Dzieje się - Sztuka

12 laureatów 4. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

2023-10-17 13:49:51

16 października w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów czwartej edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego. W szranki konkursu stanęło ponad 500 uczestników. Fotografowie: amatorzy i profesjonaliści interpretowali 8 tematów – na wykonanie tego zadania mieli 8 godzin. Motywem przewodnim tej edycji były „Zmysły i uczucia”. Podczas gali odbył się wernisaż 3300 zdjęć konkursowych. Wyłoniono 12 laureatów nagród: ośmioro zwycięzców w każdej z ośmiu kategorii, nagrodę specjalną za portret oraz trzy nagrody główne za serię ośmiu zdjęć. Organizatorem wydarzenia jest Green Caffè Nero. Patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent M. St. Warszawy.

I nagroda - A. DerkaczW poniedziałkowy wieczór 16 października blisko 500 osób zebrało się na gali rozstrzygającej tegoroczną edycję Warszawskiego Maratonu Fotograficznego. Wieczór uświetnił występ artystów Teatru Muzycznego Roma, którzy wykonali utwory z musicalu „Piloci”.

W Green Caffè Nero dokładamy wszelkich starań, by każda kawiarnia była centrum życia sąsiedzkiego, gromadząc wokół siebie lokalną społeczność. Niezwykle cieszymy się, że taka społeczność powstała także wokół naszego fotomaratonu. Tak jak nasze kawiarnie, wszystkie zdjęcia są wyjątkowe i niepowtarzalne, a razem tworzą spójną kolekcję – powiedziała Ewelina Karpińska, szefowa marketingu w Green Caffè Nero, które organizowało Warszawski Maraton Fotograficzny.

Zadaniem fotografów było wykonanie zdjęć ilustrujących nieznany im wcześniej temat. W tym roku motywem przewodnim wyzwania były: „Zmysły i emocje”. W jego ramach autorzy interpretowali następujące tematy: miłość, smutek, smak, wzrok, dotyk, duma oraz radość. Jedynym znanym wcześniej uczestnikom tematem była autorska interpretacja numeru startowego. Wszystkie 8 wykonanych przez uczestników zdjęć stanowi spójną całość.

Nagroda za portret - Ł. Komosiński Jury pod przewodnictwem fotografa Marka Grygiela wybrało 3 zwycięskie serie zdjęć. Zwycięzcą pierwszej nagrody została Aneta Derkacz, która otrzymała dwuosobowe zaproszenie na trzydaniową kolację z pairingiem wina przygotowaną przez Aleksandra Barona w winebarze i restauracji Frank oraz 4000 zł od organizatora – Green Caffè Nero. Drugie miejsce zajęła Justyna Jezierska, która wygrała Aparat Sony ZV-E10 body - CX88700, ufundowany przez partnera głównego – Sony. Trzecią nagrodę – Drukarkę Epson ECOTANK L3251 oraz zestaw papierów i tuszy o wartości 500 zł ufundowane przez Fotoformę, otrzymała Maria Seta.

Dodatkowo nagrodę specjalną za portret – smartfon OPPO Reno10 Pro, fundowany przez Oppo, przyznano Łukaszowi Komosińskiemu. Pozostali partnerzy ufundowali nagrody o minimalnej wartości 1000 zł, wśród nich znalazły się: vouchery na sprzęt elektroniczny i fotograficzny, pobyty w hotelach, zaproszenia do teatru oraz zdjęcia z autografem cenionego polskiego fotografa, Tadeusza Rolke. Zdjęcia uczestników można oglądać na stronie www.warszawskimaratonfotograficzny.pl, a wybrane prace będzie można oglądać w 4 kawiarniach Green Caffe Nero w Warszawie po 9 stycznia 2024 r.

Idea fotomaratonu jest znana na całym świecie – podobne imprezy odbywają się m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Mediolanie, ale także w bardziej odległych zakątkach globu: w Szanghaju, Sri Lance czy Filipinach. Pierwszy maraton fotograficzny w Polsce został zainicjowany przez kawiarnie Green Caffè Nero i co roku przyciąga dziesiątki zapalonych fotografów. Od zeszłej edycji zdjęcia można również robić telefonem, więc nie jest to impreza zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalistów z bogatym doświadczeniem i drogim sprzętem. W tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba osób – aż 509 uczestników.

Podczas gali rozdania nagród ujawniono także datę przyszłorocznej edycji konkursu: 14.09.2024 r. Rejestracja na piątą edycję maratonu już ruszyła – zapisy trwają na stronie konkursu.

ip

zdjęcie 1: I nagroda - A. Derkacz

zdjęcie 2: Nagroda za portret - Ł. Komosiński

Słowa kluczowe: Aneta Derkacz, Green Caffe Nero, konkurs fotograficzny 2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Beksiński Wrocław
Beksiński we Wrocławiu po raz pierwszy od 30 lat Wrocław

4 listopada we wrocławskim IASE rozpocznie się wyjątkowa ekspozycja jednego z najciekawszych współczesnych artystów.

Zatracenie, wystawa
Zatracenie - wystawa studentów Architektury Wnętrz ASP Wrocław Wrocław

To kolejna odsłona cyklu Ale Sztuka!, którego celem jest pomoc artystom na początku drogi.

I nagroda - A. Derkacz
12 laureatów 4. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Motywem przewodnim tej edycji były "Zmysły i uczucia".

Polecamy
Dracula
Dracula Live in Concert na 12. Festiwalu Muzyki Filmowej

Superprodukcja Francisa Forda Coppoli z muzyką Wojciecha Kilara w Krakowie!

OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Polecamy
Ostatnio dodane
Beksiński Wrocław
Beksiński we Wrocławiu po raz pierwszy od 30 lat Wrocław

4 listopada we wrocławskim IASE rozpocznie się wyjątkowa ekspozycja jednego z najciekawszych współczesnych artystów.

Zatracenie, wystawa
Zatracenie - wystawa studentów Architektury Wnętrz ASP Wrocław Wrocław

To kolejna odsłona cyklu Ale Sztuka!, którego celem jest pomoc artystom na początku drogi.