Dzieje się - Sztuka

Hubert Walkowski z Wrocławia laureatem FMF Young Talent Award 2019

2019-05-07 12:32:33

Siódmą edycję międzynarodowego konkursu dla młodych kompozytorów ogłaszanego i rozstrzyganego w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie wygrywa student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu! Zwycięska suita Huberta Walkowskiego do fragmentu filmu Pokot zostanie wykonana podczas koncertu Scoring4Polish Directors, który odbędzie się 16 maja 2019 w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Hubert Walkowski Jury pod przewodnictwem Richarda Bellisa – kompozytora, edukatora, laureata nagrody Emmy oraz członka zarządu Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wykonawców (ASCAP) zdecydowało również, że drugie miejsce w tegorocznym konkursie zdobył Piotr Szuber, trzecie zaś uzyskał Jeffrey van Rossum. Sukces laureatów jest tym bardziej znaczący, że konkurowali w doborowym gronie twórców z kilkunastu krajów, takich jak: Austria, Chiny, Francja, Holandia, Kanada, Kolumbia, Niemcy, Polska, Serbia, Szwajcaria, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

W składzie oceniającym konkursowe prace znaleźli się również: Rebecca Morellato (Wiceprzewodnicząca ds. Muzyki Filmowej w wytwórni filmowej 20th Century Fox), Magdalena Wojewoda-Mleczko (Dyrektor Muzyczny Radia RMF Classic, współorganizatora Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie), Mateusz Bień (kompozytor, realizator dźwięku, autor oprogramowania, Akademia Muzyczna w Krakowie), Dan Goldwasser (producent ścieżek dźwiękowych i dziennikarz, założyciel ScoringSessions.com), Antoni Komasa-Łazarkiewicz (kompozytor, autor oryginalnej ścieżki dźwiękowej do filmu Pokot), Krzysztof Zanussi (reżyser filmowy, teatralny i operowy) oraz Robert Piaskowski (Dyrektor Artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie).

Prace zostały ocenione pod kątem technicznym (przestrzeganie skali instrumentów i właściwych kluczy, wskazanie obsady i liczby wykonawców, sposób zapisu znaków przy nutach, grupowanie rytmu, obecność znaków dynamicznych i artykulacyjnych itp.) oraz artystycznym (m.in. oryginalność języka muzycznego, ciekawa interpretacja fabuły, trafne dopasowanie muzyki do obrazu). Laureaci konkursu wezmą udział w zamkniętych warsztatach w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w otwartych panelach Forum Audiowizualnego FMF.

Głównym celem konkursu FMF Young Talent Award jest wyłonienie uzdolnionych kompozytorów młodego pokolenia i zaprezentowanie ich dokonań szerokiej publiczności, a także przedstawicielom światowej branży filmowej. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się: Matthijs Kieboom (2013), Jan Sanejko (2014), Antonio Di Iorio (2015), Joep Sporck (2016), Paweł Górniak (2017) i Marco Valerio Antonini (2018).

Tekst: Michael Łyczek

Hubert Walkowski

Hubert Walkowski urodził się w 1995 roku w Nowej Soli. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął od nauki gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Nowej Soli. W 2018 roku ukończył trzyletnie studia licencjackie na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2017 roku tworzy własne kompozycje i aranżacje. Pragnąc poszerzać swoją wiedzę, zdecydował się na rozpoczęcie studiów kompozytorskich. Obecnie jest studentem I roku kompozycji na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności w tym zakresie kształtuje pod opieką dra hab. Marcina Bortnowskiego. Jak sam mówi, jego inspiracją do tworzenia jest wnętrze człowieka – pełne kontrastowych emocji: „dążę do jak najdokładniejszego odzwierciedlenia emocji w muzyce, którą chcę się dzielić i którą – w co głęboko wierzę – trzeba się dzielić”.

Piotr Szubert

Skrzypek, kompozytor pochodzenia romskiego. Studiował na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (Wydział Instrumentalny w klasie prof. Krystyny Jureckiej). Utytułowany laureat konkursów ogólnopolskich (skrzypce solo), laureat konkursów międzynarodowych orkiestr symfonicznych, zdobywca wyróżnień w konkursach muzyki kameralnej, uczestnik międzynarodowych kursów mistrzowskich. Jako skrzypek koncertował m.in. w Polsce, Niemczech, Czechach, Francji oraz Hiszpanii. W swojej karierze współpracował z takimi osobowościami świata muzyki, jak: Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Krzesimir Dębski, Krystyna Jurecka, Konstanty Andrzej Kulka, Jadwiga Kaliszewska, Mikołaj Stroiński czy Andrzej Kacprzak. Uczestnik FMF Young Talent Award 2018. Autor ponad 40 zróżnicowanych gatunkowo kompozycji – muzyki orkiestrowej, kameralnej, elektronicznej, etnicznej i wokalnej.

Jeffrey van Rossum

W 2010 roku Jeffrey van Rossum ukończył studia magisterskie w Holandii. Od tego czasu komponuje muzykę do filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali telewizyjnych, reklam, animacji, gier i bibliotek muzycznych. Chce maksymalnie wspomagać filmową historię swoją muzyką, wyrażając nią także te podświadome emocje, które trudno zobaczyć bezpośrednio na ekranie. W 2016 roku Jeffrey wygrał Transatlantyk Film Music Competition – prestiżowy konkurs łódzkiego festiwalu Transatlantyk. Od 2018 roku Jeffrey komponuje muzykę na potrzeby holenderskiego serialu Soof. W tym roku pracuje również nad swoim pierwszym filmem pełnometrażowym. Jeffrey był już finalistą konkursu FMF Young Talent Award – w 2015 roku.

12. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie potrwa od 14 do 21 maja 2019 roku.

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: zwycięzca, Festiwal Muzyki Filmowej, 2019, kompozytor
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Gloria Oyarzabal
Gloria Oyarzabal laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019

Wystawę artystki oraz piątki finalistów można oglądać od 14 do 30 czerwca w OFF Piotrkowska w Łodzi.

Rusza wystawa "Marek Sobczyk: 2015-2019 [Dłuższe życie każdego obrazu] [Android]" Wrocław

Blisko 40 obrazów warszawskiego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych będzie do zobaczenia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Ilya Kuvshinov
Ilya Kuvshinov - rosyjski artysta z japońską duszą

Najnowsze dokonanie artysty to bohaterka serialu "Ghost in the Shell".

Polecamy
Japoński design
Japoński design Kraków

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „manggha” przy ul. M. Konopnickiej 26 można obejrzeć wystawę plakatu japońskiego z kolekcji Dai Nippon Printing Archives of Graphic w Tokio. Można ją zobaczyć do 27 kwietnia.

Niesamowite rysunki na chodniku: Eduardo Rolero
Niesamowite rysunki na chodniku: Eduardo Rolero

Oni potrafią nabrać ludzkie oko!

Ostatnio dodane
Gloria Oyarzabal
Gloria Oyarzabal laureatką Grand Prix Fotofestiwal 2019

Wystawę artystki oraz piątki finalistów można oglądać od 14 do 30 czerwca w OFF Piotrkowska w Łodzi.

Rusza wystawa "Marek Sobczyk: 2015-2019 [Dłuższe życie każdego obrazu] [Android]" Wrocław

Blisko 40 obrazów warszawskiego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych będzie do zobaczenia w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Konkurs Ziaja