Dzieje się - Sztuka

Ruszył konkurs w ramach 19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu

2021-01-20 10:53:18

19. edycja wrocławskiego Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się w dniach 25-29 czerwca 2021 roku w budynku legendarnego Pafawagu, jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego. „Nigdzie stąd nie pojedziecie”, hasło przewodnie wydarzenia, zachęca do przyjrzenia się pojęciu mobilności, także w kontekście pandemii. Do 14 lutego artyści sztuk wizualnych mogą zgłaszać swoje prace do konkursu na realizacje artystyczne.

 19. Przegląd Sztuki SURVIVAL

Od 18 lat SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych, często niedostępnych na co dzień, przestrzeni miejskich. W ramach wystawy głównej artyści z Polski i zagranicy prezentują prace z obszarów malarstwa, rzeźby, instalacji dźwiękowych i wideo. W tym roku będą mieli okazję zmierzyć się z niezwykłą lokalizacją.

Kotłownia to część byłej Państwowej Fabryki Wagonów Pafawag we Wrocławiu, do lat 80. jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego, przed drugą wojną światową znanej jako fabryka Linke-Hoffman-Werke. – Produkowano w niej dosłownie wszystko, co mogło poruszać się na torach  – lokomotywy, wagony kolejowe różnego przeznaczenia, wagoniki dla kolejek górskich, ale również tramwaje, ciągniki, maszyny dla przemysłu spożywczego – mówi Ewa Pluta z Muzeum Miejskiego Wrocławia. Dzisiaj dawny Linke-Hofmann-Werke/Pafawag pod nazwą Bombardier Transporter Polska zatrudnia dziesięć razy mniej osób niż w latach swojej świetności, będąc jednocześnie jedną z niewielu w mieście fabryk, która liczy ponad 100 lat i nadal działa w tym samym miejscu. Obecne tereny wrocławskiego Pafawagu przekształcane są w usługowo-mieszkaniowy fragment miasta. Kotłownia będzie jego częścią.

Konkurs na realizacje artystyczne

Budynki i historia Pafawagu oferują istotny kontekst dla hasła „Nigdzie stąd nie pojedziecie”, zarówno jako ślad po innym porządku produkcyjnym i obieranym kierunku rozwoju, jak i w dosłownym badaniu historii mobilności. Organizatorom zależy jednak, by wystawa w 2021 nie była ściśle poświęcona samemu Pafawagowi. Jednym z wielu dotąd niekwestionowanych, a gwałtownie weryfikowanych przez pandemię COVID-19, filarów życia społecznego jest utożsamianie wolności i prawa do przemieszczania. „Mobilność – rozumiana jako kosmopolityzm, elastyczność, podróżowanie i dynamizm – do niedawna była jednym z wyrazów pozycji społecznej i artystycznej. W perspektywie świata sztuki, sieciowanie i bycie wszędzie miały być jednym z warunków sukcesu, a przynależenie do różnych miejsc i kontekstów jednym z elementów budowania widzialności i kapitału symbolicznego” – czytamy w tekście kuratorskim. Nowym sposobem funkcjonowania staje się tymczasem bezruch.

Artyści i artystki mają czas na składanie propozycji prac do 14 lutego 2021 roku. Należy wypełnić formularz dostępny za pośrednictwem strony www.survival.art.pl  i przesłać go wraz z niezbędnymi załącznikami na adres: konkurs@survival.art.pl. Kuratorzy i kuratorki wybiorą projekty, które zostaną zrealizowane w monumentalnej przestrzeni przy ul. Fabrycznej 14 we Wrocławiu.

Zbliża się Przegląd Sztuki SURVIVAL 2021

Przegląd Sztuki SURVIVAL to artystyczne przedsięwzięcie obliczone na maksimum konfrontacji z widzem, realizowane poza instytucjami wystawienniczymi – w miejscach porzuconych, w gmachach publicznych i na otwartych przestrzeniach. Ambicją organizatorów Przeglądu jest wprowadzenie podnoszonych przez współczesną sztukę problemów do społecznego dyskursu i prowokowanie odbiorców do żywych reakcji. Sztuka realizowana poza obszarami, gdzie jej obecność jest usprawiedliwiona i chroniona, zderza się z rzeczywistością zaanektowaną przez masowe środki przekazu, reklamę, ekonomię i politykę.

19. edycja SURVIVALU odbędzie się między 25 a 29 czerwca w Kotłowni przy ul. Fabrycznej 14. Organizatorem Przeglądu jest Fundacja Art Transparent, a partnerem strategicznym wydarzenia Pracownia Projektowa Maćków. Szczegóły znajdują się na www.survival.art.pl lub www.arttransparent.org. 

19. Przegląd Sztuki SURVIVAL

„Nigdzie stąd nie pojedziecie / You ain’t going nowhere”

25-29.06.2021

Kotłownia

Fabryczna 14, Wrocław

Organizator Przeglądu: Fundacja Art Transparent

Dyrektor Przeglądu: Michał Bieniek

Kuratorzy: Michał Bieniek, Daniel Brożek (Scena Dźwiękowa), Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz (Scena Wideo), Ewa Pluta

Partner strategiczny: Pracownia Projektowa Maćków

Przegląd jest współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

ip

fot. Małgorzata Kujda/materiały organizatora

Słowa kluczowe: wydarzenia, zgłoszenia, 2021, termin, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
postojowe dla artystÃłw
Rusza 5. edycja stypendiów artystycznych we Wrocławiu Wrocław

Prezydent Wrocławia ogłasza konkurs o przyznanie stypendiów artystycznych na drugie półrocze 2021 roku.

Portret Arnolfinich
Portret Arnolfinich - poznaj tajemnice obrazu Jana van Eycka

To dzieło bardzo znane i wielokrotnie opisywane, a mimo to skrywające mnóstwo tajemnic.

The Art of Banksy. Without Limits
The Art of Banksy. Without Limits - wystawa słynnego artysty już w Polsce [FOTO]

Po raz pierwszy w historii prace najbardziej tajemniczego artysty street artu zostały zaprezentowane w Polsce.

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Alternatywne postacie Disney Marvel
Z "Krainy lodu" do "Avengers" - zobacz wspaniałe przeróbki artysty [FOTO]

Z bajek Disneya krótka droga do filmów z MCU.

Ostatnio dodane
postojowe dla artystÃłw
Rusza 5. edycja stypendiów artystycznych we Wrocławiu Wrocław

Prezydent Wrocławia ogłasza konkurs o przyznanie stypendiów artystycznych na drugie półrocze 2021 roku.

Portret Arnolfinich
Portret Arnolfinich - poznaj tajemnice obrazu Jana van Eycka

To dzieło bardzo znane i wielokrotnie opisywane, a mimo to skrywające mnóstwo tajemnic.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w