Dzieje się - Sztuka

Ci, których zabrakło…

2009-10-30 16:16:05

 Zbliża się listopadowe, melancholijne święto, a wraz z nim na myśl przychodzą osoby, których nie ma już wśród nas. Są to nasi bliscy, ale w pamięci żywe są również wspomnienia o osobach, których twórczość była znacząca dla polskiej kultury...

Jan Wodziński (1932-2009)
Aktor, reżyser, pedagog, nestor gdyńskiej sceny odszedł w styczniu. Był związany estradowo z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie był solistą, a także asystentem reżysera oraz reżyserem. Aktor uhonorowany był wieloma odznaczeniami państwowymi, m. in. Sint Sua Praemia Laudi, Krzyżem Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi

Franciszek Starowieyski (1930-2009)
Polski grafik, malarz, rysownik i scenograf; jeden z największych kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce. W 1994 roku otrzymał Nagrodę "Złotej Maski" za scenografię do komediodramatu „Ubu Król" Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi, a w 2004 Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie sztuk plastycznych. Zmarł w lutym.

Nina Goławska (1957- 2009)
Polska tancerka, aktorka i prezenterka telewizyjna zmarła w marcu. Absolwentka warszawskiej Szkoły Baletowej. W 1985 roku Gocławska została prezenterką programu „Piękni i wspaniali". Zagrała w  serialu „07 zgłoś się".

Jadwiga Żylińska (1910-2009)
Polska pisarka, prozaik, eseistka, autorka powieści dla młodzieży, powieści historycznych, słuchowisk i adaptacji odeszła w kwietniu. Na podstawie jej opowiadania i scenariusza pt.: „Rozstanie" Wojciech Jerzy Has nakręcił film o tym samym tytule. Publikowała także na łamach "Tygodnika Powszechnego" .

Jacek Nieżychowski (1924- 2009)
W maju pożegnaliśmy polskiego aktora, śpiewaka operetkowego, artystę kabaretowego i  dziennikarza. Występował w kabarecie „Silna Grupa pod Wezwaniem". W 2005 r. powstał film dokumentalny obrazujący życie i karierę Jacka Nieżychowskiego pt. „Pan Jerzy Jacek Nieżychowski. Graf von Habe Nichts".

Paweł Targiel (1945-2009)
Śląski poeta i działacz kultury. W 1988 założył ukazujące się początkowo w drugim obiegu czasopismo "Miarka".  Wydał dwa tomiki własnych wierszy: „Ostatnie wiersze" (2005) i „Halsem" (2007). Zmarł w czerwcu.

Zbigniew Zapasiewicz (1934-2009)
Lipiec odebrał nam kolejnego wybitnego aktora, reżysera i pedagoga.Zbigniew Zapasiewicz był związany m.in.: z Teatrem Powszechnym, Teatrem Polskim i Dramatycznym, którego był dyrektorem. Zagrał w takich produkcjach jak: „Rewizja", „Marszałek Piłsudski", „CK Dezerterzy".  Miał  74 lata.

Jan Tarasin (1926-2009)
Polski malarz, grafik, rysownik, fotograf, eseista, profesor ASP w Warszawie. Jedną z bardziej znanych prac artysty jest plakat propagandowy: „Bumelant to dezerter z frontu walki o pokój i silną Polskę". Był uczestnikiem międzynarodowej akcji "Polscy Artyści Plastycy - Dzieciom". Zmarł w sierpniu.

Aleksander Ziemny (1924-2009)
Polski poeta, prozaik, reportażysta, tłumacz literatury pięknej z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i hebrajskiego. Publikacje zamieszczał w takich pismach jak „Rzeczpospolita", „Literatura", „Kurier Polski". Zmarł we wrześniu.

Marian Kołodziej (1921-2009)
Polski artysta plastyk, scenograf filmowy i teatralny odszedł w październiku.  Realizował scenografie do przedstawień Adama Hanuszkiewicza, Kazimierza Kutza, Stanisława Różewicza. Zrealizował blisko 200 scenografii dla Teatru Wybrzeże.

Agnieszka Zubko
(agnieszka.zubko@dlastudenta.pl)

Na zdjęciu Zbigniew Zapasiewicz

Słowa kluczowe: 1 listopada zmarli ludzie kultury zbigniew zapasiewicz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Nicolas Melmann, Sound Window
19. Biennale Sztuki Mediów WRO: program pokazów na sierpień i wrzesień 2021 Wrocław

W sierpniu w Centrum Sztuki WRO będzie można wziąć udział w bezpłatnych performansach i pokazach wideo

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w