Dzieje się - Sztuka

"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

2021-04-30 14:26:07

Jak przyjemnie spędzić majówkę? Z dobrą propozycją przychodzi Józef Mehoffer. Na swoim obrazie „Słońce majowe” przedstawił wszystko czego potrzeba, by wypocząć: zalaną słońcem werandę, ze stołem przygotowanym do picia herbaty, przepych kwiatów, towarzystwo bliskich.

Słońce majowe Józef Mehoffer Józef Mehoffer i jego "Słońce majowe"

„Słońce majowe” Józef Mehoffer (1969-1946) namalował w 1911 r. Widzimy na nim kobietę w żółtej sukni, zwróconą w stronę ogrodu.To zapewne żona artysty, Jadwiga Mehofferowa z domu Janakowska (1871-1956). Ona również była malarką, choć nie tak sławną jak mąż. Mehofferowie poznali się kilkanaście lat wcześniej w Paryżu, gdzie Józef studiował. Jadwiga przebywała tam ze swoją siostrą, uzdolnioną muzycznie Wandą. Prawdopodobnie druga z kobiet początkowo bardziej interesowała malarza, ostatecznie jednak związał się z Jadwigą, z którą połączyły go wspólne pasje. Mehofferowie pobrali się w 1899 r. i stanowili bardzo udane małżeństwo. W kolejnych latach Jadwiga była dla swojego męża nie tylko towarzyszką, ale także muzą i modelką do niezliczonych obrazów.
 
Poetycki tytuł „Słońce majowe” potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia. Pierwotnie malarz nazywał obraz po prostu „Weranda w Jankówce”. Jankówka to miejscowość położona nieopodal Krakowa, kilka kilometrów na południe od Wieliczki. Stojący w niej modrzewiowy dwór Mehofferowie kupili kilka lat przed namalowaniem obrazu, w 1907 r. Ich sytuacja była w tym czasie stabilna: Józef Mehoffer był już uznanym artystą, a od dwóch lat profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jankówka była ich pierwszym własnym domem, w dodatku wspaniałe położonym - z widokiem na dolinę Raby, Beskidy, a w pogodne dni nawet na Tatry. Artysta z zapałem przystąpił do projektowania tarasowego ogrodu na stromej skarpie od południowej strony zabudowań. Wyjątkowe miejsce zajęły w nim kwiaty - niektóre z nich widzimy na obrazie: ukochane przez malarza róże i dorodne krzewy bzu.
 
Zgodnie z oczekiwaniami, Jankówka stała się dla Mehofferów małym rajem na ziemi. Dwór tętnił życiem, bywali w nim zaprzyjaźnieni malarze, literaci i muzycy. Warunki były wymarzone do wychowywania dziecka - urodzonego w 1900 r. Zbigniewa. Wśród domowników nie brakowało ulubionych czworonogów: kotów, których wizerunki zachowały się na zdjęciach z Jankówki. Dla Józefa Mehoffera dworek był także miejscem pracy i częstym tematem obrazów. Widoki domu i ogrodu, takie jak „Słońce majowe”, zawsze malował nasyconymi, radosnymi kolorami. Emanuje z nich atmosfera spokoju i szczęścia, które rodzina artysty znalazła w Jankówce.
 
Swoim domem Mehofferowie cieszyli się zaledwie 10 lat. Do zmiany adresu skłoniła ich sytuacja życiowa. Józef Mehoffer od roku akademickiego 1914/1915 był rektorem krakowskiej Akademii, musiał więc znacznie więcej czasu spędzać w mieście. Z kolei nastoletni już Zbigniew potrzebował lepszego dostępu do szkoły. W obliczu trwającej I wojny światowej utrzymanie dwóch mieszkań nie wchodziło w grę, dlatego w 1917 r. Jankówka została sprzedana. Na założenie kolejnego ogrodu według własnego projektu Józef Mehoffer musiał poczekać kilkanaście lat - do 1932 r., gdy kupił kamienicę przy ul. Krupniczej w Krakowie. Obecnie Dom Józefa Mehoffera jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, a zrekonstruowany ogród jest dostępny dla gości. Znacznie mniej szczęścia miała posiadłość w Jankówce. Modrzewiowy dwór rozebrano w latach 1948-49 z powodu złego stanu technicznego. Śladów dawnego piękna można szukać na obrazach pokazujących dom i jego otoczenie, takich jak „Dworek w Jankówce” z Muzeum Narodowego w Kielcach czy „Czerwona parasolka” z Muzeum Narodowego w Krakowie. W katalogu cyfrowym Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie przechowywane jest „Słońce majowe”, znajdziemy inne prace Józefa Mehoffera, w tym te, do których pozowała Jadwiga.
 
Zwiedzajcie z nami muzea i galerie całego świata bez wychodzenia z domu!

Takie możliwości otwiera przed Wami sekcja MUZEA i GALERIE w Bazie Legalnych Źródeł na legalnakultura.pl

ip

fot. Obraz „Słońce majowe” Józefa Mehoffera ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. / Domena publiczna

Słowa kluczowe: obraz, analiza, malarstwo, Legalna Kultura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH
Znamy finalistów Artystycznej Podróży Hestii 2021

Finałowa wystawa zbiega się z jubileuszem 20-lecia istnienia konkursu.

Program Biennale WRO 2021
Znamy program 19. Biennale Sztuki Mediów WRO Wrocław

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "Reverso".

„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Polecamy
Rusza nabór na warsztaty fotograficzne FOTONY

Warsztaty skierowane są dla osób, które interesują się tradycyjną fotografią analogową i rzemiosłem.

Festiwal Muzyki Filmowej 2020 odwołany
Festiwal Muzyki Filmowej 2020 odwołany

Widzimy się za rok - piszą organizatorzy festiwalu w Krakowie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH
Znamy finalistów Artystycznej Podróży Hestii 2021

Finałowa wystawa zbiega się z jubileuszem 20-lecia istnienia konkursu.

Program Biennale WRO 2021
Znamy program 19. Biennale Sztuki Mediów WRO Wrocław

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "Reverso".

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w