Dzieje się - Sztuka

Zbliża się OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów

2015-11-04 10:38:21

Z pieśni Wysockiego, Okudżawy, Galicza, Dylana, Cohena, Waitsa, Brassensa, Brela, Moustakiego, Contego, Llacha, Kaczmarskiego, Bellona, Sikorowskiego, Kleyffa, Garczarka i wielu innych bardów dowiadujemy się prawdy o świecie i człowieczeństwie, o sprawach najbardziej ogólnych i tych najintymniej osobistych. W pieśniach bardów, jak w zwierciadle, odbija się obraz naszego świata, pełnego piękna i brzydoty, dobra i zła, prawdy i fałszu.

OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów jest od roku 1978 prawdziwym świętem piosenki nieobojętnej, a jego renoma czyni go jednym z najważniejszych festiwali piosenki artystycznej w Polsce. W tym roku swoją najnowszą twórczość przedstawią, między innymi: Paweł Wójcik, Joanna Mioduchowska, Jacek Gutry, Mateusz Rulski, zespół Słodki Całus Od Buby.

Włodzimierza Wysockiego uczci swoimi współczesnymi aranżami zespół Projekt Volodia. Czternaścioro bardów zaśpiewa swoje premierowe pieśni i interpretacje utworów swych zagranicznych kolegów w koncercie galowym, a na zakończenie - gwiazda OPPA 2015 - Stanisław Soyka w repertuarze autorskim, jak przystało na nasz Festiwal.

Organizatorzy przygotowali prawdziwą dziewięciodniową biesiadę literacko-muzyczną, która zachwyci Was wachlarzem swej różnorodności.

14 listopada odbędzie się pierwszy koncert konkursowy, tzw. Półfinał, w którym kilkudziesięciu uczestników z Polski i z zagranicy zaprezentuje swoje najlepsze piosenki, a ci z nich, którzy okażą się najbardziej interesujący, przejdą do Wielkiego Finału, który odbędzie się następnego dnia.

15 listopada w Wielkim Finale Jury wyłoni laureatów tzw. "Złotej Piątki OPPA", a po wysłuchaniu wszystkich ich utworów wybierze zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Jej laureatowi organizatorzy Festiwalu dofinansują nagrania studyjne kwotą 9000 zł oraz wytłoczą 600 egzemplarzy jego autorskiej płyty. Na początku drugiej części koncertu Wielki Finał wystąpi Paweł Wójcik - laureat "Grand Prix OPPA" z 2013 roku.

Obydwa koncerty konkursowe odbędą się w Domu Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9, Półfinał od godz. 16:00, a Wielki Finał od godz. 15:00. W Jury OPPA 2015 zasiądą, m.in.: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), Jaga Koftowa, Teresa Drozda, Adam Sławiński, i Piotr Bakal.

16 listopada o godz. 20:00 na Woli w klubie "U Przyjaciół" przy ul. Ciołka 10 B odbędzie się recital JOANNY MIODUCHOWSKIEJ z towarzyszeniem Mirka Kozaka (gitara akustyczna). Będzie to koncert, podczas którego nastąpi oficjalna premiera debiutanckiej płyty Joanny Mioduchowskiej. Album zatytułowany jest "Bujam w obłokach". Repertuar, to autorskie utwory w brzmieniu i stylu tak bardzo charakterystycznym dla autorki, że niedającym się sklasyfikować; piosenki ciepłe, kobiece, o szczęściu lub jego braku, o miłości i tęsknocie; obserwacje życia czasem gorzkie, ale prawie zawsze z wydźwiękiem optymistycznym. Akustyczne brzmienie całości wzbogacone jest o mistrzowskie solówki gitarowe Mirka Kozaka.

17 listopada o godz. 19:00 zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej na recital dwóch warszawskich bardów: Jacka Gutrego i Mateusza Rulskiego. Koncert zatytułowany jest "Twardzi bardzi", co wskazuje, że znajdą się w nim nie tylko piosenki bardzo poważne. Obaj bardowie dość różnią się stylistyką własnej twórczości, lecz jedno ich łączy - piszą świetne teksty.

