Dzieje się - Sztuka

Śnij o Warszawie

2008-08-21 08:59:45
 Jubileusz 40-lecia Muzeum Plakatu przenosi się na ulicę. 23 sierpnia, na ogrodzeniu Łazienek Królewskich, rozpoczyna się wystawa plakatów „Sen o Warszawie”. Wernisażowi będzie towarzyszyć festyn nawiązujący do tradycji przedwojennych zabaw na Ujazdowie.

Pańska skórka, wata cukrowa i nieformalna atmosfera – tak będzie wyglądać otwarcie wystawy prezentującej plakaty związane ze stolicą, wybrane z bogatej kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie. Zobaczymy m.in.: prace mistrzów szkoły polskiej: Romana Cieślewicza i Jana Lenicy, plakaty z dwudziestolecia międzywojennego i z czasów zaboru rosyjskiego, plakaty socrealistyczne oraz prace twórców współczesnych. Wystawa ma również odpowiedzieć na pytanie: „Co było i co jest ikoną Warszawy?”.

Ikona miasta jest jego nieformalnym logotypem. Terminu tego używa się w odniesieniu do budynków lub obiektów, które kształtują sylwetkę miasta, a jednocześnie są jego wizytówką” – opowiada Agata Szydłowska, kuratorka wystawy – Śledząc ikonografię Warszawy przedstawioną na plakatach, z których najstarsze posiadają jeszcze teksty pisane cyrylicą, a najnowsze pochodzą z ostatnich lat, ma się wrażenie, że ikony tego miasta są już od dawna wyznaczone i funkcjonują w identyfikacji wizualnej stolicy z zaskakującą stałością i konsekwencją.

Czym są więc te ikony? Jednym z nieustannie powtarzających się motywów jest warszawska Syrenka,  pojawiająca się na plakatach anonsujących wystawę „Starej Warszawy” w 1911 roku, poprzez plakaty kulturalne, polityczne i turystyczne międzywojnia i PRL, a skończywszy na najnowszej identyfikacji wizualnej miasta. Częstym motywem obecnym w powojennym plakacie warszawskim są odbudowane zabytki Starego Miasta. Najbardziej chyba charakterystycznym przykładem jest reklama Polskich Linii Lotniczych LOT, autorstwa Stanisława Żuczkiewicza z 1951 roku, przedstawiająca odbudowany fragment Krakowskiego Przedmieścia i Starego Miasta wraz z nowo wybudowaną trasą W-Z oraz umieszczonymi w tle dźwigami i wieżowcami, które jednocześnie ukazywać miały budowę nowoczesnego miasta.

Jednak według powszechnej opinii warszawiaków oraz odwiedzających miasto turystów, symbolem stolicy jest Pałac Kultury i Nauki. To budynek, na który trafia każdy przyjeżdżający do miasta i który powoduje niezmiennie skrajne emocje – od nienawiści po zachwyt. Jednocześnie, charakterystyczna forma budynku daje się łatwo zredukować do znaku graficznego i jako taki istnieje niezmiennie w plakatach warszawskich od 1955 roku po dzień dzisiejszy. Funkcje i znaczenia Pałacu Kultury na plakatach były różnorodne i uzależnione od sytuacji politycznej: mógł on reklamować linie lotnicze, afirmować przyjaźń polsko-radziecką, lub też nawiązywać do odbudowy stolicy. Pełni przede wszystkim funkcję logotypu identyfikującego miasto, jak to ma miejsce we współczesnym plakacie Katarzyny Stanny do spektaklu „Vernix. Muzodram Warszawski”.

 Jubileuszowa wystawa „Sen o Warszawie” to jednak przede wszystkim hołd złożony miastu, które zrodziło polską szkołę plakatu oraz, wbrew nazwie, warszawskie Muzeum Plakatu w Wilanowie.

„Sen o Warszawie”

Wystawa plakatów pochodzących z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie, zorganizowana z okazji 40-lecia powstania Muzeum

Miejsce: ogrodzenie Łazienek Królewskich od strony Al. Ujazdowskich
Wystawa czynna od 23 sierpnia do końca września

Wernisaż: 7 września (po południu)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Słowa kluczowe: wystawa plakatu muzeum plakatu sen o warszawie ikona warszawy syrenka pałac kultury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wystawa TRZY SZTUKI Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich
Już niebawem wystawa "Trzy sztuki" Wrocław

Tym razem zobaczymy prace trzech ilustratorek, prywatnie sióstr: Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich. Mimo, że są rodzeństwem, tworzą w odmiennych stylistykach.

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

wystawa fotografii Judyty Papp
Pisarze - fotografie Judyty Papp w Bibliotece Kraków Kraków

Wystawa prezentuje unikatowe wielkoformatowe portrety wybitnych pisarzy.

Polecamy
Banksy - artysta niepokorny we Wrocławiu?
Banksy - artysta niepokorny we Wrocławiu?

Zaczęło się od plotki - a według niej najsłynniejszy artysta sztuki ulicznej na świecie, Banksy zamierza namalować graffiti na wrocławskim Śródmieściu.

PUPA - Uniwersalny Przegląd Artystyczny
PUPA - Uniwersalny Przegląd Artystyczny

Co roku na wiosnę, już po raz trzynasty, nawiedzają warszawskie sceny, aby ożywić życie kulturalne stolicy.

Ostatnio dodane
Wystawa TRZY SZTUKI Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich
Już niebawem wystawa "Trzy sztuki" Wrocław

Tym razem zobaczymy prace trzech ilustratorek, prywatnie sióstr: Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich. Mimo, że są rodzeństwem, tworzą w odmiennych stylistykach.

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

Kupony i kody rabatowe