Dzieje się - Sztuka

Powrót impresjonizmu

2008-11-13 09:15:59

 Janusz Kawecki uwielbia impresjonizm, często wzoruje się na działach wybitnych przedstawicieli tego kierunku i otwarcie się do tego przyznaje. Konsekwencją takiej wtórności jest niemożność stworzenia czegoś całkowicie nowego, odkrywczego oraz narażanie się na komentarze typu: „To już było".

Bylibyśmy jednak bezdusznymi ignorantami, gdybyśmy odmówili panu Januszowi talentu i nie zachwycili się tym, co tworzy na swych płótnach. Jego obrazy są bowiem dowodem niezwykłych zdolności artysty, umiejętności operowania światłem i kolorem w sposób godny najwyższej pochwały.

Wszystkie obrazy, które podziwiać możemy na stronach Galerii Quaggaart są prawdziwym lekiem na strapioną duszę, która pragnie ciepła i uczucia. Dzięki pastelowym, delikatnym barwom, uchwyceniu subtelnych, teoretycznie nieuchwytnych wrażeń, świetlnych wariacji autor stworzył dzieła o wielkiej sile - kojącej, budzącej tylko pozytywne i ciepłe emocje.

Jak wiadomo, głównym założeniem impresjonizmu było utrwalenie na płótnie chwil zmysłowych, ulotnych. Wiązało się to z potrzebą maksymalnego zbliżenia się do natury, która przecież zmienia się nieustannie na naszych oczach, lecz my nie potrafimy w swej obojętności tego dostrzec i zachwycić się tym. Stąd wzięła się potrzeba studium krajobrazu prowadzonego w oświetleniu naturalnym i obserwacja zmian koloru w zależności od pory dnia.

Kiedy przyjrzymy się obrazom pana Janusza bez wątpienia stwierdzimy, że jest on wierny wszystkim założeniom tego kierunku. Głównym tematem jego dzieł jest przyroda, martwa natura przedstawiona w sposób subtelny, naturalny, zmysłowy.

Obraz „Kwiaty w świetle poranka" jest podręcznikowym przykładem impresjonizmu. Temat - kwiaty w wazonie. Sposób wykonania - pastelowe, nieco przytłumione barwy, z lewej strony delikatne światło słoneczne ogrzewa kwiaty nadając kompozycji zmysłowy charakter. Ktoś mógłby rzec, że to wszystko banalne, ale wówczas zlekceważyłby wielu wybitnych malarzy, którzy zainicjowali ten sposób widzenia świata. A przecież chodzi tu głównie o technikę, której Janusz Kawecki jest mistrzem. Potrafi uchwycić ten moment, jeden z wielu, niepowtarzalny, tchnąć duszę na ten kawałek płótna. 

„Kwiaty" to także piękno i subtelność w czystej postaci. Dobór barw, a przede wszystkim technika, zachwycają. Zwróćmy uwagę na sposób, w jaki artysta posługuje się pędzlem. Typowe „kropkowanie" połączone z kolistymi, zgrabnymi ruchami daje wspaniałe efekty.

Pejzaże autorstwa Janusza Kaweckiego są również godne największej uwagi. Mnie spodobało się bardzo płótno zatytułowane „Poranna mgła". Autor zadbał o każdy szczegół. Chociaż całość jest nieco rozmyta, niewyraźna, jakby okryta cząsteczkami zamglonego powietrza to jednak wyraźny jest tu każdy cień, obłoczek delikatnej mgły.

Wszystkie te obrazy budzą najlepsze uczucia - zachwyt nad pięknem przyrody, zadumę nad subtelnością natury. Działają uspokajająco, kojąco, a ich siła tkwi w delikatności i ulotności.  

Jak już wspomniałam, pan Janusz niezwykle ceni przedstawicieli impresjonizmu i przyznaje się do czerpania z ich dorobku. Jeden z obrazów poświęcił nawet pamięci jednego ze swych mistrzów - E. Degasa. „Czesząca się" jest kopią, bardzo udaną, obrazu Degasa „Kobieta czesząca włosy". Tak jak w przypadku oryginału odnajdujemy tu to, co dla Degasa było najważniejsze - naturalizm i nastrojowość, która obecna jest nawet w tak prozaicznych czynnościach jak czesanie włosów. Kobieta na obrazie jest niezwykle zmysłowa, sprawia wrażenia, jakby czynność, którą wykonuje była dla niej święta. Autor uchwycił chwilę, moment, pozornie banalną i nadał jej zupełnie nowego znaczenia, a naszemu artyście udało się powtórzyć tę sztukę.

Myślę, że możemy pogratulować panu Januszowi talentu i pasji i życzyć mu sukcesów w dalszej przygodzie ze sztuką.

Dominika Dynia
(dominika.dynia@dlastudenta.pl)

Kwiaty w świetle poranka>>
Kwiaty>>
Poranna mgła>>
Czesząca się >>


Słowa kluczowe: janusz kawecki prace obrazy galeria quaggaart artysta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Murale we Wrocławiu, których mogliście nie widzieć [lipiec 2020]

Street art jest tworzony dla każdego przechodnia, a Wrocław słynie z kreatywności. Przeczytaj o muralach!

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w