Dzieje się - Sztuka

Jeden z najlepszych zespołów flamenco we Wrocławiu

2011-04-01 09:03:11

Tajemnica, ekspresja, muzyka, taniec, emocje... Podczas imprezy Compás Flamenco będziemy mieli okazję usłyszeć jeden z najlepszych zespołów flamenco w Polsce - VIVA FLAMENCO! Koncert w niedzielę (3.04) we Wrocławskim Klubie Formaty.

Niepowtarzalnych wrażeń dostarczy nam również pokaz Szkoły Tańca - Katarzyny Radułowicz z "Centrum Flamenco".

Koncert zespołu "VIVA FLAMENCO!" - czołowy zespół flamenco w Polsce. Muzyka, jaką wykonują, jest połączeniem tradycyjnego flamenco ze współczesnym, inspirowana kulturą indyjską, arabską oraz jazzem. Barwy i egzotyki dodaje bogate instrumentarium, na które składają się tradycyjne instrumenty hiszpańskie, arabskie oraz indyjskie. Prawie dwugodzinny repertuar zespołu składa się z około 30 utworów kompozycji najbardziej znanych gitarzystów flamenco (Paco de Lucía, Gerardo Nunez, Vicente Amigo, Moraíto, Paco Pena i in.), tradycyjnych, a także własne (M. Czachowskiego), zróżnicowanych pod względem rytmów i nastrojów.

Michał Czachowski - gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, architekt, od urodzenia wychowywał się w otoczeniu muzyki flamenco. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na gitarze klasycznej u Gerarda Drozda, potem tajniki gry flamenco zdobywał podczas corocznych wyjazdów do Hiszpanii, które sprawiły, że poświęcił się całkowicie temu stylowi gitary. Swe umiejętności rozwijał między innymi u boku takich gitarzystów flamenco jak Rafael Cortés, Gerardo Nunez i Salva del Real. W 1992 roku utworzył zespół "Szybki Lopez" stopniowo rozszerzając skład od duetu do septetu. Od 1997 roku grupa występuje pod nową nazwą "Viva Flamenco!" i przez kilka następnych lat zostaje laureatem kilkunastu konkursów muzycznych stając się najlepszą tego typu formacją w kraju. Michał Czachowski po latach działalności scenicznej stał się wybitnym wirtuozem gitary flamenco. Jako solista zdobył pierwszą nagrodę na konkursie młodych talentów muzycznych organizowanym przez Radio Katowice w 1997 roku. Rok później otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a wkrótce po występie na międzynarodowym festiwalu w Cabella Ligure we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach. Tam pracował jako nauczyciel gitary, równocześnie ucząc się gry na tradycyjnym, indyjskim instrumencie strunowym - sitarze i nagrywał płytę z muzykami indyjskimi, będącej połączeniem flamenco z muzyką Północnych Indii. Od wielu lat, Michał jako jedyny na Śląsku zajmuje się nauczaniem gry na gitarze flamenco. Prowadzi także szkołę oraz publikuje artykuły na temat tej muzyki na łamach pism: angielskojęzycznym "Flamenco International Magazine" oraz polskich: "Top Guitar", "Świat Gitary" i "Jazz Forum". Michał Czachowski solo lub z grupą nagrywał wiele programów dla stacji telewizyjnych i radiowych, brał udział w sesjach nagraniowych takich zespołów jak "Blue Café", "Noche de Boleros", "Lean Back", "Beltaine" i "No Name Band", wykonywał koncerty m. in. w Hiszpanii, Austrii, Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Holandii, Luksemburgu, Belgii, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Białorusi, Rumunii, Omanie, Meksyky i Indiach. Występował razem z takimi wielkimi muzykami flamenco jak: tancerze Eduardo el Clavijo, Teo Barea, Carlos Troya i Maite Saez, cajonista Ricardo Espinosa, flecista Domingo Patricio, gitarzyści Rafael Cortés, Gerardo Nunez, Rafael Cuen Garibi czy wirtuoz instrumentów perkusyjnych Pierluca Pineroli, mistrz lutni oud Hani Naser z Jordanii, oraz mistrzami muzyki indyjskiej: tancerz Pratap Pawar, sitarzysta Avaneendra Sheolikar, mistrz sarodu Mukesh Sharma, tablista Sandesh Popatkar, Sukhvinder Singh, Emam, znakomity śpiewak Prasad Khaparde, zespół Layatharanga oraz indyjski wirtuoz skrzypiec L. Subramaniam.

W roku 2004 oraz 2005 Michał Czachowski został wybrany przez czytelników pisma "Gitara i Bas" najlepszym gitarzystą flamenco. Jego autorski album Indialucia został laureatem nagród Wirualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawane przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku - Folk/Etno. Jego muzyka z płyty Indialucia była wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu "Święci z Bostonu II".

Grzegorz Skiba
- gitara flamenco, cajon. Absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat "Konkursu Gitarowego" w Przemyślu, "Międzynarodowych Spotkań Gitarowych- Sanok 97", "Międzynarodowego Konkursu Gitarowego" w Gdańsku 1999, Międzynarodowego Konkursu Gitarowego" w Krynicy 2001. W czasie trwania studiów zainteresował się głębiej muzyką hiszpańską, której tematyka często przewijała się w jego występach solowych i kameralnych. Brał udział w kursach i warsztatach gitarowych prowadzonych m.in. przez Rafaéla Cortésa. Od roku 2003 pobierał lekcje gry na gitarze flamenco u Michała Czachowskiego. Obecnie zajmuje się również prowadzeniem działalności pedagogicznej - nauczyciel gry na gitarze klasycznej w PSM w Tychach oraz w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Pokaz tańca - "Centrum Flamenco" to Szkoła Tańca Flamenco Katarzyny Radułowicz. Podczas kwietniowej imprezy w WK Formaty zaprezentują tradycyjne flamenco, rdzenne, surowe, sięgające do korzeni oraz współczesne do muzyki inspirowanej muzyką flamenco. Piękne stroje, chusty i wachlarze oraz dziewczęta wystukujące żwawo rytm tworzą niepowtarzalny klimat. W programie takie formy jak: bulerias, fandango, guajira, alegrias oraz wiele innych, tańczonych w grupie lub solo.

Compás Flamenco
Wrocławski Klub Formaty, ul. Samborska 3-5
3 kwietnia 2011, godz. 18:00
Bilety 10 zł


ip


Słowa kluczowe: viva flamenco wrocław klub formaty impreza flamenco wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
Kuropatwy
Zimno w obrazach Józefa Chełmońskiego. Analiza dzieła "Kuropatwy"

Przygotujcie sobie ciepłą kawę i obejrzyjcie z nami "Kuropatwy" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Adam Mickiewicz mural Wrocław
Adam Mickiewicz na tle Wrocławia - nowy mural z okazji 75-lecia Liceum Ogólnokształcącego nr III Wrocław

Obraz od kwietnia mogą podziwiać mieszkańcy Nadodrza.

Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w