Dzieje się - Sztuka

Noc Muzeów 2022 - wirtualne spacery i zwiedzanie online [Lista miejsc]

2022-05-13 14:26:20

Po raz 18-sty nadchodzi jedyna taka noc w roku, w czasie której muzea i galerie otwierają się i serwują odwiedzającym sztukę. Po raz 18-sty w Polsce i po raz 24-ty w Europie.  Gdzie tym razem się wybrać? Jakie wirtualne spacery możemy odbyć po miejscach kultury w Polsce i na świecie? Przedstawiamy plan na Noc Muzeów 2022 w formule online!

noc muzeów 2022

Jak to się zaczęło?

Pierwsza Noc Muzeów na świecie odbyła się w 1997 r. w Berlinie. Później dołączyły do niej kolejne miasta. Obecnie bierze w niej udział ponad 120.

W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 r. i od tego czasu odbywa się corocznie. Specyfika polskiej Nocy Muzeów polega na tym, że w tym czasie otwierają się muzea, galerie, ale też inne placówki i instytucje związane z kulturą, życiem publicznym i nauką.

Jak to wygląda w 2022 roku?

W najbliższą sobotnią noc, 14 maja 2022, muzea i galerie po 2 latach wirtualnych wydarzeń z tej okazji, ponownie otwierają dla nas swoje drzwi. A my znowu, jak dawniej, możemy wszędzie wejść, zobaczyć, poczuć i posmakować kultury. Choć, od razu przestrzegamy, że w niektórych miejscach konieczna może być rezerwacja, a co za ty idzie wybrane obiekty mogą być już przepełnione i niedostępne. Warto upewnić się co do tych kwestii przed zaplanowaniem swojej nocnej podróży po szlaku sztuki w tym dniu.

Każde z miast prezentuje w internecie listę planowanych atrakcji, możesz zatem szybko rozeznać się i wybrać najsmaczniejsze dla Ciebie kąski sztuki w Twojej okolicy. Możesz również pomyśleć o tym, żeby zwiedzić wirtualnie wybrane miejsca siedząc na swojej kanapie. Warto z nich z pewnością skorzystać, żeby zajrzeć do wybranych miejsc, do których nie masz szansy się wybrać.

Gdzie można zwiedzać wirtualnie?

Poniżej podajemy przykłady muzeów, które możesz odwiedzić zarówno tradycyjnie, jak i wirtualnie, jeżeli mieszkasz w innym mieście lub wolisz zostać w swoim domu:

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

http://zwiedzaj.csw.torun.pl/

Kolekcja budowana jest od 2007 roku, co czyni instytucję jedną z najmłodszych w Polsce. Młody wiek decyduje o głównych obszarach zainteresowań. Toruńskie CSW zajmuje się przede wszystkim polską sztuką z lat 80. i 90., performance'em, sztuką społeczną, eksperymentalnymi formami realizowanymi przy użyciu nowych mediów oraz wzornictwem i projektowaniem graficznym. Dobrze opisaną kolekcję cyfrową można przeglądać przy użyciu filtrów technika/autor. Oprócz tego w fotogalerii znajdziemy prace Bałki, Brzozowskiego, Fangora, Nowosielskiego i Wróblewskiego.

Łazienki Królewskie w Warszawie

https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/muzeum-lowiectwa-i-jezdziectwa-wirtualne-zwiedzanie

Zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od barokowego pawilonu Łaźni, wzniesionego w latach 80. XVII wieku przez Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i przebudowanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Wirtualnie można zwiedzać Muzeum Łowiectwa i jeździectwa.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

https://polin.pl/pl/wystawy-0

Muzeum POLIN podjęło wyzwanie stworzenia głębokiej w swej wymowie wystawy stałej, nie posiadając kompleksowych zbiorów. Program wystaw czasowych, działania edukacyjne, konferencje, staże i rezydencje artystyczne sprawiają, iż muzeum stało się ośrodkiem dialogu i krzewienia wiedzy o historii i dziedzictwie żydowskim" czytamy w uzasadnieniu. Strona internetowa muzeum przygotowana jest dla osób niesłyszących i niedowidzących, znajdziesz tam także wirtualne wystawy dostępne tylko w portalu muzeum.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

https://muzeum.wroclaw.pl/

Jedyna w Polsce placówka muzealna gromadzącą i chroniącą zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r. Muzeum, utworzone w 1921 r. w Warszawie, od 1956 r. mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu.

