Dzieje się - Sztuka

Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

2021-03-09 12:05:46

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk? Tylko niektórzy malarze mają taką zdolność. Wśród nich jest Wassily Kandinsky, proponujemy Wam spojrzenie na jego obraz „Żółty - czerwony - niebieski” od nietypowej, muzycznej strony.

Wassily Kandinsky Żółty czerwony niebieskiWassily Kandinsky

Wassily Kandinsky (1866-1944) pochodził z Moskwy i początkowo wcale nie zamierzał zostać artystą - studiował prawo i ekonomię. Dopiero w wieku trzydziestu lat wyjechał do Monachium, by uczyć się malarstwa. Jednym z doświadczeń, które go do tego skłoniły była opera „Lohengrin” Wagnera wystawiona w Teatrze Bolszoj. Gdy słuchał muzyki, doświadczył niezwykle intensywnej wizji kolorów przemieniających się przed jego oczami. Było to możliwe dzięki nietypowej właściwości jego mózgu: Kandinsky był synestetykiem, czyli odbierał wrażenia zmysłowe różnego typu przy bodźcu działającym na jeden zmysł - w jego przypadku dźwięk łączył się z barwami i odwrotnie. Taką zdolność ma zaledwie jedna na dwieście osób, a wielu synestetyków zostaje artystami. Kandinskiego nietypowe skrzyżowanie połączeń nerwowych pośrednio doprowadziło do zapisania się w historii jako wybitny twórca i teoretyk sztuki, a nawet „ojciec malarstwa abstrakcyjnego”.

Żółty - czerwony - niebieski

Obraz „Żółty - czerwony - niebieski” powstał w 1925 r., w czasach, gdy Kandinsky pracował w Bauhausie - nowoczesnej szkole artystyczno-rzemieślniczej. Był już wówczas dojrzałym malarzem. Jego wczesne, bardzo ekspresyjne kompozycje zastąpiła fascynacja geometrycznymi formami, choć nadal traktowanymi z dużą swobodą. „Żółty - czerwony - niebieski” składa się z mocno zróżnicowanych kształtów - łagodnych kół i fal, ale także ostrych kątów i prostych linii. Kompozycja wyraźnie dzieli się na dwie części. Ta po lewej utrzymana jest w jaśniejszej kolorystce, bardziej przejrzysty jest również jej układ. Po prawej ciemniejsze formy nakładają się na siebie, tworząc mniej czytelną plątaninę. Według Kandinskiego każdy kształt i kolor niósł za sobą pewne znaczenie. Nie chodziło jednak o symbolikę, a o emocje jakie wywołują. Malarz wierzył we wpływ koloru na psychikę, czym wyprzedził późniejsze badania na ten temat. Uważał, że odpowiednie zestawienia form i kolorów mogą obudzić w odbiorcy nieskończenie szerokie spektrum uczuć. Choć niektóre układy Kandinsky uważał za bardziej naturalne - np. „ostry” żółty kolor pasował do trójkąta - to nieustannie szukał nowych możliwości. Jako synestetyk widział wiele analogii w oddziaływaniu barw i dźwięków, co pięknie opisał słowami: „Kolor jest klawiaturą, oczy są harmonią, dusza to pianino z wieloma strunami. Artysta zaś jest ręką, która dotyka tego czy innego klawisza, by wywołać wibrację w duszy”.
 
Kandinsky marzył o tym, by więcej osób mogło odbierać wrażenia wizualne tak głęboko jak on. Oczywiście tylko nieliczni posiadają zdolność synestezji, jednak dzięki współczesnej technologii możemy spróbować usłyszeć obraz „Żółty - czerwony - niebieski”. Dla uczczenia pamięci malarza Centre Pompidou, gdzie przechowywane jest dzieło we współpracy z Google Arts & Culture postanowiły „odczytać” dźwięki ukryte na płótnie. Muzycy Antoine Bertin oraz NSDOS, przy pomocy sztucznej inteligencji wykorzystali teksty teoretyczne Kandinskiego, aby przełożyć elementy składowe kompozycji na melodię. Na stronie internetowej projektu możemy odkrywać, jak brzmiałyby poszczególne fragmenty obrazu i jakie emocje niosły dla za sobą według Kandinskiego. Na przykład żółty, który bywa niepokojący, ale i radosny, reprezentuje trąbka. Czerwony - związany z siłą i pewnością oraz niecierpliwością - to skrzypce. Z kolei niebieski, odnoszący się do kontemplacji, skupienia i duchowości, został zinterpretowany jako dźwięk organów. „Tłumaczenia” na muzykę doczekały się także bardziej złożone struktury widoczne na obrazie - można je odkryć klikając w odpowiednie fragmenty.
 
Życzymy udanej zabawy ze słuchaniem obrazu Kandinskiego. Jeśli zainteresowała Was jego twórczość, zajrzyjcie na stronę Centre Pompidou, w którym znajduje się około 1,5 tysiąca prac artysty. Może i je uda się Wam usłyszeć?
 
Zwiedzajcie z nami muzea i galerie całego świata bez wychodzenia z domu! Takie możliwości otwiera przed Wami sekcja MUZEA i GALERIE w Bazie Legalnych Źródeł na legalnakultura.pl

ip

Fot. Domena Publiczna © Service de la documentation photographique du MNAM – Centre Pompidou, MNIAM-CCI / Dist. RMN-GP

Słowa kluczowe: analiza obrazu, Fundacja Legalna Kultura, interpretacja, sztuka współczesna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Wassily Kandinsky ŻÃłłty czerwony niebieski
Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk?

Maszyna szyfrująca zwana Enigmą do zobaczenia w Polsce

Enigma z londyńskiego Instytutu Piłsudskiego trafi do Muzeum Historii Polski.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w