Sztuka
Znaki Apokalipsy

Znaki Apokalipsy

  • 2020-04-24, , godzina 19:00, do 2020-09-27
  • Znaki Czasu. Centrum Sztuki Współczesnej

Opis

WYSTAWA / ZNAKI APOKALIPSY
Międzynarodowa Wystawa Sztuki Współczesnej
Kiedy: 24.04–27.09.2020 r.

Otwarcie wystawy: 24 kwietnia, godz. 19.00 (w związku z panującą pandemią wystawę symbolicznie otworzymy w formie online. Do czasu zniesienia ograniczeń zwiedzanie wystawy będzie możliwe jedynie wirtualnie).

https://csw.torun.pl/

Koncepcja wystawy i publikacji: Mirosława Rochecka
Kuratorzy: Mirosława Rochecka i Kazimierz Rochecki
Koordynatorka: Paulina Kuhn
Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski
Aranżacja wystawy: Kazimierz Rochecki
Udźwiękowienie wystawy: Jędrzej Roch Rochecki

Prace nad koncepcją wystawy i wydawnictwem trwają od 2017 roku. Artyści zaproszeni przez kuratorów wystawy – Mirosławę Rochecką i Kazimierza Rocheckiego – w ciągu dwóch lat realizowali swoje wizje do otrzymanych fragmentów tekstu „Apokalipsy św. Jana”. Na wystawie zgromadzono 177 dzieł 93 twórców z Polski, Dani, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Francji i Brazylii. Dzieła, które powstały, odnoszą się niemal do każdego wersetu „Księgi Objawień św. Jana”. Plastyczne wizje do „Apokalipsy” przefiltrowane zostały przez wrażliwość artystyczną każdego z autorów, twórcze doświadczenia i preferencje uprawianej dyscypliny, a także poprzez różnice kulturowe i wpływy tradycji religijnych krajów, z których pochodzą. Ta monumentalna, tematyczna wystawa splata się dzisiaj z nadzwyczajną globalną sytuacją.

Koronawirus wstrząsa całym światem i pokazuje, jak niewiele znaczą nasze zdobycze cywilizacyjne wobec niewidzialnego gołym okiem mikroba, który zmienia porządek świata i jego preferencje. Czy to znak nadchodzącej Apokalipsy – czy tylko ostrzeżenie? Niewątpliwie przygotowywana od trzech lat wystawa „Znaki Apokalipsy” finalizuje się w najgorętszym momencie, w którym świadomość kruchości ludzkiego życia, a także zawodność dotychczas ustalonych na świecie porządku i hierarchii wartości, tak bardzo się unaoczniły i spędzają nam sen z powiek.

zdjęcie: Wojtowicz A. Leodycea

Ostatnio dodane
Kinomural 2019
Zbliża się Kinomural 2020 we Wrocławiu Wrocław

Obejrzymy m.in. dzieła powstałe we współpracy z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych oraz renomowaną uczelnią artystyczną z Chicago.

Przepompownia_Port_Miejski
18. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL pod tytułem "Wasteland" Wrocław

kino gatunkowe i pandemiczny niepokój - znamy identyfikację wizualną festiwalu.

Konkurs Ziaja