Dzieje się - Sztuka

"Madonna pod jodłami" Lucasa Cranacha - historia obrazu jak z filmu sensacyjnego

2021-03-16 10:45:20

Jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach: „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha, oprócz wartości artystycznej ma historię, która mogłaby posłużyć za scenariusz filmu sensacyjnego, a którą chcemy Was zainteresować.

Madonna pod jodłamiLucas Cranach starszy (1472-1553) należy do najważniejszych artystów niemieckiego Renesansu. „Madonnę pod jodłami” namalował ok. 1510 r. Jest to jeden z kilku jego obrazów o tej tematyce, w dodatku zaliczany do najlepszych w całym dorobku malarza. Madonna z Dzieciątkiem ukazana została na tle górzystego krajobrazu z tytułowymi jodłami i zamkiem fantazyjnie usytuowanym na skale. O doskonałości warsztatu Cranacha świadczą detale takie jak przejrzysty woal spływający z głowy Madonny. Niektóre elementy mają znaczenie symboliczne: winogrona na kolanach Dzieciątka (zapowiedź jego późniejszej męki) czy wykończenia poduszki w formie owoców granatu (uważanych między innymi za symbol Kościoła). Leżący obok poduszki sygnet to z kolei podpis malarza – zawiera jego charakterystyczny herb ze skrzydlatym wężem i inicjały.
 
W 1517 r. „Madonna pod jodłami” trafiła do wrocławskiego biskupa Jana Thurzona i przez kilka kolejnych stuleci wisiała w katedrze, a dokładniej w kaplicy pw. Czternastu Wspomożycieli (obecnie św. Jana Ewangelisty). Pod koniec XIX w. zorientowano się, jaką wartość ma obraz i przeniesiono go do skarbca. W dwudziestoleciu międzywojennym dzieło Cranacha było udostępniane publiczności po wykupieniu biletu. Podczas II wojny światowej „Madonna pod jodłami” razem innymi cennymi obiektami opuściła Wrocław: w 1943 r. trafiła do klasztoru w Henrykowie, a następnie do Kłodzka gdzie ukryto ją przed alianckimi nalotami. Podobną drogę przebywało wiele dzieł sztuki, nie zawsze z dobrym rezultatem. Również obraz Cranacha do Wrocławia wrócił poważnie uszkodzony, z pęknięta deską podobrazia. Ponieważ katedra była w ruinie, dzieło trafiło do Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu (wówczas jeszcze Diözesanmuseum). Tam konserwację powierzono jednemu z pracowników, niemieckiemu księdzu Siegfriedowi Zimmerowi. Po wykonaniu niezbędnych napraw obraz zawisł w pałacu biskupim na Ostrowie Tumskim.
 
Być może „Madonna pod jodłami” jeszcze długo nie zdradziłaby swoich tajemnic, gdyby nie potrzeba sfotografowania jej do zagranicznej publikacji. W 1961 r. obraz trafił do pracowni konserwatorskiej Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w celu przygotowania go do zdjęć. Konserwatorka Daniela Stankiewicz niemal od razu zauważyła, że coś jest nie tak. Po pierwsze nie zgadzało się podobrazie: zamiast deski lipowej, użyto drewna z drzewa iglastego, być może jodły. Zupełnie inna była też technika malarska. Cranach nakładał farbę cienkimi, półprzezroczystymi warstwami laserunku, uzyskując w ten sposób pożądane tony. Tymczasem obraz na stole konserwatorki malowany był przy pomocy farb zmieszanych na palecie. Takich nieścisłości było całe mnóstwo. Wykorzystując dobrej jakości fotografie wykonane jeszcze w latach 30. badaczka udowodniła, że przez ostatnie kilkanaście lat w pałacu biskupim wisiał falsyfikat. W dodatku nie najlepszej jakości, prawdopodobnie malowany w pośpiechu. Porównanie obu obrazów znajdziecie na kanale YouTube Muzeum Narodowego we Wrocławiu.


 
W istocie, twórcy fałszywej „Madonny” musieli się spieszyć. Gdy Siegfried Zimmer otrzymał obraz, poprosił o pomoc w namalowaniu kopii Georga Kupke, przekonując go, że pomoże ochronić dzieło przed komunistami. Kilka lat później oryginał wywiózł ze sobą do Niemiec. Aby nikt się nie zorientował, w pociągu przewoził dzieło owinięte ceratą z termosem kawy ustawionym na wierzchu. Choć oszustwo wyszło na jaw w latach 60., trzeba było pół wieku, żeby obraz wrócił do Wrocławia. I to wcale nie dlatego, że nie dało się go wytropić. Przeciwnie - „Madonna pod jodłami” przez lata pojawiała się na rynku antykwarycznym. W latach 70. ofertę jej kupna otrzymały nawet duże niemieckie muzea, które odstraszyła jednak podejrzana proweniencja dzieła. Ostatecznie, po długich staraniach obraz udało się sprowadzić do Polski w lipcu 2012 r.
 
„Madonna pod jodłami” jest uważana za najcenniejszą z odzyskanych dotąd strat wojennych. Większą wartość ma tylko, wciąż zaginiony, „Portret młodzieńca” Rafalea Santi. Obraz Cranacha przechowywany jest na stałe w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu, ale jeszcze do końca marca możecie oglądać go na specjalnym pokazie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
 
ip

Źródło: www.legalnakultura.pl

fot. Domena Publiczna. Obraz ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu  

Słowa kluczowe: analiza, gdzie oglądać, Wrocław Polska, dziela odzyskane po wojnie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Wawel podziemny cz. 1
Wawel podziemny część 1. - nowa trasa stała pod wschodnim skrzydłem Zamku

To złożony i innowacyjny projekt wystawienniczy, archeologiczny i architektoniczno-budowlany.

Polecamy
Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w