Dzieje się - Sztuka

Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? [Aktualizacja: Już to wiemy!]

2021-04-16 13:55:10

Wrocław, lato 1982 roku. Upalny dzień. Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych na świecie fotoreporterów, jest we Wrocławiu. Spaceruje po mieście, fotografuje ludzi, ulice, budynki. Fascynuje go zwłaszcza zespół sześciu wieżowców usytuowany między placem Grunwaldzkim a mostem Grunwaldzkim. Właściwie to sam nie potrafi wyjaśnić dlaczego, jest po prostu inny od wszystkiego, co do tej pory we Wrocławiu widział. Znanemu fotoreporterowi udaje się wejść do kilku mieszkań i z ich okien zrobić serię zdjęć. W tym tej kobiecie. Ale kim ona jest? 

Wrocław, lato 1982, fot. Chris NiedenthalNiedenhal chce pokazać zwłaszcza architekturę, ale też jej mieszkańców. W wieżowcu naprzeciw dostrzega na balkonie młodą, kolorowo ubraną kobietę. To właśnie jej portret jest dziś jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najchętniej publikowanych zdjęć wrocławskiego Manhattanu.

Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? Studentką wynajmującą stancję, córką właścicieli, przyjaciółką rodziny, a może to jej własne mieszkanie? Jeśli to ostatnie, to mieszka tu sama czy z rodziną? Nie wiemy o niej właściwie nic, choć przez lata narosło wokół jej postaci wiele mitów. Najpopularniejszym z nich i całkowicie nieprawdziwym, choć uporczywie powracającym, jest opowieść, że to portret samej projektantki Manhattanu, architektki Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Po niemal czterdziestu latach, chcemy wreszcie wyjaśnić te zagadkę.

Nie uda nam się bez Was! Pomóżcie nam odnaleźć tajemniczą kobietę, która od dekad rozbudza wyobraźnię pasjonatów historii miasta. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że latem 1982 roku mieszkała przy Placu Grunwaldzkim 8, prawdopodobnie na drugim piętrze. To wszystko, co wiemy na dziś.

Muzeum Architektury we Wrocławiu liczy na pomoc mieszkańców Wrocławia w ustaleniu tożsamości bohaterki tego słynnego zdjęcia. Jeśli macie o niej jakieś informacje, to można je zgłosić pon numerem 71/369-99-34.
 
Pretekstem do poszukiwań kobiety ze zdjęcia Niedenhala jest realizowany właśnie dokument „Po polsku Manhattan” - filmowa prezentacja najważniejszego dzieła w dorobku Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, pierwszej kobiety z dyplomem architekta we Wrocławiu, twórczej i niezwykle konsekwentnej projektantki, która w rzeczywistości nie zawsze sprzyjającej architektonicznym indywidualnościom realizowała wizje wychodzące daleko poza utarte schematy. Dokument, którego producentem jest Fundacja polsko-portugalska Entre, miał swoją premierę w Portugalii w grudniu 2020 roku.

Obecnie Muzeum Architektury we Wrocławiu i studio Kova Production pracują nad polską, rozszerzoną wersją filmu, którego osią przewodnią są poszukiwania kobiety sportretowanej latem 1982 roku przez Chrisa Niedenthala.

AKTUALIZACJA

Muzeum Architektury we Wrocławiu poinformowało o błyskawicznym odnalezieniu kobiety! Jak czytamy w poście na Facebooku tej instytucji:

UDAŁO SIĘ!

Wiedzieliśmy, że internet i media mają ogromną moc, ale szybkość, z jaką dzięki Wam rozwikłaliśmy tę zagadkę zaskoczyła nas totalnie!

Czy pogniewacie się, jeśli napiszemy, że już 3 godziny po publikacji pierwszych informacji o rozpoczęciu poszukiwań, odnaleźliśmy "naszą" bohaterkę słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala?
Jednocześnie pojawiło się jednak kilka innych tropów, które również chcieliśmy zweryfikować. Od wczoraj zagadka jest rozwiązana!

Kobieta na balkonie wieżowca numer 8 na wrocławskim Manhattanie mieszka dziś w Kłodzku i jest dentystką. Latem 1982 roku była tuż po maturze i właśnie przygotowywała się do egzaminów wstępnych na Akademię Medyczną. W mieszkaniu numer 12, na drugim piętrze budynku, mieszkała wraz z koleżanką. Ten dzień pamięta jako wyjątkowo upalny; wyszła na balkon by chwile odpocząć od nauki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Na balkonie 9 piętra, w bloku naprzeciw, stał właśnie Chris Niedenthal...

Dalszą ciąg tej historii już znacie, ale my zapewniamy Was, że to jeszcze nie koniec... Ludzie, tropy i opowieści, które dzięki akcji poszukiwawczej poznaliśmy, przyniosły nam wiele genialnego, filmowego materiału.

A zatem... stay tuned!


MD/ip

Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal,©CN. / materiały prasowe

Słowa kluczowe: Muzeum Architektury we Wrocławiu, Kova Production, 1982 rok
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH
Znamy finalistów Artystycznej Podróży Hestii 2021

Finałowa wystawa zbiega się z jubileuszem 20-lecia istnienia konkursu.

Program Biennale WRO 2021
Znamy program 19. Biennale Sztuki Mediów WRO Wrocław

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "Reverso".

„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Polecamy
Rusza nabór na warsztaty fotograficzne FOTONY

Warsztaty skierowane są dla osób, które interesują się tradycyjną fotografią analogową i rzemiosłem.

Muzeum Karykatury
Muzeum Karykatury znów otwarte dla zwiedzających Warszawa

Obowiązują nowe zasady zwiedzania.

Polecamy
Ostatnio dodane
Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH
Znamy finalistów Artystycznej Podróży Hestii 2021

Finałowa wystawa zbiega się z jubileuszem 20-lecia istnienia konkursu.

Program Biennale WRO 2021
Znamy program 19. Biennale Sztuki Mediów WRO Wrocław

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "Reverso".

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w