Dzieje się - Sztuka

Zbliża się 11. Międzynarodowy Festiwal Fotografii TIFF Festival [Program]

2021-08-31 11:53:22

Dla wszystkich fanów sztuki, a w szczególności fotografii, szykuje się wielkie wydarzenie we Wrocławiu. Na salony powraca Międzynarodowy Festiwal Fotografii TIFF Festival. Jedenasta edycja obfituje w wiele ciekawych spotkań, koncertów, wystaw oraz pokazów premierowych. Miasto, przez kolejny miesiąc, będzie miejscem spotkań dla artystów, chcących zaprezentować swoje dzieła. Koniecznie sprawdźcie, jak wygląda program festiwalu, zaczynając od 3 września, a kończąc na 3 października 2021 roku.

Festiwal

Idea festiwalu

TIFF Festival to miejsce, w którym szczególny nacisk kładziony jest na fotografii. Twórcy, z roku na rok, pokazują, czym ona jest, jak się zmienia, co przedstawia i jaki jest jej sens. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 r. i, choć zmieniają się imprezy towarzyszące, artyści i wystawy, to jedna rzecz pozostaje nienaruszona – miasto, a konkretniej Wrocław. Festiwal odbywał się pierwotnie w stolicy Dolnego Śląska i po jedenastu latach działa na tej samej przestrzeni. Nie jest to jednak lokalne wydarzenie, bowiem na imprezę zbierają się pasjonaci, amatorzy i wszyscy zainteresowani tym światem z całego kraju, a nawet spoza jego granic.

Główną ideą jest chęć zgłębiania fotografii. Chodzi tutaj o przeżywanie jej, przy użyciu różnych środków przekazu. Organizatorzy otwarcie buntują się przed zamykaniem tej dziedziny w sztywnych ramach mediów. Chcą pokazać, iż jest ona nierozerwalnym elementem z całym światem sztuki, a więc nie powinna być pomijana. Na festiwalu można zatem odkryć sens fotografii na nowo. Zaplanowane wystawy, spotkania oraz rozmowy będą skupiać się nie tylko na końcowym efekcie pracy, ale także na samym procesie.

Program TIFF Festival 2021

Imprezy towarzyszące to duża cześć festiwalu. Ich różnorodność pozwala dostosować pod siebie same najlepsze elementy, które wzbudzą zainteresowanie, skłonią do refleksji i z pewnością zostaną w pamięci na dłużej. Organizatorzy już od samego początku proponują kulturalne wydarzenia, na których zaprezentują się artyści wszelkiego formatu.

Festiwal zaczyna się od wystawy Krzysztofa Solarewicza, zatytułowanej „Katarakta”. Będzie dostępna w Muzeum Współczesnym do 25 października. Co więcej, 5 września, sam twórca będzie oprowadzał chętnych po niej, a wsparciem dla niego będzie Paweł Bąkowski. W dniu otwarcia festiwalu odbędzie się również koncert Kuby Suchara, a więc warto zarezerwować sobie czas na wszystkie atrakcję.

3 września  to dzień oficjalnego otwarcia festiwalu. Miejscem spotkania będzie Recepcja na kultowej ulicy Ruskiej 46A. Dodatkowo, swoją premierę będzie miała wtedy książką fotograficzna „Yaga” Agaty Kalinowskiej. Całość zostanie zwieńczona imprezą w rytmach african techno karate. Zanim jednak do tego dojdzie, warto wybrać się o 16:00 do galerii Entropia na wystawę „Zaraz wracam”, autorstwa Alicji i Mariusza Jodko. O 17:15 w Krupa Gallery odbędzie się kuratorsko-autorskie oprowadzenie po wystawie Jacka Foty „Widoki z okna”. Wydarzenie zostanie przetłumaczone na polski język migowy. O godzinie 19:00 będzie okazja do wysłuchania, ale także włączenia się w debatę o szkodliwościach literatury. Zapowiada się dzień pełen wrażeń!

