Dzieje się - Sztuka

Cyfrowa kolekcja Muzeum Architektury we Wrocławiu już dostępna w sieci

2023-12-20 11:30:25

W 2019 roku, dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu digitalizacji zbiorów, Muzeum Architektury rozpoczęło udostępnianie swoich zasobów w sieci.

Cyfrowa kolekcja Muzeum Architektury we WrocławiuW pierwszym etapie zostały wybrane do prezentacji zbiory dotyczące architektury XX wieku, obejmujące projekty architektoniczne, modele, fotografie i archiwalia związane z twórczością wybitnych polskich architektów: Bohdana Lacherta, Józefa Szanajcy, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Heleny i Szymona Syrkusów, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, Stefana Müllera i wielu innych. W I etapie zdigitalizowano, opracowano i udostępniono ponad 5000 obiektów.
    
Kolejny etap prac nad digitalizacją i udostępnieniem zbiorów obejmuje 3500 obiektów gromadzonych od roku 1965 we wszystkich działach muzeum. Ich wyboru dokonano z myślą o umożliwieniu szerokiemu gronu odbiorców poznania różnorodnej kolekcji muzeum w jak najszerszym zakresie. Składają się one na przekrojowy obraz imponującej kolekcji jedynego w Polsce muzeum architektury, liczącej kilkaset tysięcy eksponatów powstałych od starożytności do czasów współczesnych. Zbiór ten obejmuje zarówno materialne pozostałości niezachowanych dzieł architektonicznych, ikonografię architektury, jak i dokumentację myśli architektonicznej, a także dzieła sztuki współczesnej. Szczególne miejsce w kolekcji zajmują obiekty związane z architekturą, kulturą i historią Wrocławia.

KOLEKCJA: http://ma.wroc.pl/pl/kolekcja/
    
Wyszukiwanie działa na zasadzie przeglądarki internetowej. W trakcie wpisywania poszukiwanego tematu pojawią się podpowiedzi, które mogą pomóc w odnalezieniu danego obiektu, osoby lub miejscowości. W zakładce znajdują się również materiały do pobrania – kompletne bazy danych z działów architektury międzywojennej i architektury współczesnej.
    
Celem projektu było również dostosowanie udostępnianych obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy wybranych materiałach zamieściliśmy audiodeskrypcje przygotowane we współpracy z Fundacją Katarynka (I etap) i Fundacją Kultury bez Barier (II etap). Istnieje również możliwość automatycznego powiększania ilustracji i towarzyszących im opisów.

Udostępnianie zbiorów będzie kontynuowane również po zakończeniu projektu i obejmie docelowo całą kolekcję Muzeum.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: zbiory, eksponaty, obline, kolekcja MA
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nowa Praga: Sztuka ulicy w magicznych zakątkach [FOTO] Warszawa

Co to właściwie jest sztuka ulicy?

Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

KAF Young Art Prize
Ruszyła 1. edycja KAF Young Art Prize - konkursu malarskiego

Trzy wybrane przez jury osoby otrzymają po 12 tysięcy euro!

Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Polecamy
Ostatnio dodane
Nowa Praga: Sztuka ulicy w magicznych zakątkach [FOTO] Warszawa

Co to właściwie jest sztuka ulicy?

Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Popularne
Wystawa Body Worlds Vital powróciła do Gdańska [FOTO] Gdańsk

To wyjątkowe wydarzenie jest kontynuacją sukcesu poprzedniej wystawy, zdobywając serca ponad 50 milionów widzów na całym świecie.