Sztuka
Jacek Sroka. Hunger nach Bildern

Jacek Sroka. Hunger nach Bildern

  • 2023-05-20, , godzina 19:00, do 2023-06-23
  • Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1

Opis

Galeria Artttrakt serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Jacka Sroki pt. "Hunger nach Bildern", który odbędzie się w sobotnią Noc Muzeów

20.05 o 19:00.
Kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Czas trwania wystawy: 20.05-23.06

Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, 50-069 Wrocław
 
„Hunger nach Bildern” to tytuł najnowszej wystawy Jacka Sroki i zarazem tytuł jednego z obrazów oraz grafiki prezentowanych na wystawie. Tytułowy „głód obrazów” odnosi się do zjawiska w sztuce lat 80 zwanego wielkim powrotem malarstwa i królującego wówczas ekspresjonizmu. Twórczość Jacka Sroki wyrasta z tego okresu, a najnowsza wystawa jest formą hołdu dla czasu, kiedy malarstwo pełne kolorów, ekspresji wyrazu, nieskrępowanych form i wielkich formatów wywróciło świat sztuki do góry nogami. Początki tej rewolucji miały miejsce w Republice Weimarskiej, a malarstwo niemieckich artystów stało się symbolem rewolucji i inspiracją dla kolejnych twórców. Dziś znów obserwować możemy powrót i triumf malarstwa. „Głód obrazów” może być więc odczytywany w kontekście aktualnej sytuacji na rynku sztuki. Postawa artystyczna Jacka Sroki, jego niezaspokojony „apetyt” na malowanie, wewnętrzny imperatyw tworzenia coraz to nowych obrazów, niezmiennie od lat to również jedna z możliwości interpretacji najnowszej wystawy artysty.

Kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Czas trwania wystawy: 20.05-17.06
Wernisaż : 20.05; g.19:00

Jacek Sroka - malarz, grafik i rysownik. Urodził się w Krakowie w 1957 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1981-1988 był asystentem na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2018 roku prowadził kurs grafiki w Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. W latach 2014 - 2018 współtworzył Centrum Grafiki w Nantongu, w Chinach. Wystawiał obrazy i grafiki na stu dwudziestu pokazach indywidualnych ( m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Tokio, Berlinie, Reykjaviku, Amsterdamie, Maastricht, San Francisco, Wiedniu, Lyonie, Kurytybie, Pekinie) i kilkuset zbiorowych w Polsce i świecie. Retrospektywne wystawy muzealne: Musee Des Beaux Arts,Chambery, Francja,1995; Musee d’Ussel, Francja, 2005; Muzeum Narodowe w Krakowie, 2008; Kunstverein Offenburg, Niemcy, 2008; Muzeum Narodowe, Przemyśl, 2011; Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, 2011; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba, Brazylia, 2013; Muzeum Górnośląskie, Bytom 2017.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce ( m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskie, Bytom; Muzeum Sztuki, Łódź; Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom, Biblioteka Jagiellońska, Kraków; Zbiory Graficzne PAU, Kraków ) i w świecie ( m.in. Metropolitan Museum, Nowy Jork; Graphishe Sammlung Albertina, Wiedeń; National Gallery of Art, Waszyngton; Musee Savoisien, Chambery; Cabinet des Estampes, Bibliotheque National de France, Paryż; Utsunomiya Museum of Art, Utsunomiya; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba; Ningbo Art Museum, Ningbo) oraz licznych kolekcjach prywatnych. Laureat Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza (2001); odznaczony Brązowym Medalem „Gloria Artis” oraz przyznanym przez ZPAP Okręg Krakowski Medalem Vive l'art Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (2022).

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA
Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA 2023. Rok Wisławy Szymborskiej Warszawa

W programie festiwalu są m.in. spotkania i debaty literackie, czytania performatywne, spektakle teatru tańca, koncerty, wystawy, akcja biegowa i warsztaty.

Pawilon 4 Kopuł
Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu - lista instytucji otwartych nocą 20 maja Wrocław

Ponad 100 instytucji kultury we Wrocławiu otworzy swoje drzwi dla zwiedzających, by pokazać się w niecodziennej odsłonie!

Popularne
Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA
Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA 2023. Rok Wisławy Szymborskiej Warszawa

W programie festiwalu są m.in. spotkania i debaty literackie, czytania performatywne, spektakle teatru tańca, koncerty, wystawy, akcja biegowa i warsztaty.