Sztuka
Znaki Apokalipsy

Znaki Apokalipsy

  • 2020-04-24, , godzina 19:00, do 2020-09-27
  • Znaki Czasu. Centrum Sztuki Współczesnej

Opis

WYSTAWA / ZNAKI APOKALIPSY
Międzynarodowa Wystawa Sztuki Współczesnej
Kiedy: 24.04–27.09.2020 r.

Otwarcie wystawy: 24 kwietnia, godz. 19.00 (w związku z panującą pandemią wystawę symbolicznie otworzymy w formie online. Do czasu zniesienia ograniczeń zwiedzanie wystawy będzie możliwe jedynie wirtualnie).

https://csw.torun.pl/

Koncepcja wystawy i publikacji: Mirosława Rochecka
Kuratorzy: Mirosława Rochecka i Kazimierz Rochecki
Koordynatorka: Paulina Kuhn
Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski
Aranżacja wystawy: Kazimierz Rochecki
Udźwiękowienie wystawy: Jędrzej Roch Rochecki

Prace nad koncepcją wystawy i wydawnictwem trwają od 2017 roku. Artyści zaproszeni przez kuratorów wystawy – Mirosławę Rochecką i Kazimierza Rocheckiego – w ciągu dwóch lat realizowali swoje wizje do otrzymanych fragmentów tekstu „Apokalipsy św. Jana”. Na wystawie zgromadzono 177 dzieł 93 twórców z Polski, Dani, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Francji i Brazylii. Dzieła, które powstały, odnoszą się niemal do każdego wersetu „Księgi Objawień św. Jana”. Plastyczne wizje do „Apokalipsy” przefiltrowane zostały przez wrażliwość artystyczną każdego z autorów, twórcze doświadczenia i preferencje uprawianej dyscypliny, a także poprzez różnice kulturowe i wpływy tradycji religijnych krajów, z których pochodzą. Ta monumentalna, tematyczna wystawa splata się dzisiaj z nadzwyczajną globalną sytuacją.

Koronawirus wstrząsa całym światem i pokazuje, jak niewiele znaczą nasze zdobycze cywilizacyjne wobec niewidzialnego gołym okiem mikroba, który zmienia porządek świata i jego preferencje. Czy to znak nadchodzącej Apokalipsy – czy tylko ostrzeżenie? Niewątpliwie przygotowywana od trzech lat wystawa „Znaki Apokalipsy” finalizuje się w najgorętszym momencie, w którym świadomość kruchości ludzkiego życia, a także zawodność dotychczas ustalonych na świecie porządku i hierarchii wartości, tak bardzo się unaoczniły i spędzają nam sen z powiek.

zdjęcie: Wojtowicz A. Leodycea

Ostatnio dodane
Muzeum Karykatury
Muzeum Karykatury znów otwarte dla zwiedzających Warszawa

Obowiązują nowe zasady zwiedzania.

wozownia
Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na ponowne otwarcie Toruń

Zwiedzający będą mogli przyjść do siedziby już 29 maja.