Dzieje się - Sztuka

Survival 2020: rusza nabór prac pod hasłem "Wasteland"

2019-12-12 09:22:21

18. edycja SURVIVALU, jednego z najważniejszych przeglądów sztuki w Polsce, odbędzie się w przepompowni ścieków Port Miejski we Wrocławiu. “Wasteland”, hasło przewodnie wydarzenia, to  bezpośrednie nawiązanie do słynnego poematu Thomasa Stearnsa Eliota o tym samym tytule. Do 19 stycznia 2020 roku artyści mogą zgłaszać swoje prace nawiązujące do tegorocznej edycji Przeglądu.

18 edycja Survivalu

Ziemia jałowa

Wydana w 1922 roku “Ziemia jałowa” (“The Waste Land”) to fundamentalne dzieło modernistycznej poezji, w którym wojenna trauma, cytaty ze światowej literatury i codzienne odgłosy splatają się, tworząc obraz świata naznaczonego przemijaniem, pełnego niepokoju i sponiewieranej kultury. Eliot kończył “Ziemię jałową” w trakcie leczenia załamania nerwowego, przebywając w nadmorskim Margate. – Przyglądając się stworzonej w czasie powojennego poszukiwania sensu i ładu kompozycji, która naznaczyła język i literaturę na kolejne dekady, staramy się usłyszeć echa pojedynczych głosów, rezonujących do dziś. Niepewne i urwane, często zapożyczone i wyrwane z kontekstu słowa okazują się nieco anachronicznym, a jednak nadal aktualnym przewodnikiem po współczesności. – komentuje Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka SURVIVALU.

Sztuka w... przepompowni ścieków

SURVIVAL, jak co roku, wkracza ze sztuką w niecodzienną przestrzeń miejską. Przepompownia ścieków Port (Am Zehndelberg) powstała w latach 1898-1901 na cyplu ulokowanym wzdłuż nabrzeża Odry na osiedlu Kleczków, za wrocławskim Portem Miejskim będącym jednym z największych portów rzecznych w Polsce. Przez ponad 100 lat była kluczowym elementem rozbudowanego, ekologicznego systemu oczyszczania ścieków – jednego z najstarszych w Europie –  uruchomionego w 1881 roku. – Od momentu powstania, jak większość obiektów wchodzących w skład systemu miejskich wodociągów, poza nielicznymi wyjątkami, nie była, ze względu na zasady bezpieczeństwa, udostępniana publicznie. To miejsce z pewnością wzbudzi zainteresowanie artystów festiwalu jak i wrocławian, którzy po raz pierwszy będą mogli zobaczyć te niezwykłe budynki – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław. Budynek przepompowni zaprojektowali znani wrocławscy architekci Richard Plüddemann i Karl Klimm. Do dziś przetrwał on w niemal nienaruszonym stanie. Wraz z sąsiednią kotłownią z kominem oraz charakterystyczną wieżą zegarową tworzy malowniczy kompleks budynków licowanych czerwoną cegłą z pełnołukowymi wykrojami okien. – W hali głównej, dekorowanej dwukolorowymi ceramicznymi kaflami, zachowały się oryginalne pompy parowo-tłokowe dwustronnego działania, wyprodukowane przez słynną fabrykę Borsig z Berlina w 1900 roku oraz dwie mniejsze pompy elektryczne. – tłumaczy Ewa Pluta, historyczka sztuki, jedna z kuratorek Przeglądu. Przepompownię wyłączono z użytkowania w 2015 roku.

Zasady i zgłoszenia

Artyści sztuk wizualnych mogą już przesyłać projekty realizacji w różnych mediach, związanych z hasłem “Wasteland", a także z kontekstem miejsca, w którym odbędzie się Przegląd. Należy wypełnić formularz dostępny na: www.survival.art.pl i odesłać go wraz z niezbędnymi załącznikami na adres e-mail: konkurs@survival.art.pl . – Nabór do konkursu zamykamy 19 stycznia 2020 roku. Po tym terminie, wraz z kuratorami SURVIVALU, wybierzemy projekty, które zostaną zrealizowane we wrocławskiej przepompowni.  – mówi Michał Bieniek, dyrektor Przeglądu.

SURVIVAL to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane w przestrzeni publicznej poza instytucjami wystawienniczymi. Ambicją organizatorów Przeglądu jest wprowadzenie podnoszonych przez młodą współczesną sztukę problemów do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji. Artyści SURVIVALU podejmują wyzwanie miejskiej dżungli, realizując swoje projekty w miejscach porzuconych,  w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę.

18. edycja SURVIVALU odbędzie się w dniach 26-30 czerwca 2020 we Wrocławiu.

Organizatorem Przeglądu Sztuki SURVIVAL jest Fundacja Art Transparent.
Przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.
Partner Strategiczny: MPWiK Wrocław S.A

Kuratorzy: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz, Ewa Pluta

ip

fot. materiały organizatora

Kurator Sceny Dźwiękowej: Daniel Brożek

Słowa kluczowe: zgłoszenia, przegląd sztuki, festiwal, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Muzeum Karykatury
Muzeum Karykatury znów otwarte dla zwiedzających Warszawa

Obowiązują nowe zasady zwiedzania.

wozownia
Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na ponowne otwarcie Toruń

Zwiedzający będą mogli przyjść do siedziby już 29 maja.

Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka
Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka do zobaczenia w Krakowie Kraków

18 maja obchodzimy setne urodziny św. Karola Wojtyły. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę fotografii.

Polecamy
Gigantyczne konstrukcje z klocków LEGO na jedynej takiej wystawie
Gigantyczne konstrukcje z klocków LEGO na jedynej takiej wystawie Gliwice

Największa na świecie, mierząca 11 - metrów konstrukcja Titanica z ponad 500 tysięcy duńskich cegiełek na otwarcie Największej w Polsce Wystawy Budowli z Klocków LEGO.

Kolorowe Emocje we Wrocławiu
Kolorowe Emocje we Wrocławiu Wrocław

Tysiące dzieci uzbrojonych w pędzle i farby opanuje 24 maja wrocławski Rynek. Wszystko za sprawą czwartej edycji Kolorowych Emocji.

Ostatnio dodane
Muzeum Karykatury
Muzeum Karykatury znów otwarte dla zwiedzających Warszawa

Obowiązują nowe zasady zwiedzania.

wozownia
Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na ponowne otwarcie Toruń

Zwiedzający będą mogli przyjść do siedziby już 29 maja.