Dzieje się - Sztuka

"Rycerz wśród kwiatów" - monumentalny pastel na początek wiosny

2021-03-19 14:24:40

Spędźmy pierwszy weekend Wiosny z prawdziwie wiosennym obrazem. „Rycerz wśród kwiatów” Leona Wyczółkowskiego to monumentalny pastel, na którym wątek rozkwitu przyrody łączy się z treściami symbolicznymi. Motyw wiosny był wykorzystywany przez wielu malarzy. Mógł być tematem alegorii, pretekstem do pejzażu, ale także nieść za sobą szersze, symboliczne znaczenie. To ostatnie podejście częste było wśród przedstawicieli Młodej Polski, do których zaliczyć możemy Leona Wyczółkowskiego (1852-1936).

Rycerz wśród kwiatówWiosnę w jej pełnym rozkwicie możemy podziwiać na jednym z jego najbardziej spektakularnych obrazów „Rycerz wśród kwiatów” z 1904 r. Jest to dekoracyjne panneau o imponujących rozmiarach: szerokości 3 m i wysokości 1,76 m. Wyczółkowski wykorzystał dość nietypową dla tak dużych formatów technikę pastelu, którą posługiwał się po mistrzowsku. Temat obrazu przypomina baśń: łąkę porośniętą dorodnymi tulipanami przemierza konno husarz w złotej zbroi. Dmie przy tym w złoty róg - jakby wzywał naturę do przebudzenia albo obwieszczał nadejście wiosny.
 
Wyczółkowski nieprzypadkowo ubrał rycerza w charakterystyczną, wyposażoną w skrzydła zbroję. Husaria, czyli formacja ciężkiej jazdy, do dziś owiana jest legendą – głównie dlatego, że wiązała się z czasami największej świetności i potęgi Polski. Artysta wiedział to wszystko doskonale jako były student czołowego malarza polskiej historii, Jana Matejki. Postać rycerza mogła być świadomym odwołaniem do twórczości mistrza, zwłaszcza, że identycznego husarza Wyczółkowski wyrzeźbił w 1907 r. jako projekt pomnika Matejki (obecnie praca znajduje się w zbiorach Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie). Mimo tych nawiązań „Rycerz wśród kwiatów” nie jest obrazem historycznym, a jego treść powinniśmy odczytywać symbolicznie.
 
Ważnym rekwizytem jest złoty róg, w który dmie husarz. Przedmiot ten nawiązuje do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, którego premiera odbyła się trzy lata przed namalowaniem obrazu. W dramacie instrument miał wyrwać naród z letargu i wezwać go do walki o niepodległość. Husarz Wyczółkowskiego kieruje róg w stronę majaczących na horyzoncie gór. Być może chce przebudzić uśpionych w Tatrach rycerzy? Legenda o skamieniałych wojach Bolesława Chrobrego (lub według innych wersji Bolesława Śmiałego), którzy obudzą się, gdy Polska będzie w potrzebie cieszyła się na początku XX w. dużą popularnością, podobnie jak inne elementy podhalańskiego folkloru. Sam Wyczółkowski nawiązywał do niej cyklem „Legend Tatrzańskich” - widoków gór, w których skalistych zboczach dopatrzeć można się sylwetek rycerzy (jeden z obrazów znajduje się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu). „Rycerz wśród kwiatów” uważany jest za jego zwieńczenie.
 
Impulsem do namalowania obrazu były dla Wyczółkowskiego aktualne wydarzenia. W 1904 r. Rosja przegrywała wojnę z Japonią, a w kraju czuć było nastroje, które rok później doprowadziły do wybuchu rewolucji. Wielu Polaków uwierzyło wówczas na nowo, że po ponad stuleciu zaborów odzyskanie niepodległości jest bliskie. „Rycerz wśród kwiatów” to malarski wyraz tej nadziei. Dzieło można odczytywać  także bardziej uniwersalnie. W jednym z numerów „Tygodnika Ilustrowanego” z 1907 r. opisano je słowami: „Cała natura śpiewa razem z tatrzańskim bojownikiem, śpiewa o wolności, o przepychu wiecznie twórczego życia”. Dziś triumfalny głos rogu husarza możemy odebrać jako sygnał, że wraz z wiosennym przebudzeniem natury warto spojrzeć w przyszłość z nową nadzieją.
 
Pastel „Rycerz wśród kwiatów” przechowywany jest obecnie w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Możecie obejrzeć go na stronie Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Znajdziecie tam ponadto opisy innych znajdujących się za granicą obiektów związanych z polską kulturą.
 
Zwiedzajcie z nami muzea i galerie całego świata bez wychodzenia z domu!

Takie możliwości otwiera przed Wami sekcja MUZEA i GALERIE w Bazie Legalnych Źródeł na legalnakultura.pl

ip

Fot. Domena Publiczna, obraz ze zbiorów Biblioteki Polskiej w ParyżuSłowa kluczowe: obraz, analiza, Leon Wyczółkowski, symbolika
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH
Znamy finalistów Artystycznej Podróży Hestii 2021

Finałowa wystawa zbiega się z jubileuszem 20-lecia istnienia konkursu.

Program Biennale WRO 2021
Znamy program 19. Biennale Sztuki Mediów WRO Wrocław

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "Reverso".

„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

wozownia
Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na ponowne otwarcie Toruń

Zwiedzający będą mogli przyjść do siedziby już 29 maja.

Ostatnio dodane
Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH
Znamy finalistów Artystycznej Podróży Hestii 2021

Finałowa wystawa zbiega się z jubileuszem 20-lecia istnienia konkursu.

Program Biennale WRO 2021
Znamy program 19. Biennale Sztuki Mediów WRO Wrocław

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "Reverso".

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w