Dzieje się - Sztuka

Subtelnie… Refleksyjnie…

2008-10-29 08:52:19

 Mówić o uczuciach, zarówno za pomocą słów, jak i za pomocą obrazów, nie jest rzeczą łatwą. Należy posiadać ogromną wyobraźnię, wrażliwość, umiejętność mówienia językiem metafory, by za pomocą symbolu, koloru przedstawić nastrój, emocje, przekonania. 

Myślę, że Morgana posiada ten dar i umiejętnie go wykorzystuje, by mówić o świecie w sposób pozawerbalny. Jak sama twierdzi, maluje sercem, duszą, całym człowiekiem i w tym zapewne tkwi sekret niezwykłości jej obrazów. Chociaż pod względem kompozycyjnym są one bardzo proste, mają w sobie dużą dawkę wrażliwości, budzą refleksję (pod warunkiem, że ktoś chce i potrafi odnaleźć na płótnie coś więcej niż tylko kształt i kolor).

Chyba wystarczającym dowodem na to, że obrazy artystki przemawiają do nas, chcąc przypomnieć nam o rzeczach ważnych w życiu, będzie obraz zatytułowany „Powrót". Jedna postać (anioł) w centralnym punkcie dzieła, dwa kolory: granat, który zdecydowanie dominuje w tej kompozycji oraz żółty, w roku płótna, w stronę którego podąża anioł. Rozwiązanie kompozycyjne niezwykle skromne, jednak ważne dla odczytanie całości.

Sama postać anioła jest szalenie interesująca interpretacyjnie, zwłaszcza w połączeniu z tytułem. Mnie od razu nasunęła się myśl: zmęczony anioł, po ciężkim dniu pracy wśród nas, grzesznych śmiertelników, wraca do swego niebiańskiego domu. Jest czysty i niewinny, o czym świadczy jego nagość. Swoje skrzydła, symbol dobra, cudowności i boskiej mocy, sunie niedbale po ziemi, jakby były dla niego tylko ciężarem. Nie bez znaczenia wydaje się być także wybór kolorów. Anioł powraca z ziemskiego padołu, pełnego zła, grzechu, okrucieństwa. Takie emocje kojarzone są oczywiście z ciemnymi barwami (granat). Zmierza jednak w kierunku niebios, gdzie króluje dobro. Zmierza więc ku jasności, wiecznemu i niezmąconemu niczym szczęściu. 

Czy aby na pewno te światy są jednak oddzielone? Czy anioł traktuje swe powołanie jako „pracę", o której zapomina, gdy wyrobi dzienną dawkę dobra? Chyba nie. Przecież wraca zasmucony, zmęczony, jakby po kolejnej przegranej walce. Boli go to, że pomimo jego starań ludzie wciąż wybierają drogę nienawiści. Anioł może symbolizować każdego człowieka, którego nie zauważamy w naszym życiu i w ten sposób nieświadomie go ranimy.  Można go także utożsamiać z niewykorzystaną szansą na zmianę siebie samego, którą otrzymujemy każdego dnia, jednak depczemy ją i odrzucamy.

Subtelnym pięknem urzekło mnie także dzieło „Smutek Anioła". Zarówno tematycznie, jak i kompozycyjnie łączy się z obrazem „Powrót". Tutaj również artystka ograniczyła się do użycia tylko dwóch kolorów: bordowego i białego, a postacią centralną uczyniła anioła, smutnego anioła. Morgana przyznaje, że jej ulubionym tematem są anioły, ale „bardzo ludzkie, zmęczone, pełne zwątpienia i bólu". Gdy oglądamy płótno po raz pierwszy, wydaje się, że biel współtworzy tło, jednak szybko zauważamy, że są to skrzydła anioła, które nie mają konkretnego kształtu, dlatego zlewają się w jedną całość z bordowym tłem.

To bardzo ciekawy element kompozycji - dzięki temu obraz staje się subtelny, niedookreślony, nieco odrealniony. Jeśli chodzi o samą postać, to w odróżnieniu od anioła przedstawionego na obrazie „Powrót", ten wydaje się być nie tylko zasmucony zastaną rzeczywistością, lecz także zawstydzony, na co wskazuje odwrócona twarz. Może wstydzi się spojrzeć nam w oczy, bo nie potrafi ulepszyć świata? Nie sprostał zadaniu. A może wstyd mu patrzeć na to, jak ludzie niszczą boskie dzieła?


Być może moja wyobraźnia poprowadziła mnie za daleko w tych interpretacjach, jednak obrazy te wzbudziły we mnie mnóstwo uczuć, z wielką siłą podziałały na wszystkie moje zmysły. A oto chyba chodzi w sztuce. 

Linki do obrazów:
Powrót>>
Smutek Anioła>>

Dominika Dynia
(dominika.dynia@dlastudenta.pl)


Słowa kluczowe: morgana artystka wystawa smutek anioła obrazy prace powrót morgana
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Lekcje Sztuki w sieci, czyli pracownie artystyczne od kuchni

Dowiedzcie się więcej o pracowniach artystycznych na Dolnym Śląsku.

Maszyna szyfrująca zwana Enigmą do zobaczenia w Polsce

Enigma z londyńskiego Instytutu Piłsudskiego trafi do Muzeum Historii Polski.

Ostatnio dodane
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!