Dzieje się - Sztuka

Artystyczne lato z węgierską sztuką

2016-08-05 10:08:07

Spędzanie lata w mieście, czy tzw. city break w ramach krótkiego odpoczynku od pracy, może być uciążliwy, kiedy nienośny żar leje się z nieba. Warto wtedy schronić się w chłodnych wnętrzach galerii czy muzeum i nadrobić kulturalne zaległości.

Wystawy sztuki współczesnej prezentowane w Polsce w ramach Roku Kultury Węgierskiej to świetna okazja do obcowania ze sztuką na wysokim koncepcyjnym poziomie. Co więcej, prawie każdej z nich towarzyszą ciekawe oprowadzania, czy inne wydarzenia towarzyszące.

Kulturalne wakacje

Choć Polacy posiadają wiedzę na temat węgierskiego kina czy literatury, to węgierska sztuka, zwłaszcza współczesna, jest już mniej popularna. Nic straconego. Wakacje to nie tylko czas relaksu, ale także doskonały moment na pogłebianie swojej wiedzy, również z zakresu kultury. W trakcie dłuższych i krótszych wyjazdów dodatkową energię można spożytkować na wystawy, nie tylko tradycyjnego malarstwa, ale również sztuki współczesnej. Trwający właśnie Rok Kultury Węgierskiej i związane z nim wydarzenia to świetna okazja, aby zapoznać się z pracami najciekawszych artystów znad Dunaju. Ekspozycje prezentujące różne formy sztuki można zobaczyć przez całe lato w największych miastach Polski.

Pejzaż po apokalipsie, czyli „Ćwiczenia w autonomii”

Od początku czerwca w Muzeum Sztuki w Łodzi, przy ul. Więckowskiego 36, można zobaczyć wystawę „Ćwiczenia w autonomii”. Ekspozycja obejmuje prace realizowane indywidualnie przez Tamása Kaszása oraz efekty jego współpracy z Anikó Loránt (ex-artists' collective). Kaszás jest obecnie jednym z najbardziej znanych węgierskich artystów w Europie i na świecie, a jedna z jego prac trafiła do zbiorów Tate Modern w Londynie. „Ćwiczenia w autonomii” są autorską próbą wyobrażenia sobie przyszłych form życia na Ziemi, po zagładzie obecnej cywilizacji spowodowanej katastrofą ekologiczną.

Wystawa tego jednego z czołowych kontynuatorów węgierskiej neoawangardy, nawiązuje do ekspozycji w muzeach etnograficznych. Kaszás stara się przewidzieć różne scenariusze przyszłości, nie wykluczając zarówno mobilizacji i samowystarczalności społeczeństwa, jak i eskalacji przemocy.

Pokazując przyszłe formy architektoniczne odwołuje się do taniego budownictwa. Prezentowane prace wykorzystują łatwo dostępne materiały i technologie. Podczas wystawy zostaną przestawione dzieła stworzone na początku XXI wieku oraz nowe produkcje artystyczne, przygotowane specjalnie dla przestrzeni łódzkiego Muzeum Sztuki. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 25 września 2016. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się oprowadzenia po wystawie: 14 lipca prowadzone przez Aleksandrę Jach, natomiast 28 lipca przez Marka Styczyńskiego.

Edukacja w formie sztuki

24 czerwca w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przy ul. Pańskiej 3 została otwarta wystawa „Ćwiczenia z kreatywności. Przestrzenie emancypacyjnej edukacji”. Prace twórców ukazują otwarte i uczestniczące formy nauczania. Ekspozycja odkrywa edukacyjny potencjał sztuki. Rozwiązania prezentowane podczas wystawy inspirują i pobudzają wyobraźnię. Pokazane prace definiują kreatywność, jako formę działania umożliwiającą wspólnotowe uczenie się, prowadzące do kształtowania się osobowości i relacji międzyludzkich. Tytuł wystawy nawiązuje do nazwy kursu artystycznego, prowadzonego w latach 70-tych w Budapeszcie przez nestorów neoawangardy Miklósa Erdély’ego i Dórę Maurer.

Architektura wystawy zaprojektowana przez Tamása Kaszása nawiązuje do „Poipoidromu” Roberta Filliou i Joachima Pfeufera, instalacji architektonicznej zaprojektowanej w latach 60-tych XX wieku, która w swojej przestrzeni odzwierciedlała kolejne etapy procesu twórczego. Ekspozycję będzie można oglądać w Warszawie do 4 września 2016 roku. Wystawie towarzyszy rozbudowany program edukacyjny m.in. bezpłatne warsztaty i oprowadzania zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Polsko-węgierski dialog sztuki

Wystawę zbiorową „POLISH(ED)HUNGARIAN”, można zobaczyć do 2 września 2016 r. w Węgierskim Instytucie Kultury w Warszawie przy ul. Moniuszki 10. Jest ona rezultatem współpracy pięciu galerii z Węgier (Erika Deák, Inda, Ani Molnár, Várfok, Viltin) i pięciu z Polski (Apteka Sztuki, Czułość, Leto, Propaganda, Starter). Galerie te są także wystawcami na prestiżowych targach Art Market Budapest. Podczas tego październikowego wydarzenia, polska sztuka, we współpracy z CAFe Budapest Contemporary Art. Festival, znajdzie się w centrum uwagi. Wystawa „POLISH(ED)HUNGARIAN” stała się pretekstem do połączenia koncepcji kuratorskich, z których każda wyłania i angażuje reprezentujących je twórców.

