Dzieje się - Sztuka

Z wizytą w Niebieskim Domu Fridy Kahlo - co wiemy o miejscu pochodzenia malarki?

2021-05-26 11:47:11

Przenieśmy się aż do Meksyku, gdzie odwiedzimy Muzeum Fridy Kahlo. Mieści się ono w Niebieskim Domu, w którym artystka spędziła znaczną część swojego życia.m Niebieski Dom (po hiszpańsku La Casa Azul) znajduje się w mieście Meksyk, w dzielnicy Coyoacán. Swoją nazwę zawdzięcza intensywnie kobaltowej barwie ścian. Oprócz koloru, dom wyróżnia to, że przez większość życia mieszkała w nim Frida Kahlo, najsłynniejsza meksykańska artystka. W Niebieskim Domu urodziła się w 1907 r. i zmarła w 1954 r. Dziś działa tam muzeum poświęcone jej życiu i twórczości.

Frida Kahlo z figurką z kultury OlmekówTwórczość Fridy Kahlo

 Malarstwo Fridy Kahlo jest rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Z jednej strony zbliża się do surrealizmu, z drugiej pełne jest odniesień do meksykańskiej sztuki ludowej. Przede wszystkim jednak twórczość Fridy jest niezwykle osobista. Duża i najbardziej znana część jej dorobku to autoportrety. Choć przyciągają mocnymi, radosnymi kolorami, naznaczone są wielkim cierpieniem. Sama malarka mówiła: „maluję siebie, ponieważ najczęściej przebywam w odosobnieniu i znam dobrze obiekt, który uwieczniam”. Jej osamotnienie wynikało przede wszystkim ze złego stanu zdrowia. Jako kilkulatka zachorowała na polio, a kilkanaście lat później uległa poważnemu wypadkowi w autobusie. W czasie rekonwalescencji po tym drugim zdarzeniu, gdy kilka miesięcy musiała spędzić w gipsie, zaczęła malować dla zabicia czasu. Od ojca, fotografa, pożyczyła farby, a matka zamówiła dla niej specjalne sztalugi umożliwiające malowanie w łóżku. Później właśnie w ten sposób - malując obrazy takie jak „Strzaskana kolumna” (Museo Dolores Olmedo, Meksyk) - Frida odreagowywała trudne przeżycia: burzliwą relację z mężem, malarzem Diego Riverą, poronienia i kolejne operacje.

Co zobaczymy w Niebieskim Domu?

 W Niebieskim Domu możemy poczuć obecność artystki. Zresztą w pewnym sensie nigdy go nie opuściła - to tu przechowywana jest urna z jej prochami. Budynek niewiele zmienił się od czasów Kahlo, o czym można się przekonać korzystając z wirtualnej wycieczki. Ojciec malarki kupił dom na początku XX w. Wtedy nie był jeszcze tak ekscentrycznie pomalowany - kolor ścian zmienili w latach 40. Frida i Diego, którzy zamieszkali tam po swoim drugim ślubie. W tym czasie dobudowano także obszerną pracownię, a dziedziniec zapełnił się lokalnymi roślinami. W muzeum Niebieski Dom przekształcono zgodnie z wolą Rivery tuż po jego śmierci w 1957 r. Część ekspozycji to po prostu zachowane wnętrza mieszkalne, utrzymane w jaskrawych kolorach, podobnie jak malarstwo Fridy. W pracowni możemy zobaczyć rozłożone farby i sztalugę, a przed nią wózek inwalidzki, z którego artystka musiała korzystać pod koniec życia. W sypialni znajdziemy lustro wmontowane w baldachim łóżka, umożliwiające tworzenie autoportretów nawet gdy malarka nie mogła wstawać. Ściany zdobią dzieła samej Fridy i jej męża, ale także innych artystów awangardowych, z którymi utrzymywali kontakt. Ważną częścią wnętrz jest kolekcja sztuki i rzemiosła ludowego oraz prekolumbijskiego, które miały ogromny wpływ na twórczość Kahlo i Rivery.

Meksykańska ikona popkultury

 Mimo ciężkiego życia i trudnej treści swoich obrazów, Frida jest dziś prawdziwą ikoną popkultury. Jej twarz z mocnymi brwiami, barwne ubrania i kwiaty we włosach są powszechnie rozpoznawalne. Swój charakterystyczny wizerunek artystka kreowała bardzo świadomie i równie świadomie utrwalała go malując autoportrety. Chętnie ubierała się w kolorowe stroje z regionu Oaxaca. Długie spódnice pomagały jej ukrywać zdeformowaną przez polio nogę, ale przede wszystkim wyrażały jej przekonania i przywiązanie do kultury Meksyku. Tradycyjne ubiory swobodnie modyfikowała i mieszała z dodatkami z innych kręgów kulturowych. W 2004 r. w łazience Niebieskiego Domu odkryto schowane tam przez Diego Riverę na prawie 50 lat przedmioty osobiste malarki. Wśród nich znalazło się około 300 elementów garderoby i biżuterii oraz akcesoriów medycznych i ortopedycznych - takich jak proteza nogi odziana w czerwony, ekstrawagancki but z motywem chińskich smoków. Wystawę stworzoną ze znalezionych w łazience rzeczy można oglądać na platformie Google Arts & Culture w formie wirtualnej prezentacji przygotowanej przez Muzeum Fridy Kahlo.
 
Zwiedzajcie z nami muzea i galerie całego świata bez wychodzenia z domu!
Takie możliwości otwiera przed Wami sekcja MUZEA i GALERIE w Bazie Legalnych Źródeł na legalnakultura.pl

Materiał Fundacji Legalna Kultura

Fot. Frida Kahlo z figurką z kultury Olmeków, 1939 r. (Nickolas Muray Photo Archives)/materiały prasowe

Słowa kluczowe: artystka, twórczość, biografia, miasto rodzinne, obrazy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Mikser Sztuki
Mikser Sztuki - trwa konkurs dla osób z duszą artysty

Zwiedzaj wirtualnie muzea i miksuj na wolnych licencjach!

Przeglądu Sztuki SURVIVAL 2021
Znamy program 19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-29 czerwca w Kotłowni - budynku legendarnego Pafawagu.

BoÅźna Wydrowska
Artystyczna Podróż Hestii - znamy laureatki 19. i 20. edycji konkursu

Sprawdźcie, do kog trafiły nagrody z dwóch edycji!

Polecamy
Alternatywne postacie Disney Marvel
Z "Krainy lodu" do "Avengers" - zobacz wspaniałe przeróbki artysty [FOTO]

Z bajek Disneya krótka droga do filmów z MCU.

Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Ostatnio dodane
Konkurs Mikser Sztuki
Mikser Sztuki - trwa konkurs dla osób z duszą artysty

Zwiedzaj wirtualnie muzea i miksuj na wolnych licencjach!

Przeglądu Sztuki SURVIVAL 2021
Znamy program 19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-29 czerwca w Kotłowni - budynku legendarnego Pafawagu.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w