Dzieje się - Sztuka

FestivALT 2020, czyli żydowska sztuka współczesna w czasach pandemii

2020-08-10 14:16:33

Jak wygląda żydowska sztuka współczesna w czasach pandemii? Już wkrótce będzie się można o tym przekonać – wszystko dzięki corocznemu interdyscyplinarnemu festiwalowi – FestivALT. Żydowski kolektyw twórczy zaplanował 5-miesięczny sezon artystyczny, który zainaugurowany zostanie w najbliższy weekend, 15 i 16 sierpnia 2020, na terenie Płaszowa i Kazimierza. Uczestnicy będą mogli dołączyć do ALTernatywnego Zwiedzania historycznego Płaszowa, audiowizualnego performansu Altas dźwięków / Studnia, jak również zapoznać się z planami artystycznego kolektywu i porozmawiać z zaangażowanymi artystami. Część programu festiwalu będzie można śledzić także w internecie.

FestivALT 2020Czym jest FestivALT?

FestivALT to międzynarodowy kolektyw złożony z żydowskich artystów i aktywistów, dla których centralnym punktem odniesienia są współczesne kwestie żydowskie w Polsce. To także doroczny festiwal realizowany w Krakowie, który w tym roku, ze względu na panującą pandemię, został w dużej mierze przeniesiony do świata wirtualnego. FestivALT działa na przecięciu sztuki i aktywizmu, łącząc teatr, sztuki wizualne, interwencje artystyczne, akcje miejskie i rozmowę z publicznością. Tegoroczna odsłona festiwalu odbywa się pod hasłem widzialne niewidziane, nawiązującym do tematów trudnych, o których często nie chcemy lub boimy się mówić, mimo że pozostają na widoku.

Płaszów historyczny

W sobotę, 15 sierpnia, o godzinie 17.00, rozpocznie się spacer po nieznanym Płaszowie, który poprowadzi Adam Schorin – potomek Ocalałego z KL Płaszów. Płaszów historyczny to część projektu ALTernatywnego Zwiedzania, łączącego elementy historii, osobistej refleksji oraz dialogu, proponującego alternatywne spojrzenie na istotne z punktu widzenia społeczności żydowskiej aspekty miasta. Płaszów ze swoją skomplikowaną przeszłością i jego dzisiejsze zagospodarowanie ciągle budzą przecież wiele emocji. Podczas spaceru będzie okazja na zmierzenie się zarówno z pięknem tego miejsca, jak i jego trudniejszą stroną, często pomijaną. Zwiedzanie odbędzie się po angielsku z symultanicznym tłumaczeniem na język polski. Na wydarzenie nie są wymagane zapisy. Ze względów bezpieczeństwa, osoby chcące skorzystać z tłumaczenia proszone są o przyniesienie własnych słuchawek.

Atlas dźwięków / Studnia

W niedzielę, 16 sierpnia, o godzinie 16.30 oraz 18.00, w piwnicy Wysokiej Synagogi na krakowskim Kazimierzu odbędzie się premiera audiowizualnego projektu Ludomira Franczaka – Atlas dźwięków / Studnia. Jest to wyjątkowa szansa dla miłośników Krakowa na odkrycie miejsca na co dzień niedostępnego dla zwiedzających – to pierwsze takie wykorzystanie piwnicy Wysokiej Synagogi.

Samo słuchowisko stanowi dźwiękową podróż do miasta, którego już nie ma, opowiadając o dawnej żydowskiej dzielnicy Lublina oraz o tym, co po niej pozostało. To dźwiękowy zapis śladów, jakie obecność społeczności żydowskiej odcisnęła na tkance miejskiej, dziś już niemal całkowicie zapomnianych. Skupiając się na nieoczywistych elementach audialnych, autor performensu – Ludomir Franczak – oddaje narrację miejscom i ich dźwiękom. W spektaklu osobiste notatki przeplatają się z fragmentami reporterskimi, głosami aktorów, przechodniów i zaproszonych gości. Całość w opracowaniu dźwiękowym Marcina Dymitera.

Ze względów bezpieczeństwa liczba widzów spektaklu będzie limitowana, dlatego konieczna jest wcześniejsza jest rejestracja: https://bit.ly/atlasofsounds

Atlas dźwięków / Studnia, będzie prezentowany po polsku z napisami w języku angielskim w formie multimedialnego performensu. Po premierze słuchowisko będzie dostępne na stronie FestivALT-u od 17 sierpnia do 17 września.

Oprócz Studni, w niedzielę, w Wysokiej Synagodze, między 16.00 a 19.00, będzie można również porozmawiać przy lampce wina z artystami zrzeszonymi wokół FestivALT i poznać ambitne plany twórców na najbliższe 5 miesięcy, podczas których zaplanowano szereg projektów off i on-line. Szczegółowy program zostanie ogłoszony w najbliższym terminie na stronie festivalt.com oraz na profilu festiwalu na Faceboooku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

ip

fot. materiały organizatora


Słowa kluczowe: program, online, wydarzenia, Płaszów, Kazimierz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Wrocławska Fontanna Multimedialna
Wrocławska Fontanna Multimedialna - zobacz pokaz z nowymi lampami [WIDEO, FOTO]

Widowisko zgromadziło tysiące wrocławian i turystów.

Polecamy
Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w