Dzieje się - Sztuka

Woźniak, Geppert, Opania, Femme na Grechuta Festival - Świnoujście 2017

2017-07-12 10:40:08

Trzecia edycja Grechuta Festival – Świnoujście już od 31 lipca do 5 sierpnia 2017 roku. Na program Festiwalu, zgodnie z jego interdyscyplinarnym charakterem, składają się wydarzenia muzyczne, teatralne, plastyczne, towarzyszą im spotkania z twórcami. Pełny program zostanie zaprezentowany podczas konferencji prasowych zaplanowanych na połowę lipca, ale organizatorzy sukcesywnie zdradzają nazwiska kolejnych gwiazd. Tydzień temu zaprezentowaliśmy pierwsze nazwiska, dziś czas na kolejne.


Drugiego dnia świnoujskiego Grechuta Festival, 1 sierpnia 2017, w Muszli Koncertowej przy Promenadzie rozbrzmiewać będzie muzyka wyjątkowego barda – Tadeusza Woźniaka. Autor legendarnego „Zegarmistrza światła” wystąpi z Jolantą Majchrzak-Woźniak oraz Piotrem Wożniakiem. Na koncert – wstęp wolny.
 
Kolejnym gościem Festiwalu będzie Edyta Geppert, której precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Każdy jej recital to znakomita okazją do spotkania z niezwykłym kunsztem interpretatorskim i  rzadką dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. Kabaretowymi. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą  charyzmą artyści. Koncert Edyty Geppert z zespołem Vasie zaplanowano na festiwalową środę, 2 sierpnia 2017 o godzinie 20.30, artystka wystąpi w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Bilety kosztują 30 złotych.
 
Kolejną propozycją teatralną w programie Grechuta Festival, obok już zaprezentowanych wielkich widowisk – operowego „Nabucco” i plenerowego spektaklu „Arka” Teatru Ósmego Dnia, będzie muzyczny spektakl z repertuaru warszawskiego Studio Buffo „Cohen – Nohavica” w reżyserii Mariana Opanii. Reżyser także występuje w spektaklu, a obok niego Piotr Machalica, Bartłomiej Nowosielski, Arek Kłusowski, Iwona Loranc oraz Monika Węgiel. Zgodnie z tytułem to zderzenie dwóch gigantów piosenki, w spektaklu usłyszymy największe przeboje obu artystów – „Sisters of Mercy”, „Tower of Song”, „Hallelujah”, czy „The Future” tego pierwszego – spotkają się z balladami Nohavici – „Potulní kejklíài”, „A¾ to se mnu sekne”, „Kdy¾ mì brali za vojáka”, „Zítra ráno v pìt”. Warto dodać, że wszystkie utwory zostały przetłumaczone na język polski. Spektakl odbędzie się w czwartek, 3 sierpnia, w Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury. Bilety do nabycia w cenie 20 złotych.
 
Organizatory Grechuta Festival – Świnoujście 2017 nie zapomnieli o najmłodszych widzach. Pierwszego dnia Festiwalu w Muszli Koncertowej przy Promenadzie (31 lipca, godzina 17.00) krakowska Trupa Komedianty zaprezentuje spektakl „Gino i Suzi, czyli kochaj sąsiada swego jak siebie samego”. Spektakl jest opowieścią o sąsiedzkim życiu, które, jak wie prawie każdy, może być bardzo skomplikowane i pełne nieporozumień. I choć bohaterami jest dwójka klaunów, to jednak bliżej tym postaciom do komedii burleskowej czy niemego kina, niż do cyrku. Czerwone nosy podkreślają tylko ich groteskowość. . A ponieważ przedstawienie jest bez słów, otworzy przed widzem wachlarz gagów i komizmu sytuacyjnego. Ostatniego dnia Grechuta Festival – Świnoujście 2017 w dedykowanym najmłodszym koncercie wystąpi Magda Femme. Artystka zaśpiewa utwory ze swojej płyty „Magiczne nutki” czyli skoczne i wesołe pioseneczki o charakterze edukacyjnym oraz przepiekane kołysanki. A jak dzieci zasną dorośli będą mogli udać się na finałowy koncert Festiwalu, ale o tym wkrótce…
 
Trzecia edycja GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE odbędzie się w dniach 31 lipca – 5 sierpnia 2017 roku. To interdyscyplinarny festiwal sztuk, i jednocześnie znak pamięci wybitnego artysty – Marka Grechuty.
 
W programie blisko tygodniowej imprezy, obok spektakli, wystaw, filmów oraz spotkań, królować będzie muzyka. Do miasta na czterdziestu czterech wyspach zjedzie czołówka polskich artystów, ale jest tu też miejsce dla tych, którzy swoją karierę dopiero rozpoczynają. To kolejne nawiązanie do biografii niezapomnianego barda, który rozpoczynał swoją artystyczną drogę właśnie w Świnoujściu, koncertując (i zdobywając laury) w 1968 roku na legendarnej Famie. Tutejszy amfiteatr nosi właśnie Marka Grechuty.
 
W oryginalnym repertuarze festiwalu odnaleźć można najświeższe projekty artystyczne, które przeplatane są ze swoistym kalejdoskopem przeszłości, nawiązującym do poetyki twórczości Marka Grechuty. Nie tyle obowiązkiem, co zaszczytem dla wszystkich festiwalowych artystów jest wplecenie w swój repertuar własnych interpretacji utworów Marka Grechuty.
 
Organizatorem festiwalu jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu, Miasto Świnoujście, a partnerem krakowska Fundacja Korowód im. Marka Grechuty w Krakowie.

Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.  

Rokrocznie gościem specjalnym i jednocześnie opiekunem artystycznym festiwalu jest Danuta Grechuta.

ip

Słowa kluczowe: Grechuta Festival 2017, Świnoujście festiwal, Tadeusz Woźniak, Danuta Grechuta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ZÅ‚ota Nitka 2017
Znamy laureatkę tegorocznej Złotej Nitki

Wyłoniono zwycięzcę najważniejszego w Polsce konkursu dla młodych projektantów.

Martwa Natura
Paleta w akwarium, czyli nowe dzieło sztuki o nazwie "Martwa Natura"

To reakcja na obecną sytuację w Puszczy Białowieskiej...

Anna Gondek-Grodkiewicz
Wrocławska laureatka Grand Press Photo wraca do Tajlandii

Anna Gondek-Grodkiewicz będzie kontynuować reportaż, aby móc go zaprezentować szerzej - na arenie międzynarodowej.

Polecamy
Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Brak zdjęcia
Ruszyła 3. edycja konkursu FOTOKUS

Tegoroczny temat konkursu brzmi „Nieznane oblicza Wrocławia”.

Ostatnio czytane
Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Brak zdjęcia
Ruszyła 3. edycja konkursu FOTOKUS

Tegoroczny temat konkursu brzmi „Nieznane oblicza Wrocławia”.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Konkurs Ziaja
Polecamy