Dzieje się - Sztuka

Polak zrobił najlepsze zdjęcie mikroskopowe świata

2020-07-15 10:53:12

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. W wyniku tego, na całym świecie, co roku, tysiące fotografii zasilają Wikimedia Commons, poszerzając zasoby wolnej wiedzy. Polski fotograf Marek Miś został w tym roku jedym z laureatów! Zobaczcie, zdjęcie, które wykonał.

Marek Miś - Daphnia giving birth

W tym roku wiele zdjęć z polskiej edycji konkursu zakwalifikowało się do międzynarodowego etapu i z przyjemnością przekazujemy informację, że jedna z tych prac, fotografia rodzącej dafni, autorstwa Marka Misia, wygrała w kategorii zdjęcia mikroskopowego! Nagrodzone zdjęcie pokazuje niesamowity moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę, mikroskopijne zwierzę, uchwycone w powiększeniu 100x.

Nie pierwszy raz polskie zdjęcie, które znajduje się w zasobach multimedialnych Wikipedii czyli w Wikimedia Commons, doceniane jest za granicą. Rok temu w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako „Największy Konkurs Fotograficzny” na świecie, Polska fotografia zajęła pierwsze miejsce, pokonując 200 tysięcy innych zdjęć z 48 krajów. 

Wikimedia Polska intensywnie pracuje nad rozbudowywaniem bazy wolnej wiedzy. Współpraca z polskimi naukowcami i naukowczyniami gwarantuje, że inicjatywy te mają charakter naukowy, a nasze projekty niosą wartości edukacyjne. Wraz z instytucjami kultury i dziedzictwa, szkołami i bibliotekami cały czas prowadzimy działania, których efektem jest wzbogacenie biblioteki mediów Wikimedia Commons o reprodukcje dzieł sztuki, materiały archiwalne, fotografie, filmy czy nagrania audio o wysokiej wartości edukacyjnej – i ich wykorzystanie w artykułach Wikipedii. Dzięki temu zasób multimediów Wikipedii staje się jedną z największych baz fotograficznych i filmowych materiałów edukacyjnych. Pozyskane przez Wikimedia Polska materiały mogą być wykorzystywane za darmo i wzbogacać m.in. podręczniki, materiały dla szkół i nauczycieli.

ip

fot. MarekMiś / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)

Słowa kluczowe: Marek Miś, WSC 2020, Wiki Science Competition
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
FestivALT 2020
FestivALT 2020, czyli żydowska sztuka współczesna w czasach pandemii

Żydowski kolektyw twórczy zaplanował 5-miesięczny sezon artystyczny, który zainaugurowany zostanie 15 i 16 sierpnia 2020.

Wywiad z dyrektorką stacji ARTE TV

Poznajcie szczegóły działalności platformy w 2020 roku!

Murale we Wrocławiu, których mogliście nie widzieć [lipiec 2020]

Street art jest tworzony dla każdego przechodnia, a Wrocław słynie z kreatywności. Przeczytaj o muralach!

Polecamy
Alternatywne postacie Disney Marvel
Z "Krainy lodu" do "Avengers" - zobacz wspaniałe przeróbki artysty [FOTO]

Z bajek Disneya krótka droga do filmów z MCU.

Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Polecamy
Ostatnio dodane
FestivALT 2020
FestivALT 2020, czyli żydowska sztuka współczesna w czasach pandemii

Żydowski kolektyw twórczy zaplanował 5-miesięczny sezon artystyczny, który zainaugurowany zostanie 15 i 16 sierpnia 2020.

Wywiad z dyrektorką stacji ARTE TV

Poznajcie szczegóły działalności platformy w 2020 roku!