Sztuka
Ogród dziwny. Drzewa w miniaturach średniowiecznych

Ogród dziwny. Drzewa w miniaturach średniowiecznych

  • 2017-07-06, do 2017-07-28
  • Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewicza 22

Opis

Wystawa wykonanych wedle średniowiecznych technik miniatur, których wspólnym mianownikiem jest drzewo.

Drzewa towarzyszą nam jako nieodłączny element krajobrazu, w którym żyjemy. Jeszcze bardziej odczuwano to w średniowieczu, kiedy Europa pokryta była gęsto lasami. Drewno służy człowiekowi do wielu czynności codziennego życia. Jest źródłem ciepła, kiedy dokłada się drew do ogrzania domostwa lub ugotowania strawy. Wiele przedmiotów otaczających człowieka wykonane jest z drewna. Z drzewa zrywa się owoce, które go żywią. Drzewo jest więc naturalnym bohaterem wielu średniowiecznych miniatur, choć często tylko jako dyskretny drugoplanowy aktor. Tak będzie w wielu scenach przedstawionych na miniaturach, które rozgrywają się w plenerze. Aby podkreślić ten fakt miniaturzyści malują naturalny element krajobrazu, jakim są drzewa na przedstawieniach, takich jak zwierzęta z bestiariuszy średniowiecznych, sceny polowań z Livre de Chasse czy sceny biblijne: spotkanie Marii Magdaleny ze Zmartwychwstałym Chrystusem, sen Nabuchodonozora, przedstawienie stworzenia świata i wiele innych.

Drzewa pojawiają się też na miniaturach średniowiecznych jako pierwszoplanowi bohaterzy w traktatach, które zawierają opisy roślin. Przykładem takich dzieł są Tacuinum sanitatis – średniowieczny podręcznik zdrowego stylu życia, Historia Plantarum czy Tudor Pattern Book.

Wyobraźnia średniowiecznego miniaturzysty jest ogromna. Nie znajdziemy dwóch takich samych drzew wśród niezliczonych zachowanych rękopisów. Czasem drzewa są dziwne, nie pasujące do znanych nam roślin. Kto widział niebieskie drzewo?!

Mapa

Ostatnio dodane
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!