Dzieje się - Sztuka

Sekrety mistrza baletu: Anatoly Emelianov przyjedzie do Polski

2017-08-29 10:56:07

Żmudne ćwiczenia - powtarzane setki, tysiące razy, także talent i wielkie chęci nie wystarczą, by zostać wspaniałym tancerzem baletu. Jest potrzebne jeszcze „coś”. Cóż to takiego? O tym opowiada Anatoly Emelianov - jeden z największych tancerzy i choreografów na świecie. W listopadzie będziemy gościć go razem z całym zespołem w Polsce. Royal Moscow Ballet wystąpi w Gdyni, Warszawie, Poznaniu, Zabrzu oraz w Krakowie.
baletdoartAnatoly Emelianov to prawdziwy mistrz baletu. Znany na całym świecie, stanowi wzór dla wielu młodych ludzi, którzy chcą kiedyś stanąć w świetle reflektorów na  deskach międzynarodowych scen. Znany choreograf przekonuje, że w tańcu potrzebna jest nie tylko wytrwałość, predyspozycje do tej sztuki i talent, ale także siła ducha, otwartość i zrozumienie dla otaczającego świata. Tylko wtedy tancerz jest w stanie zachwycić publikę – kiedy dostarczy jej emocji.

Taniec jest odzwierciedleniem naszych myśli, bo to właśnie one przekształcone w ruch uwalniają nasze uczucia i pomagają z ekspresją oddać je światu. Kiedy Anatoly opowiada o balecie i sobie - jako o choreografie - myśli jak o poecie. Przekonuje, że tak, jak porozrzucane słowa powoli łączą się w wersy, a dopiero na koniec przyjmują poruszającą formę poezji - tak samo jest z baletem. Nasze myśli są zbiorem, który odpowiada na otaczającą nas rzeczywistość.

- Myśli muszą dojrzewać, by następnie przekształcić się w taniec – mówi Anatoly Emelianov, specjalnie dla Prestige MJM.  

Zdaniem choreografa The Royal Moscow Ballet, ludzie, muzyka, polityka, historia, wartości duchowe, uczucia międzyludzkie, które przeżywamy sami, lub których świadkiem jesteśmy u najbliższych nam osób – to wszystko składa się na myśli. Sprawy i kwestie najbardziej przyziemne zajmują ludzką głowę i to właśnie one są eksponowane w ruchu. Im lepiej tancerz potrafi się do nich odnieść, tym będzie większym artystą. To właśnie codzienne sprawy są zachętą, by stworzyć coś nowego, stworzyć nową choreografię, wypełnić ruch emocją.

Na pytanie, jaką radę baletmistrz dałby tancerzom, którzy chcą zostać profesjonalistami, odpowiada: - Świadomie dąż do celu. W balecie tylko ciężka praca może uczynić profesjonalistę z tancerza. Rozwijaj się duchowo. To ważne. Bądź zainspirowany przez taniec – niczym wiosenny strumyk – mówi choreograf i główny tancerz The Royal Moscow Ballet, po czym dodaje:  W balecie tylko ciężka praca może uczynić profesjonalistę z tancerza.

Podkreślenie rozwoju duchowego u artystów baletu nie jest bez znaczenia. Tancerz, aby być profesjonalistą, koniecznie musi dbać o swoją sferę duchową. Tylko wtedy, gdy osiągnie spokój ducha i będzie się czuł ze sobą dobrze – zjednoczy ciało z duchem i naprawdę przekaże emocje i uczucia w tańcu. Inspiracja tańcem i światem zewnętrznym jest więc bardzo istotna.

Anatoly podkreśla jednak, że tak, jak to bywa z ludzkimi myślami, czasami trzeba od nich odpocząć. Należy zrobić sobie „przerwę” i to właśnie one są momentem, w którym myśli przekształcają się w piękny balet. Jeśli człowiek odnajdzie w sobie inspirację, wtedy nawet podczas najbardziej błahej czynności – jak picie kawy -  jest w stanie stworzyć naprawdę piękną sztukę baletową. – Balet jest ekspresją, pragnieniem i impulsem dla mojego serca – mówi Anatoly. Dlatego też, artysta myśli o sobie poniekąd jako o uzdrowicielu duchowym, który wystawiając sztukę uwalnia emocje. Mowa tutaj nie tylko o emocjach samego wielkiego tancerza i choreografa, ale także o emocjach wywołanych u widzów przedstawienia. Nie mija się on z prawdą, widząc zachwyt i wszystkie odczucia na twarzach gości przybyłych na spektakl. Rozwój ducha, baczna obserwacja otaczającego świata i własne przemyślenia w każdym ruchu - to właśnie skrywa się pod poruszającymi spektaklami Anatolyego Emelianova – mistrza baletu i choreografa The Royal Moscow Ballet.

Uczucia, które odzwierciedlają nas samych, a nie okazują się jedynie „suchą sztuką” - są na wyciągnięcie ręki! Osoby zainteresowane zobaczeniem baletu innego niż wszystkie, łączącego najwyższej klasy światowy taniec z emocjami, nie mogą przegapić polskiego tournée jednego z najlepszych zespołów.

Sztuka baletowa Anatolyego Emelianova, który jak nikt inny dba o emocje w tańcu, zostanie przedstawiona w naszym kraju już w listopadzie. „Jezioro Łabędzie” w mistrzowskim wykonaniu obejrzeć będzie można w Gdyni (26 listopada), Poznaniu (27 listopada), Zabrzu (28 listopada), Krakowie (29 listopada) i Warszawie (30 listopada). Na spektakle zaprasza Prestige MJM – organizator wydarzeń.

ip

Słowa kluczowe: taniec, pasja, emocje, sztuka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Lato w Krakowie? Wybraliśmy najlepsze darmowe atrakcje!
Lato w Krakowie? Wybraliśmy najlepsze darmowe atrakcje! Kraków

Nie sposób uczestniczyć, ani nawet spisać wszystkiego, co czeka na krakowian tego lata

fot. Krzysztof Zatycki
Brave Festival 2018: spotkanie medialne za nami [ZDJĘCIA] Wrocław

Poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących 13. edycji festiwalu.

Polecamy
Konkurs Youngs Gallery "Pokaż Szczęście!"
Konkurs Youngs Gallery "Pokaż Szczęście!"

Pokaż Szczęscie to inicjatywa galerii młodych twórców Youngs Gallery i pierwszego szczęśliwego miasta w sieci HappyCity.pl.

Brak zdjęcia
Ruszyła 3. edycja konkursu FOTOKUS

Tegoroczny temat konkursu brzmi „Nieznane oblicza Wrocławia”.

Ostatnio dodane
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Lato w Krakowie? Wybraliśmy najlepsze darmowe atrakcje!
Lato w Krakowie? Wybraliśmy najlepsze darmowe atrakcje! Kraków

Nie sposób uczestniczyć, ani nawet spisać wszystkiego, co czeka na krakowian tego lata

Kupony i kody rabatowe