Dzieje się - Sztuka

Śnij o Warszawie

2008-08-21 08:59:45
 Jubileusz 40-lecia Muzeum Plakatu przenosi się na ulicę. 23 sierpnia, na ogrodzeniu Łazienek Królewskich, rozpoczyna się wystawa plakatów „Sen o Warszawie”. Wernisażowi będzie towarzyszyć festyn nawiązujący do tradycji przedwojennych zabaw na Ujazdowie.

Pańska skórka, wata cukrowa i nieformalna atmosfera – tak będzie wyglądać otwarcie wystawy prezentującej plakaty związane ze stolicą, wybrane z bogatej kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie. Zobaczymy m.in.: prace mistrzów szkoły polskiej: Romana Cieślewicza i Jana Lenicy, plakaty z dwudziestolecia międzywojennego i z czasów zaboru rosyjskiego, plakaty socrealistyczne oraz prace twórców współczesnych. Wystawa ma również odpowiedzieć na pytanie: „Co było i co jest ikoną Warszawy?”.

Ikona miasta jest jego nieformalnym logotypem. Terminu tego używa się w odniesieniu do budynków lub obiektów, które kształtują sylwetkę miasta, a jednocześnie są jego wizytówką” – opowiada Agata Szydłowska, kuratorka wystawy – Śledząc ikonografię Warszawy przedstawioną na plakatach, z których najstarsze posiadają jeszcze teksty pisane cyrylicą, a najnowsze pochodzą z ostatnich lat, ma się wrażenie, że ikony tego miasta są już od dawna wyznaczone i funkcjonują w identyfikacji wizualnej stolicy z zaskakującą stałością i konsekwencją.

Czym są więc te ikony? Jednym z nieustannie powtarzających się motywów jest warszawska Syrenka,  pojawiająca się na plakatach anonsujących wystawę „Starej Warszawy” w 1911 roku, poprzez plakaty kulturalne, polityczne i turystyczne międzywojnia i PRL, a skończywszy na najnowszej identyfikacji wizualnej miasta. Częstym motywem obecnym w powojennym plakacie warszawskim są odbudowane zabytki Starego Miasta. Najbardziej chyba charakterystycznym przykładem jest reklama Polskich Linii Lotniczych LOT, autorstwa Stanisława Żuczkiewicza z 1951 roku, przedstawiająca odbudowany fragment Krakowskiego Przedmieścia i Starego Miasta wraz z nowo wybudowaną trasą W-Z oraz umieszczonymi w tle dźwigami i wieżowcami, które jednocześnie ukazywać miały budowę nowoczesnego miasta.

Jednak według powszechnej opinii warszawiaków oraz odwiedzających miasto turystów, symbolem stolicy jest Pałac Kultury i Nauki. To budynek, na który trafia każdy przyjeżdżający do miasta i który powoduje niezmiennie skrajne emocje – od nienawiści po zachwyt. Jednocześnie, charakterystyczna forma budynku daje się łatwo zredukować do znaku graficznego i jako taki istnieje niezmiennie w plakatach warszawskich od 1955 roku po dzień dzisiejszy. Funkcje i znaczenia Pałacu Kultury na plakatach były różnorodne i uzależnione od sytuacji politycznej: mógł on reklamować linie lotnicze, afirmować przyjaźń polsko-radziecką, lub też nawiązywać do odbudowy stolicy. Pełni przede wszystkim funkcję logotypu identyfikującego miasto, jak to ma miejsce we współczesnym plakacie Katarzyny Stanny do spektaklu „Vernix. Muzodram Warszawski”.

 Jubileuszowa wystawa „Sen o Warszawie” to jednak przede wszystkim hołd złożony miastu, które zrodziło polską szkołę plakatu oraz, wbrew nazwie, warszawskie Muzeum Plakatu w Wilanowie.

„Sen o Warszawie”

Wystawa plakatów pochodzących z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie, zorganizowana z okazji 40-lecia powstania Muzeum

Miejsce: ogrodzenie Łazienek Królewskich od strony Al. Ujazdowskich
Wystawa czynna od 23 sierpnia do końca września

Wernisaż: 7 września (po południu)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Słowa kluczowe: wystawa plakatu muzeum plakatu sen o warszawie ikona warszawy syrenka pałac kultury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Agnieszka Holland
Suity z produkcji Agnieszki Holland na 11. Festiwalu Muzyki Filmowej Kraków

Pojawią się ścieżki dźwiękowe z takich filmów jak "Plac Waszyngtona", "Pokot" czy "W ciemności".

Dwa niezwykłe duety na 6. Festiwalu Ethniesy Bydgoszcz

Pierwszy duet zaprosi nas w podróż po tradycyjnej muzyce Polesia, drugi duet zabierze słuchaczy w świat dźwięków Polski, Ukrainy i muzyki żydowskiej.

Polecamy
Polska architektura XXL - zagłosuj!
Polska architektura XXL - zagłosuj!

W zamierzeniu twórców projekt „Polska Architektura XXL” ma być próbą skatalogowania najważniejszych osiągnięć polskiej architektury każdego roku.

Minimalizm w różnych odsłonach
Minimalizm w różnych odsłonach

Minimalizm dla niektórych stanowi religię.

Ostatnio dodane
Agnieszka Holland
Suity z produkcji Agnieszki Holland na 11. Festiwalu Muzyki Filmowej Kraków

Pojawią się ścieżki dźwiękowe z takich filmów jak "Plac Waszyngtona", "Pokot" czy "W ciemności".

Dwa niezwykłe duety na 6. Festiwalu Ethniesy Bydgoszcz

Pierwszy duet zaprosi nas w podróż po tradycyjnej muzyce Polesia, drugi duet zabierze słuchaczy w świat dźwięków Polski, Ukrainy i muzyki żydowskiej.

Kupony i kody rabatowe