Dzieje się - Sztuka

Tak będzie wyglądało nowe muzeum. Podoba Wam się?

2012-06-04 11:33:58

mauzoleumWłaśnie rozpoczęto budowę śmiałego architektonicznie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Projekt wyróżniony w Londynie prestiżową nagrodą European Property Awards przygotowała polska pracownia Nizio Design International.

Zobacz projekt muzeum>>

Na wzgórzu w Michniowie powstaje pionierski budynek Mauzoleum, który ma stać się symbolem zbrodni niemieckich podczas II wojny światowej i męczeństwa mieszkańców ponad ośmiuset miejscowości. W podłużną architektoniczną kompozycję, złożoną z zanikających stopniowo segmentów, wpisana jest wystawa przedstawiająca historię pacyfikacji polskich wsi. Będzie wykorzystywać najnowsze rozwiązania multimedialne: ekrany, projektory, panele dotykowe. Przypominające obrys domu betonowe ramy, oddzielone są rzeźbiarsko potraktowanymi rozdarciami formy. Spektakl światła rozgrywający się we wnętrzu zapewniać będzie nieprzerwanych wrażeń estetycznych, wprowadzać nastrój grozy i zadumy. Nocą światło będzie się sączyć ze szczelin na zewnątrz.

- Mauzoleum nie ma być kolejnym typowym muzeum, lecz miejscem, które ma zarazem edukować i wywoływać emocje – mówi Janusz Karpiński dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej opiekującego się michniowskim Mauzoleum. Placówka ma stać się jednocześnie centrum martyrologii, miejscem pojednania i przeciwdziałania rasizmowi oraz ksenofobii. Koncepcja budowli została oparta na tradycyjnym wzorcu, tzw. domu-chaty. Budynek ulega deformacji i rozpadowi wzdłuż osi. - Proces ten jest obrazem jedności narracji historycznej i architektonicznej, stanowi nawiązanie do kolejnych wyniszczających etapów zbrodni – mówi Mirosław Nizio, właściciel pracowni architektonicznej Nizio Design International. Podróż zaczyna się od największej zamkniętej bryły kaplicy mogącej pomieścić do dwieście osób. Dalsze segmenty stanowią sale ekspozycyjne dedykowane poszczególnym rozdziałom historii represji podczas II wojny światowej. Wędrówka kończy się lasem krzyży, których liczba równa się ilości zniszczonych wsi. Głównym, nietypowym materiałem, z którego będzie zbudowane Mauzoleum jest zaimpregnowane spalone drewno, wydzielające charakterystyczny zapach. Użyte zostanie jako budulec elementów wystawienniczych prezentujących materiał merytoryczny i stanowiska multimedialne. Kontrastem do detalu czarnego drewna jest beton z widocznym rysunkiem szalunkowym na podłodze i ścianach, stanowiący zmysłowe przywołanie historii. Budowa pierwszej części - kaplicy możliwa jest dzięki 4 mln 473 tys zł przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

12 i 13 lipca 1943 roku w Michniowie Niemcy wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn - w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci. Były to represje za pomoc niesioną Armii Krajowej i innym oddziałom partyzanckim. Według szacunkowych obliczeń w czasie wojny i okupacji zginęło milion trzysta tysięcy mieszkańców wsi. Kilkanaście godzin  zajmowało skreślenie istnienia całych społeczności. Tragedia w Michniowie stała się symbolem wszystkich 817 spacyfikowanych miejscowości. Tyle jest krzyży na wzgórzu Golgoty Michniowa. Oprócz tzw. „lasu krzyży” w kompleksie zawierać się będzie także istniejący grób zbiorowy pacyfikacji wsi Michniów, Pieta Michniowska, którego autorem jest Wacław Stawecki oraz Dom Pamięci Narodowej.

(mat. pras.)

Słowa kluczowe: Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, Michniów, II wojna światowa, zbrodnie niemieckie

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (4)

Mauzoleum - projekt
Mauzoleum - projekt
Mauzoleum - projekt
Mauzoleum - projekt
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Muzeum Prawdziwej Czekolady
W Warszawie powstaje Muzeum Prawdziwej Czekolady Warszawa

Znajdzie się tam wszystko to, co wiąże się z historią i wytwarzaniem czekolady.

Kinomural 2020
Dzieła sztuki na budynkach i setki widzów na 2. edycji Kinomuralu [FOTO] Wrocław

Zobaczyliśmy prawie 90 prac 49 artystów z 16 krajów.

world_of_tomorrow
Poznaliśmy program Ars Independent Festival 2020 Online

Ponad 30 gości, 45 utworów audiowizualnych, blisko 600 minut wideo, prawie 400 minut spotkań i dyskusji.

Polecamy
Zbliża się Lekcja Sztuki we Wrocławiu Wrocław

Już od 3 marca poznaj tajniki tworzenia sztuki mediów!

DO CZYSTA / THE CLEANER wystawa Mariny Abramowić w Toruniu - relacja

Wystawa trwa od 8 marca do 11 sierpnia 2019 roku w Toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Ostatnio dodane
Muzeum Prawdziwej Czekolady
W Warszawie powstaje Muzeum Prawdziwej Czekolady Warszawa

Znajdzie się tam wszystko to, co wiąże się z historią i wytwarzaniem czekolady.

Kinomural 2020
Dzieła sztuki na budynkach i setki widzów na 2. edycji Kinomuralu [FOTO] Wrocław

Zobaczyliśmy prawie 90 prac 49 artystów z 16 krajów.

Konkurs Ziaja
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w