Dzieje się - Sztuka

COVID-19. Jaki świat po pandemii? - nowy cykl w Biennale Warszawa

2020-04-03 14:47:23

Nowy program Biennale Warszawa to inicjatywa, mająca na celu opisać obecny stan związany z pandemią oraz przedstawić pomysły, mogące rozpocząć zmianę. Instytucja wychodzi z założenia, że wprowadzenie reform zależy przede wszystkim od właściwego rozpoznania problemów, wypełnienia programów treścią oraz konsekwencji w ich wdrażaniu. Z tego względu, Biennale rozpoczyna nowy cykl "COVID-19. Jaki świat po pandemii?".

biennale

Założenia cyklu

Głównym celem programu jest stworzenie alternatyw politycznych, ekonomicznych bądź ekologicznych, które w czasie kryzysu łatwiej jest uchwycić. Tematy, które stoją u podstaw cyklu Biennale Warszawa, pozwalają zrozumieć współczesne mechanizmy destabilizujące systemy, powodujące negatywne zjawiska, konflikty, czy wręcz kryzysy o charakterze globalnych zagrożeń.

Rozprzestrzenianie się wirusów odzwierzęcych nietrudno powiązać z degradacją środowiska, naruszaniem ekosystemów, z przemysłowym modelem rolnictwa i produkcji hodowlanej, a więc z formą kapitalizmu, która jest przedmiotem analiz i działań instytucji.

Skutki pandemii

Pandemia zmieniła sposób funkcjonowania ludzi w przestrzeni publicznej. Sprowadziła lęk i depresję, ale także zindywidualizowała doświadczenie choroby, zmusiła do izolacji, uniemożliwiła budowanie relacji i tworzenie społeczności. W tym sensie pandemia koronawirusa jest wzorcową chorobą kapitalizmu, każdy staje się kowalem swojego własnego losu.

Pandemia pozwala też jednak wyraźniej dostrzec alternatywy polityczne, ekonomiczne i ekologiczne. Zawiązują się sojusze, stawiane są postulaty i żądania, wyłaniają się socjalne i demokratyczne rozwiązania, które mogą posłużyć do tworzenia innej polityki. Jednak to, czy wprowadzone zostaną zmiany, w dużym stopniu zależy od odpowiedniego rozpoznania problemów.

Publikacje związane z programem

Teksty udostępniane będą nieodpłatnie na stronie internetowej Biennale Warszawa (https://biennalewarszawa.pl/) w postaci dziennika sieciowego. Cykl otwiera Jan J. Zygmuntowski, obecnym już tam tekstem "Dekada regeneracji. Jak pokonaliśmy koronawirusa i kryzys kapitalizmu". Wkrótce ukaże się artykuł Agaty i Zuzanny Dziuban "Warunkowanie wsparcia. Nekropolityka i solidarność w dobie kryzysu". Planowana jest współpraca m.in. z Janem Sową, Łukaszem Mollem czy Jonasem Staalem. Wypracowane idee będą przenoszone na praktykę artystyczną i aktywistyczną Biennale Warszawa.

O kolejnych publikacjach oraz autorach i autorkach dołączających do projektu będą się pojawiały informacje na stronie internetowej Biennale Warszawa.

ip

fot. materiały prasowe Biennale Warszawa

Słowa kluczowe: 2020, koronawirus, impreza, wydarzenie, stolica
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
Ręki Dzieła Fest 2021
Ręki Dzieła Fest 2021 - lokalni artyści ponownie we Wrocławiu Wrocław

Kupimy biżuterię, dekorację, ceramikę, ubrania, zabawki, grafiki, dodatki do domu, torby, plecaki oraz wiele innych rzeczy.

Spacer brzegiem morza
"Spacer brzegiem morza" - przykład mistrzostwa w malowaniu scen na plaży

Obraz Joaquina Sorolli y Bastidy pokazuje hiszpańskie wybrzeże.

Polecamy
Ostatnio dodane
18. edycja lubelskiej Noc Kultury
Zbliża się 18. edycja lubelskiej Noc Kultury Lublin

Miasto na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w