Dzieje się - Sztuka

Artystyczna Podróż Hestii - znamy laureatki 19. i 20. edycji konkursu

2021-06-15 11:22:51

11 czerwca 2021 roku poznaliśmy laureatki 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Nagroda Główna trafiła do Julii Woronowicz. Artystka dostała miesięczny pobyt w Nowym Jorku, ściśle połączony z merytorycznym programem rezydencyjnym Residency Unlimited. Woronowicz otrzymała także Nagrodę Specjalną Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego. Nagroda Druga, czyli miesięczna rezydencja artystyczna w Wilnie, przypadła Bożnie Wydrowskiej, na którą czeka pobyt w prężnie działającym centrum RUPERT. Jury wyróżniło też Nagrodą Specjalną 6 finalistek – to zaproszenie do udziału w profesjonalnych warsztatach art brandingowych w Sokołowsku, prowadzonych pod okiem najlepszych specjalistów i specjalistek w tej dziedzinie.

Bożna Wydrowska - At Least I TriedArtystyczna Podróż Hestii - nagrody z dwóch konkursowych roczników

Przez wszystkie lata funkcjonowania konkursu Artystyczna Podróż Hestii na polskiej scenie artystycznej, udało się wytworzyć pole dialogu. Tegoroczna edycja, będąca zestawieniem dwóch konkursowych roczników, stała się szczególną okazją, aby podkreślić wartość tak rozumianej wspólnoty.
 
Ten inspirujący dwugłos towarzyszył konkursowej wystawie finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie zaprezentowano trzydzieści wizualnych propozycji młodych adeptów sztuki z całej Polski.
 
Nagrodę Główną – miesięczny pobyt w Nowym Jorku i możliwość skorzystania z programu rezydencyjnego Residency Unlimited – otrzymała Julia Woronowicz, która do konkursu zgłosiła pracę „Kwiatuszku”. Członkowie jury tak uzasadnili swój wybór: – W czasach, kiedy pojawiają się wciąż nowe powody do wyrażania sprzeciwu, kiedy stereotypy i przyzwyczajenia są największym zagrożeniem dla naszej przyszłości, potrzeba gestów, które mają moc, siłę tworzenia nowych relacji.

Drugą Nagrodę – miesięczną rezydencję artystyczną w prężnie działającym centrum RUPERT w Wilnie – otrzymała Bożna Wydrowska. Artystka zgłosiła do konkursu pracę „At Least I Tried”.  Jury nagrodziło Bożnę za: tworzenie sztuki która nie pozostawia po sobie obiektów. Za wymyślenie siebie i swojego własnego świata, który jest przestrzenią wspólnoty, troski i miłości. Za praktykę artystyczną kruszącą fundamenty kultury mizoginii, homofobii, transfobii, rasizmu i patriarchatu.

Z okazji jubileuszowej 20. edycji konkursu APH sześciu artystkom przyznano też Nagrodę Specjalną – to kolektywne warsztaty art brandingowe w Sokołowsku. Nagrodę otrzymały: Kinga Burek, Natalia Galasińska, Anna Grzymała, Veronika Hapchenko, Agata Jarosławiec i Justyna Streichsbier. Laureatki nagrody podczas warsztatów poznawać będą specyfikę pracy z biznesem i realacji art brandingowych. Art branding jest bowiem procesem a prowadzone przez najlepszych specjalistów warsztaty w Sokołowsku mają dać młodym twórczyniom odpowiednie narzędzia, aby przejść przez ten proces samodzielnie i z sukcesem.

Od wielu lat w konkursie APH przyznawana jest też Nagroda Specjalna Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego. Jej laureatką została Julia Woronowicz. To zaproszenie do artystycznego audytu firmy oraz zlecenie na autorską interpretację raportu rocznego z jej działalności. Raporty Roczne ERGO Hestii stają się w ten sposób przykładem nowoczesnego podejścia do relacji sztuki i biznesu. Zetknięcie dwóch światów, wzajemne obserwacje i aktywna wymiana myśli tworzą intensywne pole dialogu, w które wpisują się trzy równoległe procesy: koncepcyjny, wydawniczy i wystawienniczy.

ip

fot. Bożna Wydrowska - At Least I Tried / materiały prasowe

Słowa kluczowe: Bożna Wydrowska, zwcięzcy, 2021, Julia Woronowicz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Super informacja [0]
    Mariola
    2021-06-16 12:00:41
    Świetna inicjatywa! Brawa dla wszystkich laureatek, miło patrzeć na kobiety sukcesu
Zobacz także
Mityczne smoki i ogromne roboty w centrum Warszawy Warszawa

Międzynardowe wystawy Dragons Alive i Robots Alive zapraszają zwiedzających.

Banksy 2021
Anonimowość nie pomaga Banksy'emu. Co z prawami do jego prac?

Przez anonimowość artysta traci prawa do swoich dzieł.

Polecamy
Wrocławskie Targi Plakatu i Ilustracji
Wrocławskie Targi Plakatu i Ilustracji już 14 i 15 grudnia 2019 Wrocław

Strefa Targów Plakatów i Ilustracji będzie jedną z atrakcji Festiwalu Świadomych Zakupów.

Maszyna szyfrująca zwana Enigmą do zobaczenia w Polsce

Enigma z londyńskiego Instytutu Piłsudskiego trafi do Muzeum Historii Polski.

Ostatnio dodane
Mityczne smoki i ogromne roboty w centrum Warszawy Warszawa

Międzynardowe wystawy Dragons Alive i Robots Alive zapraszają zwiedzających.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w