4 września przenosimy się do SIC! BWA Wrocław, a tam już o 13:00 kolejne kuratorsko-autorskie oprowadzenie po wystawie „Wilgotna farba” artystów studia Prokopiou: Phillipa Prokopiou oraz Panosa Poimenidisa. Wydarzenie zostanie przetłumaczone na angielski język migowy. Na godzinę 16:00 zaplanowana jest debata „Trzecia wielka wrażliwość”, zaś o godzinie 18:00 odbędzie się kuratorskie zapoznawanie z wystawą „Stan wyjątkowy”, tłumaczone na polski język migowy. 25 września będzie okazja do zwiedzania również w języku niemieckim oraz angielskim. Jeśli kogoś zainteresowała książka Agaty Kalinowskiej, to będzie okazja do rozmowy – o 19:30 w Recepcji autorka odpowie na wszelkie nurtujące pytania. Na koniec dnia – afterparty.

Ruska 46

5 września warto udać się do plac Strzelecki do Miejsca przy Miejscu 14 na wystawę „Ludzki odruch, pieskie życie”, autorstwa Bogusława Treli, Justyny Streichsbier oraz Kamila Śleszyńskiego.

11 września o godzinie 13:00 można skoczyć na rower i wybrać się w trasę po wystawach festiwalowych wraz z Agatą Grzych. Tego dnia będzie również fantastyczna okazja, by spotkać się online z artystami i artystkami, wyróżnionymi w konkursie TIFF OPEN 2021.

18 września na godzinę 16:00, zaplanowana jest debata online o intrygującym temacie: METAVERSE: EKSPLORACJA. JAK NON-FUNGIBLE TOKENS ZMIENIŁY ŚWIAT SZTUKI. Kolejny dzień to świetna okazja, by zabrać ze sobą dzieci na warsztaty fotograficzne. Odbywać się będą w TIFF Center o 11:00. Na dorosłych przyjdzie pora dwudziestego szóstego września. Dla spragnionych praktycznych czynności czekają dobre informację - 30 września i 1 października odbęda się warsztaty towrzenia zina festiwalowego

Wrześniowy Wrocław obfituje w wiele ciekawych atrakcji. Warto zatem zaplanować sobie czas, by móc skorzystać z jak największej ilości proponowanych rzeczy. Festiwal rozkwita z roku na rok, a więc i organizacja imprez towarzyszących wzrasta w siłę. Koniecznie sprawdźcie, jak będzie wyglądało to w rzeczywistości! 

Klaudia Kowalik 

fot. Justyna Streichsbier, Marcin Szczygieł, materiały prasowe 

Słowa kluczowe: 2021, wystawy, Wrocław, sztuka, wydarzenia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wystawa Grand Press Photo w Sky Tower Wrocław

Od paru dni w Galerii Handlowej Sky Tower można oglądać wystawę zdjęć Grand Press Photo 2021.

sztuka uliczna graffiti
Sztuka uliczna - wandalizm czy cenne dzieło artysty?

Co i kiedy wolno zamalować albo sprzedać?

Stan wyjątkowy
Stan wyjątkowy - recenzja wystawy festiwalowej

Zobacz recenzję wystawy "Stan wyjątkowy" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF Festival 2021 we Wrocławiu.

Polecamy
Enigma w Muzeum Historii Polski
Enigma trafi do Muzeum Historii Polski w Warszawie Warszawa

Muzeum zakupi unikatowy egzemplarz Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej.

TIFF Open 2019
Wystartował nabór zgłoszeń do TIFF Open 2019 we Wrocławiu

To otwarty konkurs międzynarodowego festiwalu fotografii TIFF Festival dedykowany twórcom wykorzystującym medium fotografii.

Polecamy
Ostatnio dodane
Wystawa Grand Press Photo w Sky Tower Wrocław

Od paru dni w Galerii Handlowej Sky Tower można oglądać wystawę zdjęć Grand Press Photo 2021.

sztuka uliczna graffiti
Sztuka uliczna - wandalizm czy cenne dzieło artysty?

Co i kiedy wolno zamalować albo sprzedać?

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w