Dzieje się - Sztuka

Zobacz polski pawilon na EXPO 2017 [FOTO]

2017-08-08 14:32:03

Polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017 zaskakuje nie tylko wielkością. Koncepcja ekspozycji stworzona przez warszawski zespół Pattern Recognition pozwala poznać Polskę wszystkimi zmysłami. Wystarczy wymienić tu przyjemną w dotyku miękką wykładzinę-trawę, emitery z zapachami lasu, śpiew ptaków czy działającą kojąco polską muzykę klasyczną. Wystawa otwarta jest do 10 września w Astanie, stolicy Kazachstanu.

Zobacz galerię zdjęc polskiego pawilonu na EXPO 2017>>

EXPO 2017 - polski pawilonPolska oczami Pattern Recognition. Jak wygląda nasza ekspozycja?
Polski pawilon ma aż 700 metrów kwadratowych wielkości i jako jeden z nielicznych posiada dwa poziomy. Od samego otwarcia – które przypadło na 10 czerwca – cieszy się wielkim zainteresowaniem odbiorców – obecnie odwiedza go około 3500 osób dziennie.

Ekspozycja w polskim pawilonie składa się z pięciu stref: Wejście, Technologie, Las, Odpoczynek i Regiony. Dominujący element ekspozycji przywodzi na myśl tematykę cyklu przyrody. Strefa Technologie przypomina kopalnię – to stylizowana, wyłożona czarnym fornirem przestrzeń, w której przez szczelinę podglądamy spektakularną animację 3D, prezentującą proces przekształcania się lasu karbońskiego w węgiel. Idąc antresolą do strefy Las czujemy zmianę klimatu, wkraczamy w zieloną przestrzeń lasu.

 - Praca nad koncepcją trwała wiele miesięcy i zaczęła się od konstruowania treści – kontaktów z instytucjami naukowo-badawczymi, poszukiwania w całej Polsce ciekawych technologii, a później dopiero, na bazie tych merytorycznych treści, budowaliśmy wizualną formę projektuopisuje Kinga Duda z Pattern Recognition.

Projekt Pattern Recognition został zrealizowany na wzajemnym dopełnianiu się elementów pozornie sprzecznych – zabudowy obłożone tradycyjnymi, szlachetnymi fornirami drewnianymi (czarny dąb oraz złota brzoza) zestawione są z nowoczesnym i minimalistycznym corianem.

Nasz pawilon wśród 9 najlepszych. Czym się wyróżnił?
W ramach wystawy zastosowano kilka znaczących technologii: instalacje świetlne, efekty dźwiękowe i multimedialne: mapowane projekcje, aplikacje, przeglądarki – w większości interaktywne, by móc angażować gości w aktywne zwiedzanie wystawy. 

- Zbudowanie atmosfery pawilonu, przyjaznej i relaksującej, było dla nas bardzo ważne mówi Kinga Duda. - Dlatego w obrębie całej ekspozycji rozłożone są pufy, tak, by zwiedzający mogli odpocząć, ponieważ zwiedzanie EXPO to męczący proces. Dzięki temu goście zostają w naszym pawilonie dłużej. Jako jedni z nielicznych działamy na zmysł dotykuprzez miękką wykładzinę/trawę, drewno, a jako jedyni również na zmysł zapachu – poprzez emitery z zapachami lasu. No i muzyka klasyczna w zestawieniu z minimalistycznymi glitchami – światło, dźwięk, doznania są zróżnicowane, tak, żeby skontrastować strefy Technologie i Lasdodaje Duda.

Polsko-kazachska współpraca – czyli co jeszcze warto wiedzieć o zespole autorskim?
Oprócz Polaków (Kinga Duda, Rafał Krzemiński, Dawid Nguyen Ahn, Agnieszka Bianka Szulc, Damian Szulc) w skład autorów projektu polskiego pawilonu na EXPO 2017 weszła też Kazaszka, Sholpan Smailova. Jak przyznaje Kinga Duda – było to bardzo istotne.

- Chodziło o dostosowanie projektu do największej grupy odbiorców, tj. mieszkańców Kazachstanu. W efekcie ekspozycja wykorzystuje motywy znane Kazachom – drzewo Bajterek czy symbol szanyrak. Jednak ważna była dla nas także sama koncepcja pokazania lasów, ponieważ w Kazachstanie praktycznie ich nie ma (lasy stanowią tylko 3 procent, podczas gdy w Polsce jest ich prawie 30 procent). Las jest przez Kazachów zupełnie inaczej odbierany niż przez Polaków – jako coś niezwykłego, bajkowego wyjaśnia Duda.

Międzynarodowa Wystawa EXPO 2017 w stolicy Kazachstanu Astanie rozpoczęła się 10 czerwca i potrwa do 10 września 2017 roku. Tematem przewodnim jest "Energia przyszłości", która obejmuje takie kwestie jak: redukcja emisji dwutlenku węgla, życie zgodnie z zasadami efektywności energetycznej oraz dostępność energii dla wszystkich. W wystawie bierze udział ponad 100 państw i organizacji międzynarodowych. Jest to pierwsze w historii EXPO odbywające się na terenie Azji Centralnej.

Pattern Recognition to firma specjalizująca się w projektowaniu oraz produkcji wystaw stałych i czasowych, istniejąca od 2012 roku. Wśród dotychczasowych realizacji firmy znalazły się ekspozycje m.in. dla: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Niepodległości, Muzeum Literatury w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Mleka w Grajewie i wielu innych.

ip

Słowa kluczowe: polska wystawa, galeria zdjęć, Astana, Pattern Recognition

Zdjęcia polskiego pawilonu na EXPO 2017! (10)

EXPO 2017 - zdjęcie nr 1
EXPO 2017 - zdjęcie nr 2
EXPO 2017 - zdjęcie nr 3
EXPO 2017 - zdjęcie nr 4
EXPO 2017 - zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Lato w Krakowie? Wybraliśmy najlepsze darmowe atrakcje!
Lato w Krakowie? Wybraliśmy najlepsze darmowe atrakcje! Kraków

Nie sposób uczestniczyć, ani nawet spisać wszystkiego, co czeka na krakowian tego lata

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: spotkanie medialne za nami [ZDJĘCIA] Wrocław

Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących 13. edycji festiwalu.

Polecamy
Food Think Thank podczas WRO 2015 Résumé
Food Think Thank podczas WRO 2015 Résumé Wrocław

Już 17 lipca odbędzie się wernisaż najważniejszych i najciekawszych obiektów tegorocznego Benniale.

Niesamowite portrety Phillipa Toledano
Niesamowite portrety Phillipa Toledano

Kształtne piersi, wydatne usta, gładka cera, muskularne ciała. Zdjęcia Phillipa Toledano wyglądają jak klasyczne portrety klasycznych piękności…

Ostatnio dodane
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Lato w Krakowie? Wybraliśmy najlepsze darmowe atrakcje!
Lato w Krakowie? Wybraliśmy najlepsze darmowe atrakcje! Kraków

Nie sposób uczestniczyć, ani nawet spisać wszystkiego, co czeka na krakowian tego lata

Kupony i kody rabatowe