Sztuka
Lombard Bytom

Lombard Bytom

  • 2023-04-15, do 2023-06-02
  • CSW Kronika, Rynek 26 , Bytom

Opis

Film „Lombard” stał się inspiracją dla wystawy pokazywanej w bytomskim CSW Kronika

Otwieramy „Lombard Bytom”! Od 15 kwietnia w CSW Kronika w Bytomiu będzie można oglądać wystawę inspirowaną obsypanym nagrodami dokumentem Łukasza Kowalskiego. Trafią na nią również fragmenty, które ostatecznie nie znalazły się w filmie.

 

Lombard Bytom

od 15 kwietnia do 2 czerwca 2023

wernisaż i koncert: 15 kwietnia (sobota) w godz. 19:00 - 21.00

CSW Kronika, Rynek 26 Bytom

 

Gdy dokument Łukasza Kowalskiego wciąż jeszcze kontynuuje swój tryumfalny pochód przez festiwalowe ekrany (po nagrodzie Polskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu dokumentalnego przyszło m.in. wyróżnienie specjalne jury 18. Europejskiego Festiwalu Filmowego w Paryżu i dwie główne nagrody na festiwalu Music & Cinema w Marsylii!), kolejni artyści i artystki zaczynają czerpać z nieprzebranego bogactwa bytomskiego lombardu.

Od 15 kwietnia w CSW Kronika w Bytomiu będzie można oglądać inspirowaną filmem „Lombard” Łukasza Kowalskiego wystawę przygotowaną przez artystów i artystki związanych/ne z pracownią działań interdyscyplinarnych ASP w Katowicach.  

Wybierając z obrazu filmowego różne elementy, bazując na sentymencie, nostalgii i fascynacji osobliwymi artefaktami z przeszłości, często z przymrużeniem oka, a niejednokrotnie dość bezwzględnie, artyści i artystki budują od nowa Lombard w centrum postindustrialnego Bytomia, przy Rynku 26. Konstruują go z podniszczonych kul dyskotekowych (Magdalena Ferdyn), zdeformowanych winyli (Maria Bąk), z fragmentów ubrań symbolizujących ofiary przemocy domowej (Dobrawa Cichoń i Stefania Skłodowska) i słownika dla dzieci, w którym stare pojęcia zyskują wskutek artystycznej ingerencji nowe znaczenia (Aleksandra Górka), z pustych obietnic coachów biznesu (Jan Kukułka) i łez (Alicja Gaszta). 

Lombard jest na wystawie nie tylko miejscem pożyczek udzielanych pod zastaw towarów, nagromadzenia przedmiotów „od igły po helikopter”, ale też metaforą egzystencji w miejscu o trudnej przeszłości, zmagającym się wciąż z problemami nieudanej transformacji systemowej. Wystawa poddaje refleksji także zagadnienia związane z konsumpcjonizmem i problemami codziennego funkcjonowania młodych osób w aktualnej rzeczywistości. Zobaczymy na niej również fragmenty, których Łukasz Kowalski ostatecznie nie włączył do filmu „Lombard”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 kwietnia o godz. 19:00. Podczas wydarzenia swój performance zaprezentuje Angelika Czubasiewicz. Za muzyczną oprawę wernisażu odpowiadać będzie FOQL - artystka dźwiękowa i autorka eksperymentalnej muzyki elektronicznej oraz muzyki do filmów, spektakli i gier.

Kuratorką wystawy jest Agata Cukierska. Współpraca: Łukasz Kowalski, Lesław Tetla, Joanna Zdzienicka-Obałek. W wystawie udział biorą: Maria Bąk, Klaudia Brzezińska, Dobrawa Cichoń, Angelika Czubasiewicz, Magdalena Ferdyn, Alicja Gaszta, Aleksandra Górka, Łukasz Kowalski, Barbara Klus, Agnieszka Krawczyk, Katarzyna Królak, Jan Kukułka, Jakub Padula, Gabriela Piłat, Kinga Przeliorz, Sandra Rzeźniczek, Dariusz Rzontkowski, Stefania Skłodowska, Lesław Tetla, Igor Warykiewicz, Joanna Zdzienicka-Obałek. Wystawę swoim patronatem objęli: Magazyn Szum, Notes na 6 Tygodni. Partnerem wydarzenia jest ASP w Katowicach.

Wystawa w CSW Kronika w Bytomiu trwa do 2 czerwca.

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA
Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA 2023. Rok Wisławy Szymborskiej Warszawa

W programie festiwalu są m.in. spotkania i debaty literackie, czytania performatywne, spektakle teatru tańca, koncerty, wystawy, akcja biegowa i warsztaty.

Pawilon 4 Kopuł
Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu - lista instytucji otwartych nocą 20 maja Wrocław

Ponad 100 instytucji kultury we Wrocławiu otworzy swoje drzwi dla zwiedzających, by pokazać się w niecodziennej odsłonie!

Popularne
Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA
Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA 2023. Rok Wisławy Szymborskiej Warszawa

W programie festiwalu są m.in. spotkania i debaty literackie, czytania performatywne, spektakle teatru tańca, koncerty, wystawy, akcja biegowa i warsztaty.