Dzieje się - Sztuka

DO CZYSTA / THE CLEANER wystawa Mariny Abramowić w Toruniu - relacja

2019-07-31 10:45:55

"DO CZYSTA / THE CLEANER" to retrospektywna, przekrojowa wystawa przedstawiająca twórczość Mariny Abramović. Artystka działa od pięciu dekad, jest niepodważalną ikoną performansu i najbardziej znaną kobietą, która zajmuje się sztuką. Byliśmy na zaorganizowanym przez CSW w Toruniu wydarzeniu ukazującym życie i sztukę artystki. Sprawdźcie czy nam się podobało!

The Cleaner / Do czysta wystawa Mariny Adamowić w Toruniu

Znaczenie tytułu

Tytuł wyjątkowej wystawy "Do czysta" odwołuje się do całego życia artystki - obsesji jej matki na temat czystości, której Marina doświadczyła, gdy była dzieckiem, a następnie do dążenia do oczyszczenia swojego ciała i ducha.

Wystawa wyraża emocjonalny proces, jaki Marina przebyła od epatujących nagością performansów do minimalistycznych form, jakimi zajmuje się w tej chwili. Jest unikalnym obrazem porządkowania samej siebie wobec ogromu doświadczonych zjawisk i dramatów, jakie przeżyła artystka. Uczestnicy przechadzający się między pracami Mariny mają okazję poczuć jej dotyk, który pozostawiła na każdej z ukazanych prac. Marina nie daje nam uciec od współczesnej formy przedstawionych prac, a jednocześnie jest to dla nas bardzo codzienne przeżycie za sprawą bardzo bliskiego zderzenia się z jej twórczością. 

Wystawa "DO CZYSTA"

Wystawa liczy 120 prac Abramović. Pierwsze z nich pochodzą z lat 60, kiedy to zajmowała się malarstwem i stawiała pierwsze kroki w performansie. Układ chronologiczny tej retrospektywy ukazuje publiczności wszystkie etapy pracy artystki. Bardzo często jej prace są postrzegane poprzez nagość lub sadyzm, który w nich występuje. Widz, więc może zobaczyć ewolucję myślenia i samej sztuki Mariny Abramović.

Ten międzynarodowy projekt pozwala zapoznać się polskiej publiczności z twórczością ikony performansu. Warto zaznaczyć, że Polska jest jedynym krajem w naszej części Europy, który prezentuje wystawę "Do czysta". Wyprodukowały ją trzy instytucje – sztokholmskie Moderna Museet, duńskie Louisiana Museum of Modern Art oraz Bundeskunsthalle w Bonn. Polskim kuratorem projektu jest Wacław Kuczma z Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Zwiedzanie zaczynamy od sali, w której umieszczone zostały najwcześniejsze prace artystki. Zobaczyć w niej możemy ekspresjonistyczno-abstrakcyjne obrazy, które malowała będąc jeszcze na studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie. Artystka zajmowała się wtedy wizją chmur oraz stworzyła cykl "wypadki ciężarówek". Namalowała je mając 17 lat. Co ciekawe, nawet w pierwszych pracach pojawiają się główne wątki i zarysowania odwołujące się do późniejszej twórczości artystki. Zarówno gwałtowną fizyczność, jak i niematerialną duchowość, zauważyć można już na tak wczesnym etapie.

Marina AbramovićGłośny odgłos stukotu wprowadza nas w pomieszczenie, w którym ukazany został pierwszy performans z serii Rytmów - Rytm 10. Artystka klęczy na drewnianej podłodze, gdzie odgrywa scenę z rosyjskiej zabawy. Zaczyna wbijać nóż między swoje palce. Robi to w rytm, ponieważ później odtworzając nagrany wcześniej materiał, zaczyna go powtarzać. Na ścianach pomiędzy kolejnymi ekspozycjami przewijają się kolejne motta, które opisują sztukę i życie Mariny.

Następnie przechodzimy w kolejny artystyczny i życiowy etap twórczości artystki - ona i Ulay. Relacje w przestrzeni, Wdech / wydech, Imponderabilia to pierwsze przedstawione performansy, które możemy podziwiać. Kolejne etapy to życie w furgonetce i spektakularne zakończenie związku na Wielkim Murze Chińskim. Wszystkie reprodukcje dawnych prac artystki zostały pokazane w interesujący sposób. Artystka poradziła sobie z niepowtarzalnością performansu. Postanowiła powtarzać je w galeriach sztuki na całym świecie. Każdy podziwiający może przeżyć to jeszcze raz, na swój własny sposób.

Podczas wystawy znajdziemy również najnowsze prace artystki takie jak: Bałkański barok lub Autoportret ze szkieletem, są to jedne z najbardziej znanych i poruszających prac artystki.

Na parterze galerii znajduje się również sala, gdzie oddając się medytacji, możemy policzyć ryż i zapisać jego liczbę. Można spędzić tam dowolną ilość czasu.

Ostateczna ocena

Marina Abramović jest wielką artystką, ikoną światowej sztuki performansu. Wystawa przedstawia nam twórczy wysiłek i upór artystki, by być w miejscu, w którym jest teraz, czujemy wielką pewność siebie bijącą z każdej przedstawionej pracy. Można być zdziwionym z jakim rozmachem zrealizowana jest wystawa. Wielka szansa, jaką daje nam CSW na zapoznanie się z twórczością artystki jest niesamowicie kusząca i powinna być wykorzystana przez pasjonatów sztuki.

Maja Kotoska

fot. Maja Kotoska, zdjęcia wykonane podczas wystawy "Do czysta", CSW Toruń

Źródło: "Pokonać mur. Wspomnienia" Marina Abramović, katalog wystawy "The Cleaner / Do czysta"

Słowa kluczowe: wystawa, wernisaż, sztuka, 2019, performans, konceptualizm
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH
Znamy finalistów Artystycznej Podróży Hestii 2021

Finałowa wystawa zbiega się z jubileuszem 20-lecia istnienia konkursu.

Program Biennale WRO 2021
Znamy program 19. Biennale Sztuki Mediów WRO Wrocław

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "Reverso".

„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Polecamy
Rusza nabór na warsztaty fotograficzne FOTONY

Warsztaty skierowane są dla osób, które interesują się tradycyjną fotografią analogową i rzemiosłem.

Muzeum Karykatury
Muzeum Karykatury znów otwarte dla zwiedzających Warszawa

Obowiązują nowe zasady zwiedzania.

Polecamy
Ostatnio dodane
Finalistki i finaliści 20. edycji konkursu APH
Znamy finalistów Artystycznej Podróży Hestii 2021

Finałowa wystawa zbiega się z jubileuszem 20-lecia istnienia konkursu.

Program Biennale WRO 2021
Znamy program 19. Biennale Sztuki Mediów WRO Wrocław

W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "Reverso".

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w