Dzieje się - Sztuka

Urok szkolnego krzesła

2008-09-11 10:05:06

 Beluna. Artystka z Krakowa. Na jej blogu można znaleźć krótką, jednak bardzo wymowną notkę o jej osobie: maluje, rysuje, czasami rzeźbi...zapamiętuje i utrwala tylko to co ją urzeknie, robi mniej niż chce a więcej niż jej czas pozwala...ludzi ceni ponad wszystko. Mamy więc do czynienia z kobietą, która oddała sztuce całą swoją duszę, czas i wyobraźnię. Takie zaangażowanie w to, co się robi, musi owocować ciekawymi pracami, w których od razu wyczuwa się obecność samej artystki: jej uczucia, pasję tworzenia.

Tematyka jej obrazów nie jest górnolotna. Brak tu filozoficznego przesłania czy natchnionych myśli. Widzimy krzesło, klucze, narzędzia. Rzeczy normalne, codzienne, pozbawione jakiejkolwiek idealizacji. Nawet kobiece ciało na obrazie zatytułowanym „The nude"  aż razi naturalizmem, pozbawione jest atrakcyjności, jeśli weźmiemy pod uwagę ogólno przyjęte kanony piękna. Namalowane jest jednak z całkowitą szczerością, żadna fałdka tłuszczu nie jest tu ukryta, zretuszowana. Taki jest człowiek i takim należy go akceptować i cenić. Bowiem ciało, w którym ukryte jest nasze prawdziwe „ja", to tylko nic nieznaczące pudełko.

Urzekła mnie również prostota wykonania obrazów tworzących cykl „Every city". Przedstawia on fragmenty ulicznych budynków, a cechuje go minimalizm zarówno barwy, jak i szczegółów. Barwą dominującą na płótnach jest szarość. Chodzi zapewne o każde miasto, niekoniecznie polskie. Wszędzie na świecie żyją ludzie, mieszkają w miejscach ponurych, gdzie toczy się ich przeciętna egzystencja. Artystka osiągnęła maksymalny efekt końcowy, przy zastosowaniu niewielkiej ilości kolorów. Obrazy są surowe, oszczędne w formie, ale emanuje z nich jakiś urok, przyciągają swoją pozorną prostotą.

Obrazy „The schoolchair" oraz „The tools" niektórzy mogą odebrać jako manifest rzeczywistości. Kilkadziesiąt lat temu taka tematyka mogłaby dziwić i wywołałaby słowa protestu  przeciw takim motywom w sztuce. W dzisiejszych czasach, kiedy w sztuce brak jakichkolwiek ograniczeń, wybór krzesła jako „bohatera" obrazu nie jest niczym zaskakującym. Artystka być może uważa, że przedmioty codziennego użytku godne są uwiecznienia ich na płótnie. Być może chce w ten sposób przekazać nam, że stanowią one część naszego życia, dlatego mogą też tworzyć część kultury. Motywy jej działania mogą być jednak całkiem odmienne. Może wybiera ona przedmioty czysto użytkowe, by ćwiczyć swój malarski warsztat. Każdy z nas może stworzyć własną interpretacyjną teorię lub po prostu podziwiać obrazy, które pomimo banalności tematu mają w sobie to „coś".

Dominika Dynia
(dominika.dynia@dlastudenta.pl)

Fot. obraz "The Nude"

Więcej prac na: http://quaggaart.com


Słowa kluczowe: Urok szkolnego krzesła beluna artystka prace galeria Quaggaart
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Wystawa w Solvay [0]
    Gość
    2008-09-17 14:57:05
    W Krakowie właśnie trwa jej wystawa pt. Zielniki. Są to akwarele malowane na papierze 10 metrów długości! Wernisaż: 17 września 2008 w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (ul. Zakopiańska 62). Pozdrawiam
Zobacz także
Przegląd Młodej Sztuki IMPULS
Znamy laureatów wrocławskiego Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS 2022 Wrocław

Konkurs zorganizowany był przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i firmę Goldenmark.

DoFA 2022
Wydarzenia przedfestiwalowe 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Miasto solidarne".

Nocna mara obraz
"Nocna mara", czyli groza w malarstwie Johanna Heinricha Füssliego

Czy dzieło sztuki może przywodzić na myśl horrory?

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Wrocławska Galeria NeonÃłw
Wrocławska Galeria Neonów rozbłysła ponownie Wrocław

Zabytkowe neony znów cieszą oko wrocławian i turystów.

Ostatnio dodane
Przegląd Młodej Sztuki IMPULS
Znamy laureatów wrocławskiego Przeglądu Młodej Sztuki IMPULS 2022 Wrocław

Konkurs zorganizowany był przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i firmę Goldenmark.

DoFA 2022
Wydarzenia przedfestiwalowe 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Miasto solidarne".

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w