Dzieje się - Sztuka

Szanujmy twórców i wynalazców! 26 kwietnia Światowy Dzień Własności Intelektualnej

2017-04-25 12:48:09

Światowy Dzień Własności Intelektualnej obchodzimy 26 kwietnia. Celem święta jest podkreślenie znaczenia pracy twórców i wynalazców dla rozwoju naszej cywilizacji.  

Światowy Dzień Własności Intelektualnej

Czym jest własność intelektualna? To efekt twórczej pracy człowieka, która ze względu na oryginalność, znaczenie dla kultury, gospodarki i społeczeństwa powinien być chroniony. Chodzi przede wszystkim o utwory (np. film, muzyka, teksty literackie), patenty czy znaki towarowe, ale nie tylko, bo własność intelektualną tworzymy wszyscy - rysując, fotografując pisząc prace zaliczeniowe, a nawet posty w social mediach. Korzystając w uczciwy sposób z dokonań twórców i wynalazców, nie tylko doceniamy ich pracę, ale również wspieramy ich przyszłe dokonania.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Własności Intelektualnej  brzmi „Innovation - improve lives”. „Każdego dnia zwykli ludzie tworzą niezwykłe rzeczy, by zmieniać świat na lepsze” - czytamy na stronie World Intellectual Property Organization.  

Rozwój przez kulturę

Choć kultura w pierwszej chwili nie kojarzy się nam z biznesem i nowoczesnymi technologiami, dziś to właśnie firmy z sektorów kreatywnych są motorami gospodarki i odpowiadają za tworzenie nowych rynków, zarówno w oparciu o istniejący dorobek nauki, technologii i designu, jak i dopiero kształtujące się dziedziny. W najbardziej innowacyjnych gospodarkach przemysły kreatywne wypracowują nawet od 4 do 7 procent PKB. Rozwój gospodarczy to nie tylko wzrost PKB, to także rozwój kulturowy, a technologia i kultura wywierają na siebie wzajemny wpływ. - czytamy w raporcie "Otwarte innowacje na pograniczu przemysłów kreatywnych, nauki i biznesu" – przygotowanego przez PwC i Fish Ladder - studio projektów specjalnych Platige Image.

Z każdym rokiem pojawiają się nowe narzędzia i platformy komunikacji, które przyczyniają się do większego dostępu do kultury, rozrywki i edukacji. W niedalekiej przeszłości nie było firm z sektora animacji komputerowej, komunikacji satelitarnej, gier mobilnych czy wirtualnej rzeczywistości - branże te jeszcze nie istniały. Dziś książki w formie e-booków czy audiobooków, muzyka na MP3 czy w serwisach streamingowych i filmy online czy transmisje spektakli operowych na żywo to chleb powszedni. Z technologicznych udogodnień korzystamy na co dzień, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Własność intelektualna - kapitał XXI wieku

Jest jednak druga strona medalu. Rozwój technologii niesie za sobą wyzwania natury prawnej, a także edukacyjno-społecznej. Największym zagrożeniem dla branż kreatywnych jest rosnąca z roku na rok skala naruszeń własności intelektualnej stanowiącej podstawowy kapitał gospodarki opartej o innowacyjność. Kradzieże technologii i patentów, podrabianie znaków towarowych, a także nieautoryzowany obrót wytworami własności intelektualnej czyli piractwo to wyzwania, z którymi wszyscy musimy się zmierzyć. - Piractwo internetowe to nie jest jedynie problem pojedynczych użytkowników, którzy w nieuczciwy sposób ściągają z sieci filmy czy seriale. Dziś piractwo ma charakter globalny i przynosi ogromne zyski zorganizowanym grupom przestępczym, które zarabiają udostępniając użytkownikom Internetu kontent, do którego nie mają prawa. Korzystają przy tym z faktu, że prawo nie nadąża za technologią, a dzięki Internetowi nielegalną działalność na skalę międzynarodową prowadzić można z każdego zakątka globu - mówi Kinga Jakubowska, prezes Legalnej Kultury. - Internet jest stosunkowo młodym bytem i korzystając z niego tworzymy dopiero coś, co można nazwać Kulturą Internetu - zbiór obyczajów i praw, które podobnie jak w prawdziwym życiu, powinny stanowić pewne normy zachowań. Dlatego niezwykle ważne jest rozmawianie o piractwie i uświadamianie odbiorcom roli twórców w procesie funkcjonowania kultury, a także wskazywanie które serwisy szanują własność intelektualną - dodaje.

Jak bardzo aktualny jest problem braku szacunku dla cudzej twórczości, widać na przykład w wynikach badań brytyjskiej agencji MUSO. Wynika z nich, że Polska uplasowała się na 19. pozycji wśród państw, gdzie najchętniej odwiedza się piracki serwisy. 12,5 procent ruchu w polskim Internecie dotyczyło serwisów z filmami i serialami udostępnianymi z naruszeniem praw autorskich.



Światowy Dzień Własności Intelektualnej obchodzimy od 2001 roku. Jest to święto, które w 2000 roku ustanowiła Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (ang.: WIPO), powstała ponad trzydzieści lat wcześniej wyspecjalizowana agenda ONZ. Więcej na stronie: www.wipo.int

Legalna Kultura powstała, by promować uczciwe postawy wobec twórców i korzystanie z legalnych źródeł kultury w Internecie. Tworzy bazy takich zasobów, edukuje w zakresie prawa autorskiego, buduje sieć instytucji kultury, placówek edukacyjnych i organizacji społecznych, których celem jest dbanie o wspólne dobro – kulturę.
Więcej na stronie: www.legalnakultura.pl

ip

Słowa kluczowe: własność intelektualna, legalna kultura, Kinga Jakubowska, legalne źródła kultury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Festiwal Wysokich Temperatur 2021
Festiwal Wysokich Temperatur 2021 - znamy pierwsze szczegóły wydarzenia pod hasłem "Dzieło ognia"

Jak co roku, spotkamy się na licznych pokazach, warsztatach i interesujących wystawach.

Aleksander Bogomazow Portret Åźony Wandy Monastyrskiej
Malarstwo Aleksandra Bogomazowa - opowieść o sztuce "ukraińskiego Picasso"

Dzisiaj jego obrazy sprzedają się za miliony dolarów!

Ostatnio dodane
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w