Dzieje się - Sztuka

"Czas na kąpiel" i nie tylko, czyli ulotna atmosfera słonecznych dni na plaży w Walencji

2022-08-26 14:54:36

W ostatni weekend wakacji przeniesiemy się do słonecznej Walencji, nad brzeg Morza Śródziemnego. Tamtejsze plaże i toczące się na nich życie z upodobaniem uwieczniał Joaquín Sorolla y Bastida. Artysta osiągnął mistrzostwo w utrwalaniu ulotnej atmosfery słonecznych dni, a patrząc na jego obrazy możemy wręcz poczuć powiew morskiej bryzy. Swoim obrazem „Czas na kąpiel” Joaquín Sorolla y Bastida przenosi nas wprost na hiszpańską plażę.

Czas na kąpiel Joaquin Sorolla y Bastida

Na obrazie „Czas na kąpiel” widzimy dwie dziewczynki w luźnych sukienkach wchodzące do wody pod czujnym okiem niani, która osłania trzecie, najmłodsze dziecko parasolką. Prawdziwym bohaterem obrazu nie jest jednak żadna z ukazanych postaci, lecz światło odbijające się od fal i tworzące refleksy na jasnych tkaninach. Sorolla był prawdziwym mistrzem w utrwalaniu go za pomocą środków malarskich. Wiele w tym zakresie zawdzięczał francuskim impresjonistom, których twórczość poznał podczas pobytu w Paryżu. Podobnie jak oni starał się chwytać ulotne momenty. W tym celu wychodził ze sztalugami w plener, traktując pracownię głównie jako miejsce do przechowywania obrazów. O tym, że malował bezpośrednio na plaży świadczą ziarnka piasku, które przywarły do powierzchni wielu z jego prac. Sama technika malowania - długie, swobodne pociągnięcia pędzla - łączy Sorollę z bardziej nowoczesnymi malarzami: Johnem Singerem Sargentem i Andersem Zornem. Na obrazie „Czas na kąpiel” uwagę zwraca kadrowanie. Scena została ujęta w format kwadratu, co wymusiło ucięcie fragmentu postaci. Taki zabieg zbliża dzieło do fotografii, potęgując wrażenie pewnej przypadkowości i spontaniczności. W rzeczywistości Sorolla starannie wybrał punkt widzenia, z którego nie dostrzegamy ani skrawka nieba. Bardzo często powtarzał podobny układ, wyraźnie zainteresowany tym co dzieje się na powierzchni wody lub piasku.
 
Choć Sorolla podejmował w swojej twórczości różne tematy (był m.in. świetnym portrecistą), to sceny z plaży przyniosły mu największą popularność. Większość z nich powstała podczas letnich pobytów w Walencji. Było to rodzinne miasto malarza i choć od 1890 r. na stałe mieszkał w Madrycie, to starał się tam wracać jak najczęściej - dla odpoczynku i inspiracji. Walencja do dziś słynie z pięknych plaż, które w obrębie współczesnych granic miasta rozciągają się na kilkanaście kilometrów. Sorolla często wybierał się na plażę La Malvarrosa, która na przełomie XIX i XX w. stała się ulubionym miejscem wypoczynku zamożniejszych mieszkańców miasta. Druga plaża, na której często pracował malarz - El Cabanyal - położona była w starej rybackiej dzielnicy i wciąż można było na niej obserwować łodzie wracające z połowów. Sorollę interesowały wszystkie osoby, które mógł tam obserwować - od eleganckich dam po ciężko pracujących rybaków.

Do najwdzięczniejszych modeli należały dzieci. Dziewczynki z obrazu „Czas na kąpiel” za chwilę będą się beztrosko pluskać w morzu, inne malowane przez Sorollę dzieci pływają, biegają albo grzebią w piasku.

Z kolei bohater obrazu „Mała żaglówka” za chwilę puści na fale model łódki.

Artysta nieraz podkreślał, że musi pracować bardzo szybko chcąc uchwycić zmienną rzeczywistość - zapewne dzięki temu udawało mu się z taką swobodą malować najmłodszych pochłoniętych swoimi zabawami.

Plaża na obrazach Sorolli to nie tylko miejsce wypoczynku, ale także scena codziennego życia.

Bohaterka obrazu „Po kąpieli” niesie dziecko, które właśnie wymyła korzystając z morskiej wody.

Na innej pracy chłopiec wyprowadza z wody konia, również poddawanego przed chwilą toalecie. Artysta dosłownie zatytułował obraz "Kąpiel konia".

Wiele uwagi artysta poświęcał pracy rybaków. Na jednym z obrazów widzimy ich żony, które zastygłe w niemal posągowych pozach, wypatrują powracających łodzi. "Kobiety rybaków z Walencji" w rękach trzymają kosze przygotowane, by zanieść świeże ryby na targ.

Przy całej tej różnorodności motywów, nadmorskie obrazy Sorolli łączy uwaga jaką poświęcał światłu - studiowanemu o różnych porach dnia i w zetknięciu z różnymi powierzchniami. To właśnie ono sprawia, że dzieła malarza budzą do dziś niezwykle żywe odczucia, dając złudzenie jakbyśmy razem z nim znaleźli się na jednej z plaż Walencji.
 
Wszystkie przedstawione obrazy znajdują się obecnie w Muzeum Sorolli w Madrycie. Instytucja mieści się w dawnym domu artysty i posiada największą kolekcję jego dzieł, w tym niemal 1300 obrazów.

ip

Zdjęcia obrazów w artykule: Fot. domena publiczna
 
 Słowa kluczowe: Joaquín Sorolla y Bastida, malarstwo, analiza, Legalna Kultura
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA
10. Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA: nabór do warsztatów projektowych Wrocław

To spotkanie młodych osób, które pod okiem tutorów będą wspólnie wypracowywać sposoby na bardziej solidarne miasta.

Justyna Grodecka
Copyright, czyli stwarzanie świata - wywiad z Justyną Grodecką, artystką multidyscyplinarną [WIDEO]

Przeczytajcie rozmowę i zobaczcie instalację "Copyright (C) Justyna Grodecka".

Małpy w szkole
"Małpy w szkole" - obraz Davida Teniersa Młodszego wytyka absurdy ludzkiego zachowania

Zajrzymy do klasy, w której zamiast dzieci zasiadają małpy!

Polecamy
Pociąg do kultury Wrocław – Berlin
"Pociąg do Kultury" wraca na tory. Liczba biletów będzie ograniczona Wrocław

W 2019 roku z połączenia skorzystało ponad 18 tysięcy pasażerów.

Jak narysować Sonica
Jak narysować Sonica? Zobacz prosty kurs [WIDEO]

Bohater filmu "Sonic. Szybki jak błyskawica" jest dość prosty do samodzielnego narysowania. Spróbujcie!

Polecamy
Ostatnio dodane
Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA
10. Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA: nabór do warsztatów projektowych Wrocław

To spotkanie młodych osób, które pod okiem tutorów będą wspólnie wypracowywać sposoby na bardziej solidarne miasta.

Justyna Grodecka
Copyright, czyli stwarzanie świata - wywiad z Justyną Grodecką, artystką multidyscyplinarną [WIDEO]

Przeczytajcie rozmowę i zobaczcie instalację "Copyright (C) Justyna Grodecka".

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w