Muzeum Sportu w Warszawie

https://www.muzeumsportu.waw.pl/zobacz/wirtualne-zwiedzanie/lipiec-2020

1000 m² powierzchni wystawowej, 3 tys. eksponatów i prawie 600 zdjęć wiszących na ścianach Centrum Olimpijskiego. Duża ekspozycja, ale widz ma do czynienia tylko z jej najciekawszą, wyselekcjonowaną częścią. Całość zbiorów liczy odpowiednio 50 i 55 tys. obiektów. Twórcy wystawy w przekrojowy sposób streszczają historię sportu i igrzysk olimpijskich od czasów antycznych oraz historię sportu w Polsce. Poznajemy sylwetki wybitnych sportowców (m.in: Janusz Kusociński, Irena Szewińska, Ryszard Szurkowski, Kazimierz Deyna, Wanda Rutkiewicz, Adam Małysz). Jednym z eksponatów jest kajak, którym pływał po Mazurach Karol Wojtyła.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka / Kopalnia Soli w Wieliczce

https://www.kopalnia.pl/zagladnij-do-kopalni

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest muzeum górniczym zaliczanym do największych na świecie. Posiada ekspozycje w Zamku Żupnym i w Kopalni Soli w Wieliczce na głębokości 135 metrów. Zamek i Kopalnia stanowiły od końca XIII wieku do 1945 roku jedno przedsiębiorstwo produkujące sól. Obydwa obiekty są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sama Kopalnia Soli nie organizuje Nocy Muzeów, ale jedną z atrakcji przygotowanych z tej okazji przez Muzeum Żup Krakowskich jest zwiedzanie kopalni. Niestety wejściówki już się rozeszły, ale trasę proponowaną przez muzeum można przejść wirtualnie.

Zamek Królewski w Warszawie

https://www.zamek-krolewski.pl/strona/wizyta/828-zwiedzanie-wirtualne

Zamek Królewski i znajdujący się u jego podnóża Pałac Pod Blachą można zwiedzać dzięki panoramom sferycznym. Na Zamku Królewskim znajdziecie m.in. obrazy Canaletta (Sala Prospektowa-Canaletta), Rembrandta i Matejki, Sala Wielka dostępna jest jako gigapanorama. W Pałacu Pod Blachą znajdują się pokoje poświęcone księciu Józefowi Poniatowskiemu. Dodatkowo pod adresem kolekcja.zamek-krolewski.pl możesz zapoznać się dokładnie z poszczególnymi eksponatami, a nawet stworzyć własny zbiór muzealny.

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Muzeów (18 maja) polecamy w najbliższą sobotę również kilka wirtualnych wycieczek zagranicznych:

Leopold Museum w Wiedniu

https://www.leopoldmuseum.org/en/digital/virtual-tour

Muzeum Leopoldów mieści największy na świecie zbiór dzieł Egona Schiele, Gustava Klimta, Oskara Kokoschki i Richarda Gerstla, oferując tym samym jedyny w swoim rodzaju przegląd twórczości wybitnych malarzy.

Mauritshuis Musem w Hadze  

https://www.mauritshuis.nl/en/what-s-on/mauritshuis-at-home/virtual-mauritshuis/

Zbiór Mauritshuis składa się obecnie z około 800 obrazów, 50 rzeźb i 20 rysunków i grafik. W kolekcji znajdziemy dzieła Vermeera („Dziewczyna z perłą”), Rembrandta, Breughla czy Holbeina. Galeria eksponatów na stronie jest wyposażona we wszystkie informacje dotyczące dzieła i możliwość powiększania reprodukcji. Strona zawiera również bazę obrazów i pism Rembrandta.

Mercedes-Benz Museum w Stuttgarcie

https://www.mercedes-benz.com/en/classic/museum/exhibition/

Muzeum Mercedesa mieści się w budynku przypominającym futurystyczny parking. W dwóch wirtualnych wycieczkach poznasz najciekawsze automobile ze 125-letniej historii marki.

MUMOK w Wiedniu

https://www.mumok.at/en/mumok-digital

MUseum MOdern Kunst to wiedeńskie muzeum sztuki współczesnej i instytucja wspierająca bieżące badania i innowacyjne metody muzealne. Na stronie znaleźć można archiwum wideo z wydarzeniami, które odbywają się w muzeum, podcasty z opisami wystaw i pełną wersję magazynu MUMOK. W stałej kolekcji muzeum znajdują się prace Andy’ego Warlola, Roy’a Lichtensteina czy Picassa.

Muzea Watykańskie w Rzymie

https://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/collezioni/musei/tour-virtuali-elenco.html

Odświeżona w 2017 roku strona Muzeów Watykańskich proponuje dostęp do imponującej kolekcji dzieł sztuki. W kilkudziesięciu salach i budynkach (Pinakoteka, Pokój Rafaela, Muzeum Etnologii) udostępniono zwiedzającym ponad 20 000 eksponatów w końcu dostępne są one także dla wirtualnych zwiedzających, co ucieszy też z pewnością tych, którzy próbowali podziwiać dzieła stojąc w kilometrowych kolejkach. Poza zbliżeniami na dzieła Rafaela, Giotto, Michała Anioła, Leonarda da Vinci czy Caravaggia możecie też skorzystać z kilku panoram 360°, sprawdzić aktualne i dawniejsze ekspozycje.

