Dzieje się - Sztuka

Łódź - Tkana odnowa w ramach projektu Koalicja Miast dla Kultury we Wrocławiu

2016-06-29 10:26:28

Od 14 do 17 lipca 2016 roku w Browarze Mieszczańskim, postindustrialnej przestrzeni Wrocławia będzie można zobaczyć różnorodne, ukryte w fabrycznych zakamarkach, alternatywne wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Działania przygotowane w ramach prezentacji Łodzi będą obejmowały ponad 30 wydarzeń z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, przemysłów kreatywnych, video-artu, filmu, muzyki, performance, fotografii, animacji, które niczym nitki tkaniny splotą się w L.Story - finałowy koncert z wideokomiksem, przedstawiający marzenia i wyobrażenia łodzian o swoim mieście.

Koalicja Miast dla Kultury, to pierwszy w historii Europejskiej Stolicy Kultury projekt integrujący miasta ubiegające się o ten zaszczytny tytuł. Celem projektu realizowanego w ramach ESK Wrocław 2016 jest promocja kultury oraz tożsamości największych polskich miast. Długofalowym efektem Koalicji Miast ma być nowa jakość w zarządzaniu projektami kulturalnymi.

Ideą przewodnią prezentacji Łodzi we Wrocławiu jest rewitalizacja społeczno-kulturowa. Program wydarzeń i działań artystycznych koncentruje się wokół wielopoziomowej metafory „tkania”, która łączy historię Łodzi i zachodzące w niej współcześnie, dynamiczne procesy zapowiadające kolejne narodziny miasta.

Pokazujemy również współpracę łódzkich artystów, którzy aktywizując mieszkańców, wychodzą z bram i podwórek, z instytucji i pracowni artystycznych, by zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Artyści, którzy tworzą dla Łodzi zaczynają u podstaw, wiedzą, że odnowa zaczyna się od serca, a sercem miasta zawsze jest człowiek – mówi Konrad Dworakowski, dyrektor programowy prezentacji Łodzi w ramach Koalicji Miast dla Kultury. Zapowiedzią łódzkich wydarzeń będą czerwcowe koncerty we wrocławskich mieszkaniach w ramach projektu House Gigs Pogonka. Zagrają: Sasha Boole (Ukraina), Teddy Jr. Duo (Holandia/Polska),Little White Lies (Polska).

Prezentację Łodzi we Wrocławiu rozpocznie spacer per formatywny po łódzkich wystawach, w którym przewodnikiem będzie Paweł Hajncel. W trakcie spaceru przygotowane zostaną następujące przystanki:

•    Kapsuła Czasu. Chodnik wysadzany opowieściami – artystyczny duet robosexi uwieczni subiektywne narracje łodzian
•    Łódź z widokiem na morze – wernisaż wystawy fotografii / kuratorka: Anna Kazimierczak / Galeria Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi
•    Oj! Przez dzielnice Łodzi gnam! – projekt filmowy Łukasza z Bałut
•    Geniusz Łodzi – żywe miejsce spotkań artystów związanych z „Konstrukcją w Procesie”, Muzeum Artystów, Galerii Wschodniej
•    Aleja Włókniarek – zdjęcia i historie mówione łódzkich robotnic gromadzone w Cyfrowym
Archiwum Łodzian Miastograf.pl, opracowane przez Martę Madejską
•    Muzyka tkana – powidoki – interaktywna instalacja audiowizualna cenionego na arenie międzynarodowej kompozytora Marcina Stańczyka

W Browarze Mieszczańskim będzie można także zobaczyć także wystawę promującą starania Łodzi o organizację EXPO 2022, związanego z rewitalizacją obszarów miejskich.

PWSFTviT im. Leona Schillera podczas całodziennych maratonów zaprezentuje najważniejsze łódzkie produkcje powstałe po 2005 roku w ramach Kina Szkoły Filmowej. Łódzkie wieczory we Wrocławiu wypełnią dźwięki Zespołu Łukasza z Bałut, industrialnych kompozycji JUDE, miejskich historii punkrockowej grupy 19 Wiosen, ekscentrycznego Elektrycznego Węgorza. Dobrą muzykę na afterparty zapewni Dj Blumental. W Browarze Mieszczańskim usłyszymy także kompozycję 18 rzek Suavasa Levy’ego i Oli Koziołek oraz teatralne bestsellery podczas punkowego koncertu Piosenki do grania na nosie.

