Dzieje się - Sztuka

Festiwale artystyczne 2022 - wydarzenia warte uwagi

2022-06-01 10:48:17

Lato 2022 będzie obfitować w wydarzenia, które z pewnością zainteresują artystów, jak i ich publikę. Sprawdźmy, co w tym roku zaplanowali organizatorzy artystycznych festiwali.

festiwale artystyczneWięcej niż sztuki wizualne

Choć określenie „festiwal artystyczny” kojarzy się raczej z udziałem artystów plastyków, organizatorzy tegorocznej edycji Festiwalu Kultura Nieponura postawili na znaczne szersze grono odbiorców. Do udziału mogli zgłaszać się m.in. muzycy, literaci, tancerze, reżyserzy i filmowcy. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie i zacznie już 26 czerwca. W programie przewidziane są wystawy w warszawskich kawiarniach, występy muzyczne, wywiady z artystami oraz nowa edycja festiwalowej gazety. Mimo że zgłoszenia zostały już zamknięte, festiwal, odbywający się głównie w Centrum Praskim Koneser będzie ciekawą i nietypową atrakcją dla wszystkich odwiedzających Warszawę. Wydarzenie potrwa aż do końca lipca.

Datę rozpoczęcia ogłosili także organizatorzy Festiwalu Fama 2022. 52. edycja festiwalu odbędzie się w Świnoujściu w dniach 22- 27 sierpnia. Znamy również trzy pierwsze sekcje: Muzyka, Sztuki Sceniczne i Sztuki Wizualne.  Fama jest jednak wydarzeniem interdyscyplinarnym, umożliwiającym spotkanie i dialog między artystami różnych dziedzin, a co najważniejsze – debiuty. W programie przewidziane są warsztaty, premiery filmowe twórców, koncerty i szkolenia.

W szczytnym celu

Niektóre festiwale artystyczne mają jednak temat przewodni. Tak jest w przypadku tegorocznych Karawanów Klimatycznych – „sztuka i aktywizm w dobie kryzysu klimatycznego”. Organizatorzy zapraszają do krakowskiego Składu Solnego, gdzie przez kilka dni (start 28 czerwca) artyści i artystki będą uczestniczyć w warsztatach, rozmowach i twórczym poszukiwaniu, skupiając się na motywie przewodnim. Karawany Klimatyczne to projekt Fundacji Otwarty Plan, zajmującej się od lat tematyką zmian klimatycznych. 

Lato 2022 zapowiada się więc nie tylko muzycznie, ale i artystycznie. Dla twórców to szansa na zdobycie rozgłosu i wejście w interakcję z innymi. Dla pozostałych zaś - interesujący sposób na spędzenie wakacyjnego czasu.

Martyna Jersz

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: sztuka, wydarzenia, wakacyjne festiwale
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mural Disneya w Polsce
Mural Disneya jako aspekt terapeutyczny w Przylądku Nadziei we Wrocławiu

Inicjatywa ma na celu zapewnienie dzieciom w szpitalach komfortu, zbudowanie zaufania oraz zmniejszenie strachu i niepokoju.

Przeglad Survival
Znamy program 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu Wrocław

Zobaczmy, co jest w planie tegorocznej edycji.

artysta rzeźbiarz
Spór Cattelan kontra Druet, czyli szara strefa prawa autorskiego

Czy wielcy artyści rzeczywiście są tacy wielcy, skoro ich największe prace są często tworzone przez inne osoby?

Polecamy
biennale
COVID-19. Jaki świat po pandemii? - nowy cykl w Biennale Warszawa

W nowym programie instytucja rozpoczyna debatę na temat pandemii wirusa.

Muzeum Niepodległości w Warszawie
Rusza wirtualne zwiedzanie Muzeum Niepodległości w Warszawie

Dzięki wykorzystaniu platform ZOOM i Skype, uczniowie będą mogli wziąć udział w lekcjach online.

Polecamy
Ostatnio dodane
Mural Disneya w Polsce
Mural Disneya jako aspekt terapeutyczny w Przylądku Nadziei we Wrocławiu

Inicjatywa ma na celu zapewnienie dzieciom w szpitalach komfortu, zbudowanie zaufania oraz zmniejszenie strachu i niepokoju.

Przeglad Survival
Znamy program 20. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu Wrocław

Zobaczmy, co jest w planie tegorocznej edycji.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w