Dzieje się - Sztuka

COVID-19. Jaki świat po pandemii? - nowy cykl w Biennale Warszawa

2020-04-03 14:47:23

Nowy program Biennale Warszawa to inicjatywa, mająca na celu opisać obecny stan związany z pandemią oraz przedstawić pomysły, mogące rozpocząć zmianę. Instytucja wychodzi z założenia, że wprowadzenie reform zależy przede wszystkim od właściwego rozpoznania problemów, wypełnienia programów treścią oraz konsekwencji w ich wdrażaniu. Z tego względu, Biennale rozpoczyna nowy cykl "COVID-19. Jaki świat po pandemii?".

biennale

Założenia cyklu

Głównym celem programu jest stworzenie alternatyw politycznych, ekonomicznych bądź ekologicznych, które w czasie kryzysu łatwiej jest uchwycić. Tematy, które stoją u podstaw cyklu Biennale Warszawa, pozwalają zrozumieć współczesne mechanizmy destabilizujące systemy, powodujące negatywne zjawiska, konflikty, czy wręcz kryzysy o charakterze globalnych zagrożeń.

Rozprzestrzenianie się wirusów odzwierzęcych nietrudno powiązać z degradacją środowiska, naruszaniem ekosystemów, z przemysłowym modelem rolnictwa i produkcji hodowlanej, a więc z formą kapitalizmu, która jest przedmiotem analiz i działań instytucji.

Skutki pandemii

Pandemia zmieniła sposób funkcjonowania ludzi w przestrzeni publicznej. Sprowadziła lęk i depresję, ale także zindywidualizowała doświadczenie choroby, zmusiła do izolacji, uniemożliwiła budowanie relacji i tworzenie społeczności. W tym sensie pandemia koronawirusa jest wzorcową chorobą kapitalizmu, każdy staje się kowalem swojego własnego losu.

Pandemia pozwala też jednak wyraźniej dostrzec alternatywy polityczne, ekonomiczne i ekologiczne. Zawiązują się sojusze, stawiane są postulaty i żądania, wyłaniają się socjalne i demokratyczne rozwiązania, które mogą posłużyć do tworzenia innej polityki. Jednak to, czy wprowadzone zostaną zmiany, w dużym stopniu zależy od odpowiedniego rozpoznania problemów.

Publikacje związane z programem

Teksty udostępniane będą nieodpłatnie na stronie internetowej Biennale Warszawa (https://biennalewarszawa.pl/) w postaci dziennika sieciowego. Cykl otwiera Jan J. Zygmuntowski, obecnym już tam tekstem "Dekada regeneracji. Jak pokonaliśmy koronawirusa i kryzys kapitalizmu". Wkrótce ukaże się artykuł Agaty i Zuzanny Dziuban "Warunkowanie wsparcia. Nekropolityka i solidarność w dobie kryzysu". Planowana jest współpraca m.in. z Janem Sową, Łukaszem Mollem czy Jonasem Staalem. Wypracowane idee będą przenoszone na praktykę artystyczną i aktywistyczną Biennale Warszawa.

O kolejnych publikacjach oraz autorach i autorkach dołączających do projektu będą się pojawiały informacje na stronie internetowej Biennale Warszawa.

ip

fot. materiały prasowe Biennale Warszawa

Słowa kluczowe: 2020, koronawirus, impreza, wydarzenie, stolica
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Muzeum Karykatury
Muzeum Karykatury znów otwarte dla zwiedzających Warszawa

Obowiązują nowe zasady zwiedzania.

wozownia
Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na ponowne otwarcie Toruń

Zwiedzający będą mogli przyjść do siedziby już 29 maja.

Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka
Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka do zobaczenia w Krakowie Kraków

18 maja obchodzimy setne urodziny św. Karola Wojtyły. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę fotografii.

Polecamy
Wielokulturowe Warszawskie Street Party
Wielokulturowe Warszawskie Street Party Warszawa

Już po raz piąty, redakcja portalu Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur, zaprasza na spotkanie z przedstawicielami mniejszości etnicznych i kulturowych.

Atomowa zagłada na Dniach Fantastyki we Wrocławiu
Atomowa zagłada na Dniach Fantastyki we Wrocławiu Wrocław

Zastanawialiście się jak może wyglądać Wrocław po zagładzie atomowej? Albo jak brzmi krzyk najbardziej lubianej postaci z Gry o Tron? Nie zastanawiajcie się - to i wiele innych atrakcji na zbliżających się X Dniach Fantastyki we wrocławskim Centrum Kultury Zamek.

Ostatnio dodane
Muzeum Karykatury
Muzeum Karykatury znów otwarte dla zwiedzających Warszawa

Obowiązują nowe zasady zwiedzania.

wozownia
Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na ponowne otwarcie Toruń

Zwiedzający będą mogli przyjść do siedziby już 29 maja.