Efektem tej pracy jest unikalna ekspozycja. Wystawa jest zachętą do artystycznego dialogu pomiędzy wiodącymi twórcami polskiej i węgierskiej sztuki oraz inicjacją trwałej współpracy i wzmocnieniem związków kulturowych w regionie. Zaangażowani artyści stworzyli dzieła wykorzystując różne formy sztuki. Dzięki temu, ekspozycja jest niezwykle interesującym przykładem zestawienia polskich i węgierskich dzieł. Wernisaż wystawy odbył się w warszawskiej Aptece Sztuki podczas Warszawskich Tragów Książki, których Węgry były Gościem Honorowym.

60. rocznica Rewolucji

Wystawa „1956 Polska – Węgry. Historia i pamięć” upamiętnia wydarzenia z 1956 roku. 60 lat temu, 23 października wybuchło powstanie węgierskie, które trwało do 10 listopada. Zryw miał na celu uwolnienie narodu spod sowieckiej władzy. Ważną rolę odegrały tu także wcześniejsze, czerwcowe wydarzenia w Poznaniu, gdzie w tym samym roku doszło do antykomunistycznej rewolty mieszkańców miasta. Ekspozycja pokazuje losy dwóch narodów, które mimo różnego przebiegu historii, w czasie II Wojny Światowej znalazły się po tej samej stronie Żelaznej Kurtyny oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie.

W najbliższych miesiącach wystawa będzie prezentowana w kilku polskich miastach. Ekspozycję można oglądać w Poznaniu już od 27 czerwca w Ogrodzie Zamkowym im. Ofiar Sybiru i Katynia. W Warszawie została otwarta dzień później i już od 28 czerwca jest prezentowana na dziedzińcu Sejmu RP, a od 19 sierpnia dostępna będzie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Również Wrocławianie mają okazję poznać wspólną historię Polski i Węgier. „1956 Polska – Węgry. Historia i pamięć” została otwarta 12 lipca na placu przed kościołem garnizonowym św. Elżbiety. Ekspozycję można oglądać także w Budapeszcie. W Polsce wystawa jest prezentowana w polsko-angielskiej wersji językowej.

Lato z historią

O wspólnej historii państw bloku wschodniego przypomni także wydarzenie organizowane we Wrocławiu przez Instytut Pamięci Narodowej. Osią trwającego od 16 lipca do 14 sierpnia cyklu „Lato z historią” jest wystawa „Komunizm – La Belle Époque. Dekada lat siedemdziesiątych XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego”. Ekspozycja, którą można oglądać we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali stulecia, to unikalny zbiór archiwalnych zdjęć i plakatów ukazujących codzienne życie w krajach komunistycznych m.in. na Węgrzech i w Polsce.

Kulturalny początek jesieni

Koniec wakacji nie oznacza końca przygody z węgierską sztuką. Kalendarz planowanych wydarzeń jest imponujący. Już we wrześniu wielbiciele sportu będą mieli okazje zapoznać się z wystawą pod roboczym tytułem „Węgrzy i Polacy – rywale na boisku, przyjaciele na co dzień”. Ekspozycja w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki, przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, poświęcona będzie węgierskim olimpijczykom oraz węgiersko-polskiej historii sportu. Natomiast, aby zapoznać się ze sztuką klasyczną znad Dunaju, należy w październiku odwiedzić Muzeum Narodowe w Krakowie.

Podczas wystawy pt. „Złoty wiek malarstwa węgierskiego (1836-1936)”zostanie pokazanych około 90 obrazów pochodzących przede wszystkim z dwóch galerii: cieszącej się międzynarodowym uznaniem kolekcji Gábora Kovácsa – jednego z najważniejszych prywatnych zbiorów dzieł sztuki na Węgrzech, oraz z Węgierskiej Galerii Narodowej. Ekspozycję będzie można oglądać od 22 października br. do 22 stycznia 2017 roku.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: węgry, wystawy 2016, sztuka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
Frida Kahlo
Z wizytą w Niebieskim Domu Fridy Kahlo - co wiemy o miejscu pochodzenia malarki?

To tam artystka spędziła znaczną część swojego życia.

Polecamy
Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w