Dzieje się - Sztuka

Rusza wystawa online "Miasto w mieście. 5 lat MNS"

2021-05-11 16:42:13

Od 14 maja 2021 na placu Solidarności (pasaż od strony ulicy Małopolskiej) będzie można oglądać wystawę „Miasto w mieście. 5 lat MNS–CDP”. Uroczystość będzie także transmitowana w mediach społecznościowych MNS. Ekspozycja podsumowująca działanie Centrum Dialogu Przełomy – najmłodszego oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie – od otwarcia aż do dziś, będzie dostępna do połowy czerwca. Organizatorem jest Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

miasto w mieście

Wielkie otwarcie

MNS–CDP zostało oficjalnie otwarte 24 stycznia 2016 r. (tzw. otwarcie techniczne miało miejsce już 17 grudnia 2015 r.). Od pojawienia się pomysłu Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz do uruchomienia placówki minęło 11 lat. Przez ten czas organizowane były debaty publiczne, podczas których doprecyzowano definicję „przełomów”, lekcje historii w miejscach historycznych, powstały pierwsze wystawy. Po decyzji o umiejscowieniu placówki na pl. Solidarności, został ogłoszony konkurs na projekt pawilonu wystawienniczego, który wygrała firma KWK Promes z Katowic z Robertem Koniecznym. Po otwarciu budynek Koniecznego dostał liczne prestiżowe międzynarodowe nagrody. Został uznany m.in. za najlepszy budynek świata, a plac nad nim za najlepszą przestrzeń publiczną. Podziemna wystawa stała została uhonorowana nagrodą Sybilla (uznana za najlepszą wystawę wśród wystaw historycznych i archeologicznych w Polsce), otrzymała też wyróżnienie w najstarszym muzealnym konkursie europejskim EMYA (pod auspicjami rady Europy) za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Spotkania w MNS–CDP

Rocznie (przed pandemią) MNS–CDP zwiedzało około 40 tysięcy osób, wśród nich wiele brało udział w debatach, promocjach książek, wydarzeniach rocznicowych, wernisażach, pokazach filmowych, spotkaniach z ekspertami i świadkami historii, koncertach. W muzeum często gościli nauczyciele i młodzież z całego Pomorza Zachodniego – na konferencjach metodycznych, a także debatach oksfordzkich, lekcjach historii organizowanych w przestrzeniach muzealnych i historycznych (np. Poczdam, Peenemünde, Sachsenhausen, Ravensbrück). Współpraca z wieloma podmiotami zaowocowała ciekawymi projektami (np. Wirtualny Teatr Historii, Światowy Festiwal Głosu i in.). MNS–CDP jest częścią Konsorcjum Sieci Ziem Zachodnich i Północnych, skupiającego placówki wystawiennicze i naukowo-badawcze działające na ziemiach przyłączonych do Polski po drugiej wojnie światowej.

AS/ip

fot. Michał Wojtarowicz
 

Słowa kluczowe: wystawa, muzeum narodowe szczecin, miasto w mieście, wernisaż
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Mikser Sztuki
Mikser Sztuki - trwa konkurs dla osób z duszą artysty

Zwiedzaj wirtualnie muzea i miksuj na wolnych licencjach!

Przeglądu Sztuki SURVIVAL 2021
Znamy program 19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-29 czerwca w Kotłowni - budynku legendarnego Pafawagu.

BoÅźna Wydrowska
Artystyczna Podróż Hestii - znamy laureatki 19. i 20. edycji konkursu

Sprawdźcie, do kog trafiły nagrody z dwóch edycji!

Polecamy
Daphnia giving birth
Polak zrobił najlepsze zdjęcie mikroskopowe świata

Fotografia rodzącej dafni autorstwa Marka Misia nagrodzona w konkursie Wiki Science Competition.

Murale we Wrocławiu, których mogliście nie widzieć [lipiec 2020]

Street art jest tworzony dla każdego przechodnia, a Wrocław słynie z kreatywności. Przeczytaj o muralach!

Ostatnio dodane
Konkurs Mikser Sztuki
Mikser Sztuki - trwa konkurs dla osób z duszą artysty

Zwiedzaj wirtualnie muzea i miksuj na wolnych licencjach!

Przeglądu Sztuki SURVIVAL 2021
Znamy program 19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-29 czerwca w Kotłowni - budynku legendarnego Pafawagu.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w