Sztuka
Panoramiczny Happening Morski

Panoramiczny Happening Morski

  • 2018-05-11, , godzina 18:00, do 2018-06-10
  • Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

Opis

Jądro prezentowanej wystawy tworzy trzydzieści fotografii, których autorem jest Eustachy Kossakowski, wykonanych na bałtyckiej plaży w Łazach podczas happeningu Tadeusza Kantora w 1967 roku. Zdjęcia przygotowano we współpracy z Anką Ptaszkowską, krytyczką i historyczką sztuki, współzałożycielką Galerii Foksal, i w koprodukcji z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerią BWA w Bielsku Białej, Galerią ms44 w Świnoujściu oraz Galerią Scena/Fundacja Kultura w Koszalinie.

„Panoramiczny happening morski”, wykonany w sierpniu 1967 r. przez artystów uczestniczących w V Plenerze w Osiekach (m.in. Jerzego Beresia, Edwarda Krasińskiego, Stanisława Fijałkowskiego), jest drugim plenerowym happeningiem Tadeusza Kantora (poprzedził go „List” , który odbył się w Warszawie w styczniu tego samego roku) i jedną z pierwszych akcji performatywnych w Polsce w latach 60. XX wieku. Bez wątpienia jest także największym i najbardziej złożonym widowiskiem tego typu, zrealizowanym w plenerze. Obrosły legendą oraz licznymi anegdotami pozostaje niekwestionowanie kluczowym wydarzeniem polskiej sztuki nowoczesnej po 1945 r. W cyklu fotografii utrwalił go Eustachy Kossakowski, a słynna scena dyrygowania falami morskimi stała się już ikoną sztuki europejskiej.

Ostatnio dodane
Andrzej Kosendiak
Andrzej Kosendiak otrzymał Diament Wrocławia Wrocław

Dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem.

Zbliża się 2. Festiwal Przenikania w Warszawie Warszawa

Impreza będzie ciekawą propozycją dla miłośników wszystkich dziedzin sztuki, chcących poobserwować proces tworzenia lub uczestniczyć w kreatywnych warsztatach.

Kupony i kody rabatowe