National Air and Space Museum w Waszyngtonie

https://airandspace.si.edu/

Część potężnego Instytutu Smithonian. Muzeum posiada największą na świecie kolekcję statków powietrznych i kosmicznych, a także materiałów poświęconych historii awiacji. Online można oglądać ponad 20 tyś. spośród 60 tys. zgromadzonych obiektów. Na potrzeby wirtualnej ekspozycji wyodrębniono kilkanaście najważniejszych bloków tematycznych (Program Apollo, Mars, Rakiety i Pociski, Bracia Wright). Strona daje wgląd do mnóstwa fotografii i filmów. Jest kapsuła Gemini IV pamiętająca pierwszy kosmiczny spacer Amerykanina, jest też oryginalny model USS Enterprise z serialu Star Trek. Część waszyngtońska jest aktualnie dostępna tylko online.

The National Gallery w Londynie

https://www.nationalgallery.org.uk/visiting/virtual-tours/

Jedna z najbardziej znanych galerii na świecie. Mieści w sobie kolekcję 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego, takich artystów jak Rafael, Bronzino, El Greco, Velázquez, Cézanne czy Caravaggio. Strona National Gallery udostępnia co miesiąc podcasty, który zabiera słuchacza za kulisy w galerii i informuje o bieżących i nadchodzących wystawach, imprezach, wywiadach i ofertach specjalnych. Strona oferuje zwiedzanie kolekcji online, wyszukiwarkę eksponatów i pełne lekcje o historii malarstwa.

National Palace Museum w Tajpej

https://theme.npm.edu.tw/npmonline/en/page-virtual.html

Narodowe Muzeum Pałacowe to punkt obowiązkowy na turystycznym szlaku po Tajpej i całym Tajwanie. Znajduje się tam znaczna część kolekcji budowanej w Zakazanym Mieście przez dynastie Ming i Qing, a ewakuowanej na wniosek Czang Kaj-szeka podczas Chińskiej Wojny Domowej. Zbiory zawierają łącznie ok. 700 tys. eksponatów, które przybliżają historię i bogatą tradycję Chin na przestrzeni 8 tysiącleci, począwszy od epoki neolitu. Dzieła epoki brązu, unikatowe dokumenty, rzadkie książki, porcelana, osiągnięcia sztuki kaligrafii i inne cymelia są dostępne w powiększeniu, a niekiedy na filmach lub z wykorzystaniem techniki 360 stopni.

New Acropolis Museum w Atenach

https://theacropolismuseum.gr/en/multimedia/virtual-tour-acropolis-museum

Kolekcja obejmuje zbiory The Gallery of the Slopes of the Acropolis, The Archaic Gallery, the Parthenon Gallery, Propylai, Athena Nike, Erechtheionu, The Gallery of the 5th century BC to the 5th century AD i jest prawdziwym skarbem sztuki antycznej. Na stronie muzeum znajdziemy nie tylko galerię eksponatów i możliwość wirtualnego zwiedzania, ale również materiały naukowe, gotowe lekcje historii sztuki i aplikacje online z grami edukacyjnymi.

The Palace Museum w Pekinie

https://en.dpm.org.cn/multimedia/

Kompleks pałacowy zbudowany w latach 1406-1420 składający się z 980 budynków. To najczęściej odwiedzany zespół muzealny świata (w 2014 roku 14 milionów zwiedzających), w swojej kolekcji posiada niemal 2 miliony dzieł sztuki: ceramiki, obrazów, wyrobów z brązu i jadeitu czy też zegarów. Oficjalna strona daje możliwości wirtualnego zwiedzania dzięki panoramom sferycznym, jak i oglądania całych ekspozycji "przedmiot po przedmiocie".

Pałac Sztuki (Mucsarnok) w Budapeszcie

http://mucsarnok.hu/kunsthalle/virtual_tour.php

Położona przy Placu Bohaterów instytucja już od końca XIX wieku propaguje węgierską i zagraniczną sztukę współczesną, mimo że... nie posiada własnej kolekcji. Warto jednak odwiedzić jej stronę, gdyż Mûcsarnok tworzy cyfrową dokumentację wystaw. Mamy do dyspozycji aż 29 wirtualnych przechadzek (częściowo płatnych) w towarzystwie takich twórców, jak np.: Sebastião Salgado, Alex Webb czy Steve McCurry, autor słynnego zdjęcia "Afgańskiej dziewczynki".

To tylko mała część tego, co można zobaczyć tej wyjątkowej nocy. Pozostawiamy Cię z bogatym menu na Noc Muzeów i wolnością wyboru.
 
ip

fot. materiały Fundacji Legalna Kultura

Słowa kluczowe: Muzea, galerie, wystawy, za darmo, Polska, Świat
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wrocławska Fontanna Multimedialna
Wrocławska Fontanna Multimedialna - zobacz pokaz z nowymi lampami [WIDEO, FOTO]

Widowisko zgromadziło tysiące wrocławian i turystów.

2. edycja Biennale Warszawa
Poznaj artystki i artystów Biennale Warszawa 2022 Warszawa

Prace ponad 30 artystów z całego świata będzie można zobaczyć na 2. edycji Biennale Warszawa.

Polecamy
Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund
Startuje konkurs na prace taneczne "1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund"

Polski Teatr Tańca zaprasza do nadsyłania prac z zakresu literatury, fotografii, filmu, malarstwa, grafiki i rzeźby.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w