Dzieje się - Sztuka

Urok szkolnego krzesła

2008-09-11 10:05:06

 Beluna. Artystka z Krakowa. Na jej blogu można znaleźć krótką, jednak bardzo wymowną notkę o jej osobie: maluje, rysuje, czasami rzeźbi...zapamiętuje i utrwala tylko to co ją urzeknie, robi mniej niż chce a więcej niż jej czas pozwala...ludzi ceni ponad wszystko. Mamy więc do czynienia z kobietą, która oddała sztuce całą swoją duszę, czas i wyobraźnię. Takie zaangażowanie w to, co się robi, musi owocować ciekawymi pracami, w których od razu wyczuwa się obecność samej artystki: jej uczucia, pasję tworzenia.

Tematyka jej obrazów nie jest górnolotna. Brak tu filozoficznego przesłania czy natchnionych myśli. Widzimy krzesło, klucze, narzędzia. Rzeczy normalne, codzienne, pozbawione jakiejkolwiek idealizacji. Nawet kobiece ciało na obrazie zatytułowanym „The nude"  aż razi naturalizmem, pozbawione jest atrakcyjności, jeśli weźmiemy pod uwagę ogólno przyjęte kanony piękna. Namalowane jest jednak z całkowitą szczerością, żadna fałdka tłuszczu nie jest tu ukryta, zretuszowana. Taki jest człowiek i takim należy go akceptować i cenić. Bowiem ciało, w którym ukryte jest nasze prawdziwe „ja", to tylko nic nieznaczące pudełko.

Urzekła mnie również prostota wykonania obrazów tworzących cykl „Every city". Przedstawia on fragmenty ulicznych budynków, a cechuje go minimalizm zarówno barwy, jak i szczegółów. Barwą dominującą na płótnach jest szarość. Chodzi zapewne o każde miasto, niekoniecznie polskie. Wszędzie na świecie żyją ludzie, mieszkają w miejscach ponurych, gdzie toczy się ich przeciętna egzystencja. Artystka osiągnęła maksymalny efekt końcowy, przy zastosowaniu niewielkiej ilości kolorów. Obrazy są surowe, oszczędne w formie, ale emanuje z nich jakiś urok, przyciągają swoją pozorną prostotą.

Obrazy „The schoolchair" oraz „The tools" niektórzy mogą odebrać jako manifest rzeczywistości. Kilkadziesiąt lat temu taka tematyka mogłaby dziwić i wywołałaby słowa protestu  przeciw takim motywom w sztuce. W dzisiejszych czasach, kiedy w sztuce brak jakichkolwiek ograniczeń, wybór krzesła jako „bohatera" obrazu nie jest niczym zaskakującym. Artystka być może uważa, że przedmioty codziennego użytku godne są uwiecznienia ich na płótnie. Być może chce w ten sposób przekazać nam, że stanowią one część naszego życia, dlatego mogą też tworzyć część kultury. Motywy jej działania mogą być jednak całkiem odmienne. Może wybiera ona przedmioty czysto użytkowe, by ćwiczyć swój malarski warsztat. Każdy z nas może stworzyć własną interpretacyjną teorię lub po prostu podziwiać obrazy, które pomimo banalności tematu mają w sobie to „coś".

Dominika Dynia
(dominika.dynia@dlastudenta.pl)

Fot. obraz "The Nude"

Więcej prac na: http://quaggaart.com


Słowa kluczowe: Urok szkolnego krzesła beluna artystka prace galeria Quaggaart
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Wystawa w Solvay [0]
    Gość
    2008-09-17 14:57:05
    W Krakowie właśnie trwa jej wystawa pt. Zielniki. Są to akwarele malowane na papierze 10 metrów długości! Wernisaż: 17 września 2008 w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (ul. Zakopiańska 62). Pozdrawiam
Zobacz także
Nowa Praga: Sztuka ulicy w magicznych zakątkach [FOTO] Warszawa

Co to właściwie jest sztuka ulicy?

Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

KAF Young Art Prize
Ruszyła 1. edycja KAF Young Art Prize - konkursu malarskiego

Trzy wybrane przez jury osoby otrzymają po 12 tysięcy euro!

Polecamy
„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

festiwale artystyczne
Festiwale artystyczne 2022 - wydarzenia warte uwagi

Wakacje 2022 to czas nie tylko muzycznych festiwali. Znajdzie się coś także dla artystów!

Polecamy
Ostatnio dodane
Nowa Praga: Sztuka ulicy w magicznych zakątkach [FOTO] Warszawa

Co to właściwie jest sztuka ulicy?

Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Popularne
Wystawa Body Worlds Vital powróciła do Gdańska [FOTO] Gdańsk

To wyjątkowe wydarzenie jest kontynuacją sukcesu poprzedniej wystawy, zdobywając serca ponad 50 milionów widzów na całym świecie.