Punktem kulminacyjnym łódzkiej prezentacji będzie przygotowany specjalnie na tę okazję interdyscyplinarny projekt L.Story – kompozycje zespołu L.Stadt do tekstów autorstwa Konrada Dworakowskiego. Wokalowi Łukasza Lacha podczas koncertu towarzyszyć będzie Chór Łodzian, który pracuje pod kierunkiem Tomasza Krzyżanowskiego z Teatru Chorea. Uzupełnieniem koncertu będzie wideokomiks w reżyserii Dworakowskiego – instalacja wideo z udziałem łódzkich aktorów wywodząca się z rysunków Krzysztofa Ostrowskiego. Zarówno teksty piosenek, jak i kadry komiksu, powstały w oparciu o wypowiedziane, narysowane, usłyszane podczas warsztatów ze story tellingu marzenia i wyobrażenia łodzian o swoim mieście.

Ważnym wydarzeniem we Wrocławiu będzie spektakl Derby. Białoczerwoni Teatru Chorea, po którym odbędzie się panel dyskusyjny Tożsamość Łodzi – szamotanina czy nadzieja? z udziałem widzów i zaproszonych gości (m.in. Marta Madejska, Inga B. Kuźma, Tomasz Rodowicz). Ten spektakl jest próbą symbolicznego przekroczenia podziałów, przejściem na drugą stronę muru oddzielającego widzów od uczestników. Wszyscy spotkają się na piłkarskich trybunach, stanowiących scenografię teatralną.

Prezentacja Łodzi to także różnorodne warsztaty m.in. Serwis Fabryczny – szkolenia dla pracowników sektora kreatywnego prowadzonych przez przedsiębiorców, rezydentów Art_Inkubatora w Łodzi, Świetlice Artystyczne – projekt Fundacji Działania, którego głównym celem jest aktywizacja i edukacja społeczno-wychowawcza poprzez sztukę dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społeczno-kulturowym. Fundacja zrealizuje 7 projektów warsztatowych prowadzonych przez: Krzysztofa Ostrowskiego, Marię Apoleikę, Aleksandrę Chciuk, Suavasa Lewego i Olę Kozioł, Marcina Polaka, Kubę Krzewińskiego oraz Martę Pszonak. Pokazy prac i warsztaty zostaną przeprowadzone we wrocławskiej Pracowni I Komuny Paryskiej 45 i w Browarze Mieszczańskim.

Dziedziniec Browaru Mieszczańskiego zamieni się w Tkalnię Relaksu – od czwartku do soboty będzie miejscem, w którym można poczuć czym jest slow life po łódzku; odpocząć na leżakach, oddać się twórczej ekspresji w namiocie animacyjnym, skosztować potraw z najpopularniejszych łódzkich food trucków, przeczytać publikacje łódzkich wydawnictw, poczuć industrialny klimat Łodzi. W sobotę MADE in LDZ, czyli dzień targowy, na którym zaprezentują się showroomy m.in. rezydentów z łódzkiego Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki.

W niedzielę Teatr Pinokio przygotował happening pod hasłem Family Day. W programie twórcze warsztaty i animacje, etiuda teatralna Re-animacja i koncert Piosenek do grania na nosie dla całej rodziny. Co więcej, Wrocławski Bazar Smakoszy, który odbywa się w każdą niedzielę w Browarze, tego dnia będzie obchodził swoje 3. urodziny. Atrakcji i pysznego jedzenia więc nie zabraknie.

Aranżacja przestrzeni Browaru zostanie wspólnie utkana przez łodzian i wrocławian według pomysłu Jakuba „Hakobo” Stępnia – artysty działającego na pograniczu sztuki i designu, mody i grafiki użytkowej, zainspirowanego historią Łodzi i kulturą ulicy.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: esk 2016, Koalicja Miast dla Kultury, stolica kultury, kultura łódź
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Kolejna edycja Kinomuralu: ruchome murale pojawią się na Nadodrzu Wrocław

Na 12 ścianach Nadodrzańskich kamienic pojawią się ruchome murale, a cała dzielnica zmieni się w wielkoformatową galerię sztuki.

Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w