Dzieje się - Sztuka

"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

2018-01-12 08:56:57

23,6 tys. złotych to jeden z najwyższych wyników jaki dotychczas padł na aukcji Młodej Sztuki w Polsce. Na ostatniej w roku licytacji za pracę Wojciecha Brewki zapłacono ponad czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza. To kolejny dowód na to, że sztuka młodych artystów to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku. Kolejna odsłona aukcji już 18 stycznia 2018.

Big City Life23 600 zł zapłacono za pracę Wojciecha Brewki „Big City Life” na ostatniej w 2017 roku aukcji Młoda Sztuka. Zaraz za nią ulokowała się praca Katarzyny Słowiańskiej-Kucz „Pożegnanie” z ceną 12 tys. złotych oraz dzieło Bartłomieja Kotera „Noon Walk in Blue Winter” wylicytowane za 10 tysięcy. Takie ceny na aukcjach Młodej Sztuki jeszcze kilka lat temu byłyby nie do pomyślenia. Ponad 306 tys. złotych to najwyższy do tej pory obrót na aukcji młodej sztuki w Polsce. Rekordowa sprzedaż na świątecznej licytacji to kolejny dowód na to, że zainteresowanie dziełami początkujących artystów sukcesywnie rośnie od kilku lat. W 2017 roku obrót tylko na aukcjach młodej sztuki w DESA Unicum wyniósł 2,6 mln złotych. Młoda sztuka, po współczesnej, jest obecnie drugim najdynamiczniej rozwijającym się segmentem rynku. Licytacja każdej z prac na aukcjach młodych artystów rozpoczyna się od 500 zł, więc bariera cenowa praktycznie nie istnieje. Właśnie dlatego Polacy decydują się na inwestowanie w prace debiutantów.

Aukcja Młoda Sztuka otwiera sezon aukcyjny w 2018 roku. Na ofertę składa się 89 prac młodych twórców. Na aukcji nie zabraknie nazwisk będących gratką dla kolekcjonerów: Adama Wątora, Ewy Witkowskiej, Soni Ruciak, Ilony Herc czy Longina Szmyda. W krainę dalekiej północy i zimową aurę wprowadza Klaudia Świątczak-Pjanka, która w swojej twórczości lubi bawić się płaszczyzną obrazu dzieląc ją na spójne ze sobą, lecz nieoczekiwane kompozycje. W nieco cieplejsze rejony świata przenosi odbiorcę Paulina Zalewska. Na jej obrazie mały chłopiec właśnie oddaje się popołudniowej sjeście. Styczniowa aukcja to także powrót podniebnych przedstawień Łukasza Czernickiego Po dłuższej przerwie do oferty wraca również Joanna Półkośnik, zajmująca się tematem ptaków w locie. Wśród debiutantów uwagę zwraca praca Zofii Hyjek. Jej obrazy powstają z wrodzonej tęsknoty za dzikością świata, który prowadzony był naturalnymi instynktami. Jak sama mówi, w jej pracach doszukać można się zapętlonych początków i końców fragmentów przyrody i zwierząt. Pierwszy raz w ofercie zagoszczą również obrazy Aleksandry Orzechowskiej, Sylwii Caban, Bożeny Galant, Pawła Nowickiego czy Aleksandry Kompały.

Aukcja Młoda Sztuka odbędzie się w nowej siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A.

Aukcja Młoda Sztuka: 18 stycznia 2018, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, godz. 19:00
Wystawa obiektów: 3-18 stycznia 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom
Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: cena, obraz, sztuka nowoczesna, Młoda Sztuka, 2017
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Wystawa TRZY SZTUKI Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich
Już niebawem wystawa "Trzy sztuki" Wrocław

Tym razem zobaczymy prace trzech ilustratorek, prywatnie sióstr: Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich. Mimo, że są rodzeństwem, tworzą w odmiennych stylistykach.

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

wystawa fotografii Judyty Papp
Pisarze - fotografie Judyty Papp w Bibliotece Kraków Kraków

Wystawa prezentuje unikatowe wielkoformatowe portrety wybitnych pisarzy.

Polecamy
Epickie zdjęcia rodzinne
Epickie zdjęcia rodzinne

Z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciu?

Szokujący performance. Pozwalała macać genitalia i biust!
Szokujący performance. Pozwalała macać genitalia i biust!

Szwajcarska artystka wie jak przyciągać uwagę!

Ostatnio dodane
Wystawa TRZY SZTUKI Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich
Już niebawem wystawa "Trzy sztuki" Wrocław

Tym razem zobaczymy prace trzech ilustratorek, prywatnie sióstr: Kamili, Ani i Dominiki Kozłowskich. Mimo, że są rodzeństwem, tworzą w odmiennych stylistykach.

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

Kupony i kody rabatowe