18 listopada o godz. 19:00 w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Goldoniego 1 wystąpi zespół SŁODKI CAŁUS OD BUBY. To grupa z Trójmiasta, która ma już za sobą długą historię - działają od 1986 roku. Podstawą repertuaru Słodkiego Całusa od Buby są autorskie piosenki Krzysztofa Jurkiewicza i Mariusza Kampera, muzycznie mocno osadzone w rockowej i folkowej tradycji. Są to piosenki o rzeczach najprostszych i najważniejszych: o Gdańsku, Pradze, miłości, górach, Hrabalu, poezji, przyjaźni, o ludziach i miejscach które coś znaczą.

19 listopada o godz. 20:00 zapraszamy do Ośrodka Kultury Ochoty na koncert pt. "Nowe brzmienie Włodzimierza Wysockiego" w wykonaniu wrocławskiej grupy Projekt Volodia. W tym roku przypada 35. rocznica śmierci legendarnego, rosyjskiego barda. Zespół Projekt Volodia wyrósł na fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego, ale nie jest to bynajmniej kolejne naśladownictwo słynnego barda z gitarą.

Sprawcą powołania tego unikalnego projektu jest Janusz Kasprowicz - wokalista i basista, który zaprosił do projektu muzyków z różnych wrocławskich zespołów grających na co dzień muzykę rockową, flamenco, jazz, blues… Wyszły zaskakujące aranże z gitarą elektryczną, banjo, akordeonem, ukulele oraz sekcją rytmiczną. Podczas koncertu widzowie mogą się także spodziewać wciągających opowieści na temat życia Wysockiego.

20 listopada, o godzinie 19:00 zapraszamy do Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na Koncert Galowy pt. "Premiery i Interpretacje OPPA 2015". Jest to tradycyjny, dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami wystąpi kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze najlepszą piosenkę premierową. W drugiej części piosenki sławnych bardów zagranicznych zaprezentowane zostaną w polskich wersjach językowych przez polskich bardów.

Wystąpią: Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Jacek Gutry, Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz Kordeusz, Łukasz Majewski, Marek Majewski, Bogusław Nowicki, Tomasz Olszewski, Beata Osytek, Andrzej Ozga, Mateusz Rulski, Jakub Sienkiewicz i Tomasz Szwed. W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Jakub Kujawa (gitary), Rafał Grząka (akordeon),  Mirosław Wiśniewski (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja). Prowadzenie Krzysztof Jurkiewicz.

21 listopada, o godzinie 18:00 zapraszamy do Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej na recital piosenek autorskich Gwiazdy Festiwalu - Stanisława Soyki. Ten wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor, aranżer i autor jest wciąż  inny, wciąż nowy, a jednocześnie rozpoznawalny od  pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”.

Tradycyjnie od sześciu lat, jako swego rodzaju post scriptum do festiwalu OPPA, organizujemy w niedzielę 22 listopada koncert pt. "oFF OPPA". Jest to scena otwarta, przeznaczona dla tych wszystkich twórców piosenek autorskich, którzy mają ochotę na niej wystąpić. Nie ma tu żadnej selekcji, a jedynym ograniczeniem może być czas przeznaczony na występ, bo koncert, który rozpocznie się o godz. 15:30 musi się zakończyć przed północą. oFF OPPA, podobnie jak w ubiegłych latach, odbędzie się w art-club praCoVnia, przy ul. Popiełuszki 16.

MD/ip

Słowa kluczowe: Międzynarodowy Festiwal Bardów, oppa festiwal 2015, oppa warszawa, festiwal bardów 2015
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
Kuropatwy
Zimno w obrazach Józefa Chełmońskiego. Analiza dzieła "Kuropatwy"

Przygotujcie sobie ciepłą kawę i obejrzyjcie z nami "Kuropatwy" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w