Dzieje się - Sztuka

Znamy laureatów pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki

2018-10-15 12:55:07

Karol Palczak oraz Marek Bro, Marek Chlanda, Przemek Krzakiewicz, Patrycja Maksylewicz i Łukasz Skąpski – znamy nazwiska laureatów pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki. Jury w składzie Ewa Braun, Zofia Gołubiew, Katarzyna Janowska, Jaśmina Polak oraz Zbigniew Preisner wyłoniło laureatów w kategoriach: Grand Prix, Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku i Działanie Roku. Przyznano również nagrodę specjalną – Stypendium Twórcze im. Wojtka Falęckiego. Łączna pula nagród przyznanych dzisiaj w Pałacu Sztuki to 54 tysiące złotych.

Marek Bro Nagrodę w kategorii Obraz Roku (6 000 PLN) otrzymał Marek Bro za dzieło „Lawenda i siki”. Jury zdecydowało, że „Obrazem Roku zostaje praca jednocześnie oryginalna i tajemnicza. To płótno łączące uliczną estetykę z językiem abstrakcji, pełne dynamiki i niejednoznaczne”.

Przemysław Krzakiewicz, autor instalacji „Natłok (Krakowski Manhattan)” otrzymał tytuł Dzieła Medialnego Roku (6 000 PLN). Jury uzasadniło swoją decyzję tym, że praca artysty w trafny sposób buduje wyobrażony pomost między przeszłością a przyszłością Krakowa, a autor wykorzystuje archiwalne materiały do komentarza na temat współczesnego miasta.

Działanie Roku (6 000 PLN) to kolejna z nagród przyznawanych podczas Krakowskiego Salonu Sztuki. Laureatką została Patrycja Maksylewicz za instalację „Ślubowanie”. Jury doceniło artystkę za to, że dekonstruując konstytucyjne ślubowanie, oddała ducha czasów.

„Klincz. Nowa architektura w Europie” Łukasza Skąpskiego został uznany za Obiekt Roku (6 000 PLN). Mirosław Kmiecik – przedstawiciel luksusowego hotelu Harnaś w Bukowinie Tatrzańskiej pogratulował zwycięzcy, odczytując uzasadnienie przyznania nagrody: „Tytuł Obiektu Roku trafia do pracy opowiadającej o granicach i podziałach – tych realnych i tych przebiegających w naszych głowach. Jesteśmy przekonani, że świadome wykorzystanie wyrafinowanej formy zwraca uwagę na istotny społeczny problem”. Laureat nagrody otrzymał od sponsora dodatkowo voucher pobytowy do hotelu Harnaś.

Ostatnią i najważniejszą nagrodę – Grand Prix pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki i 20 000 PLN trafiło do Karola Palczaka za obraz „Snowman”. „Grand Prix pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki zdobywa praca przewrotna i zabawna. Obraz ten jest bez wątpienia po prostu obrazem, zachowuje dystans do powagi klasycznego salonowego malarstwa. Wieloznaczne, uruchamiające szereg skojarzeń dzieło jest niedosłowne i budzi sympatię” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

W ramach Krakowskiego Salonu Sztuki przyznana została nagroda specjalna: Stypendium Twórcze im. Wojtka Falęckiego, które ma na celu upamiętnienie pełnego pasji kolekcjonera i znawcy sztuki współczesnej. Kontynuując zaangażowanie Wojtka w dyskusję o polskim świecie sztuki, jego rodzina ustanowiła trzymiesięczne stypendium dla wybranego artysty, które zakończy się indywidualną wystawą w galerii F.A.I.T. Nagroda ufundowana jest ze środków prywatnych przez Żonę i Córkę kolekcjonera i wynosi łącznie 10 000 PLN. Tegorocznym stypendystą został Marek Chlanda, który otrzymał wyróżnienie „za swobodne, a jednocześnie wciąż zaskakujące, poruszanie się pomiędzy rożnymi mediami w sztuce, od rysunku, przez rzeźbę, po akcje w przestrzeni”.
Zwycięzcom gratulujemy!

W przyszłą sobotę, 20 października o godzinie 16.00, poznamy laureata Nagrody Publiczności, do którego trafi kolejnych 6 000 PLN. Przez cały tydzień można głosować na swojego faworyta, wrzucając głosy do urny w Pałacu Sztuki.

Wystawa jest otwarta do 21 października 2018 w godzinach 12.00-20.00. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Pałacu Sztuki (plac Szczepański 3).

- Dedykowane oprowadzania po Krakowskim Salonie Sztuki – od 15 do 19 października o godzinie 16.30, w sobotę 20 października o godzinie 14.30 oraz dedykowane dzieciom oprowadzanie w niedzielę 21 października o godzinie 12.00

- Panele i wykłady na Krakowskim Salonie Sztuki – od 15 do 19 października o godzinie 18.00

- 20.10.2018 (sobota), godzina 16.00 – aukcja dzieł sztuki która rozpocznie się ogłoszeniem Nagrody Publiczności Krakowskiego Salonu Sztuki:

Fundatorem Nagrody Publiczności jest Centrum Handlowe Galeria Krakowska.

ip

fot. Marek Bro "Lawenda i siki", autor zdjęcia: Mateusz Torbus dla KBF

Słowa kluczowe: zwycięzcy, nazwiska, nagrody, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
Maszyna szyfrująca zwana Enigmą do zobaczenia w Polsce

Enigma z londyńskiego Instytutu Piłsudskiego trafi do Muzeum Historii Polski.

Kuropatwy
Zimno w obrazach Józefa Chełmońskiego. Analiza dzieła "Kuropatwy"

Przygotujcie sobie ciepłą kawę i obejrzyjcie z nami "Kuropatwy" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w