Dzieje się - Sztuka

Kultura w czasach kwarantanny. Co można zobaczyć online?

2020-04-07 12:48:13

Światowa Organizacja Zdrowia w oficjalnym komunikacie, zaleciła, aby w miarę możliwości, nie opuszczać swojego mieszkania. Od tej pory każdego z nas prześladuje niepokojące pytanie – I jak tu nie zwariować w tych czterech ścianach? My również sobie je zadawaliśmy. Zastanawialiśmy się jak wykorzystać ten czas na coś ambitniejszego niż upieczenie dziesiątego placka, czy umycie kolejnej klamki. Poruszyliśmy cały internet, żeby znaleźć jakieś wyjście z tego labiryntu nudy. I wiecie co? Chyba się nam udało. Odkryliśmy, że instytucje kultury nie zostawiły nas samych! Jak nie zapomnieć o kulturze w czasie kwarantanny? Zobaczcie sami!

1. Dobra książka 

Empik wypadł jak zawsze jako niezastąpiony i pełen kulturowych inspiracji! Teraz możecie śmiało skorzystać z opcji Empik premium na dwa miesiące zupełnie za darmo. Daje wam to dostęp do ogromnej liczby darmowych ebooków. Aby móc się nimi cieszyć, wystarczy, że ściągniecie na telefon aplikację Empik Go, poprzez którą będziecie mogli je pobrać. Czeka tam na was wiele genialnych propozycji. Od czystej klasyki, przez książki kucharskie, aż po nietuzinkową awangardę. Jesteśmy pewni, że żaden mol książkowy nie przejdzie obok tego obojętnie!

2. Prasa online

Propozycja dla wszystkich miłośników dizajnu! Marka Label Magazine w ramach akcji „Zostań w domu w dobrym towarzystwie!” umieściła na swojej stronie cztery darmowe magazyny online. Znajdziecie tam mnóstwo inspirujących artykułów, a przepiękne wydania i fotografie aż proszą się o rzucenie na nie okiem. To obowiązkowa pozycja dla ludzi kochających piękne wnętrza i życie w stylu zero waste. Takiej okazji nie można przegapić! 

3. Moda w sieci

Muzeum w Nowym Jorku na czas kwarantanny udostępniło nam bazę książek i przepięknych albumów. Znajdziecie tam genialne wydania, które nie są już w druku np. album o Diorze, książka o Belle Epoque, Orientalizm w modzie Zachodu. Możecie cieszyć się nimi zarówno poprzez wersje online, jak i za pomocą pobrania ich w wersji pdf.

4. Filmy dokumentalne online

Na oficjalnej stronie Arte znajdziecie genialne zagraniczne dokumenty dotyczące polityki, sztuki, czy mody. Wszystkie filmy posiadają polskie napisy, dzięki czemu tak naprawdę każdy z nas może sobie pozwolić na posmakowanie odrobiny ciekawostek z życia wziętych. Ninateka natomiast proponuje nam wspaniałe polskie dokumenty dotyczące nie tylko czasów współczesnych, ale również złotego okresu PRL. Jeśli kochacie retro klimaty, koniecznie tam zajrzyjcie.

5. Transmisje spektakli

Wrocławski Teatr Lalek wychodzi do nas ze wspaniałą inicjatywą - Rodzinne niedziele z WTL- em. Na ich stornie internetowej w każdą niedzielę macie szansę obejrzeć inny, świtnie przygotowany spektakl. Czy ktoś z was myślał kiedykolwiek o tym żeby zabrać teatr do domu? Teraz macie na to świetną okazję. Aktorzy warszawskiego Teatru Kwadrat również nie próżnują! Sumiennie uzupełniają swój kanał na youtubie nowymi filmikami z czytaniem performatywnym. Bez wątpienia wystawianie spektaklu na skypie jest wielką sztuką! Jesteście ciekawi takiego doświadczenia? My jesteśmy na maksa podekscytowani! 

6. Wirtualne wystawy

Na stronie Kultura Dostępna macie okazję odwiedzić wystawy najsłynniejszych muzeów w Polsce. Znajdziecie tam m.in. Auschwitz – Birkenau, Zamek w Malborku, a nawet Kopalnie Soli w Wieliczce. Oprócz tego na fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego codziennie odbywa się zwiedzanie na żywo z przewodnikiem! I przede wszystkim nie ma nic bardziej wciągającego i genialnego niż wirtualny spacer po warszawskiej Zachęcie. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić tego miejsca, teraz jest czas, by to nadrobić. Technologia, technologia i jeszcze raz technologia – ale za to jaka!

7. Podróże

Jeśli brakuje wam podróży i odkrywania nowych lądów, na stronie Budowle macie okazję obejrzeć 60 najpiękniejszych budowli świata bez wychodzenia z domu! Znajdziecie tam m.in. Machu Picchu, Tadż Mahal, Wersal, czy Sagrada Familia. Jest to jakaś alternatywa, prawda?

Jak sami widzicie, placówki internetowe tworzą nam wiele możliwości produktywnego spędzania wolnych dni. Warto z nich korzystać, póki jeszcze istnieje na to szansa. Zastanawiające jest jednak to, czy po czasie kwarantanny choć część z nich pozostanie wciąż dostępna. Wszak jest to wspaniała inicjatywa dla osoób, które na codzień nie mogą pozwolić sobię obcowanie z kulturą. Co prawda, nie ma wątpliwości, że wydarzenia i miejsca rozwoju kultury są stokroć cudowniejsze na żywo, kiedy możemy je fizycznie doświadczyć. Ale i na to przyjdzie przecież pora! Teraz możemy cieszyć się genialną alternatywą! A może wyniesiemy z niej więcej niż nam się wydaje? 

GB

fot. stocksnap.io

Słowa kluczowe: prasa, filmy, spektakle, darmowe ebooki, zwiedzanie online
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Stan wyjątkowy
Stan wyjątkowy - recenzja wystawy festiwalowej

Zobacz recenzję wystawy "Stan wyjątkowy" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF Festival 2021 we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!