Dzieje się - Sztuka

Międzynarodowy Festiwal Bardów - OPPA 2008

2008-10-27 11:33:11

 Fanów piosenki autorskiej czeka prawdziwa uczta, bowiem od 22 do 30 listopada odbędzie się w Warszawie OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów. Impreza obchodzi w tym roku 30-lecie swoich narodzin. Powstała w 1978 r w studenckim klubie Hybrydy. Od 1997 r. organizowana jest poza środowiskiem studenckim przez Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada” zrzeszające twórców i wykonawców piosenki literackiej. Jest kontrpropozycją środowiska bardów wobec muzyki masowej.

Program festiwalu>>

OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów (do 2005 roku jako Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej) jest w Polsce najważniejszym festiwalem prezentującym twórczość bardów, czyli piosenkarzy będących zarazem autorami i kompozytorami własnych utworów.

Zdaniem organizatorów - w tak rozumianej piosence autorskiej, jak w żadnej innej, ujawnia się najpełniej osobowość twórcy, jego światopogląd, filozofia życia, świat własnych przeżyć i bagaż doświadczeń. Piosenka autorska jest najbardziej osobistą wypowiedzią jej twórcy, jego sposobem na komunikowanie się ze światem, autoekspresją poprzez utwór literacko-muzyczny. Twórca sam dobiera do tego celu jak najbardziej odpowiednią formę artystyczną i bierze za to całkowitą odpowiedzialność.W kolejnych edycjach festiwalu szlify artystyczne zdobywały indywidualności o znanych dziś w Polsce nazwiskach. W jury zasiadali wybitni autorzy i kompozytorzy, a w koncertach towarzyszących występowały gwiazdy tej rangi co: Paolo Conte, Georges Moustaki, Lluis Llach, Jaromir Nohavica, czy Jurij Kukin. Ponieważ udział artystów zagranicznych z roku na rok wzrastał, w 2006 r. Festiwal zmienił oficjalną nazwę na: „OPPA - Międzynarodowy Festiwal Bardów”.

OPPA składa się z konkursu, koncertów pozakonkursowych, recitali gwiazd i imprez towarzyszących. Jeśli śpiewasz własne, napisane i skomponowane przez siebie piosenki, weź udział w konkursie OPPA 2008! Najwyższą nagrodą OPPA jest Nagroda im. Jonasza Kofty, która ułatwia jej zdobywcy nagranie, wydanie i promocję płyty. Pozostali laureaci OPPA otrzymują cenne nagrody rzeczowe, związane z działalnością artystyczną (instrumenty muzyczne, sprzęt elektroniczny).

Obok konkursu istotnym elementem OPPA jest koncert Premier, w którym biorą udział gwiazdy piosenki autorskiej, prezentując swoje najnowsze utwory, napisane specjalnie na tę okazję. Jedynym jurorem tego koncertu jest publiczność, która w plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.

W tym roku z utworami napisanymi specjalnie na tę okazję wystąpią znani twórcy oraz byli laureaci OPPA (Andrzej Brzeski, Andrzej Ozga, Szymon Zychowicz, Basia Stępniak-Wilk, Tomasz Szwed, Grzegorz Tomczak, Piotr Bakal, Tomasz Kordeusz, Jerzy Mamcarz, Bogusław Nowicki, Tomasz Olszewski, Waldemar Śmiałkowski, Krzysztof Nurkiewicz, Ewelina Marciniak, Małgorzata Wojciechowska), a publiczność wybierze najlepszą piosenkę premierową. Poprowadzi ten koncert Andrzej Poniedzielski – zwycięzca pierwszej edycji festiwalu przed 30. laty. Będzie to też okazja do przypomnienia kilku jego najważniejszych piosenek.

Od kilku lat odbywa się też w ramach OPPA koncert pt. „Bardowie wszystkich krajów...”, w którym utwory światowej sławy bardów (jak: Bob Dylan, Tom Waits, Georges Brassens, Jacques Brel, Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki, Lluis Llach, Suzane Vega i in.) wykonywane są w przez ich polskich kolegów w polskich wersjach językowych.

Ponadto w programie tegorocznego festiwalu znalazły się koncerty upamiętniające twórczość francuskich bardów: Barbary, Brassensa i Brela oraz spektakl poświęcony Włodzimierzowi Wysockiemu. Z recitalami wystąpią także: Ola Kiełb, Paweł Orkisz i Ryszard Muzaj. Zwieńczeniem OPPA 2008 będzie tradycyjny koncert międzynarodowy pt. „Bardowie bez granic”, w którym wezmą uział: Wenzel (Niemcy), Zdenìk Vøe¹t’ál & Neøe¾ (Czechy), Andrzej Sikorowski (Polska).


 

Słowa kluczowe: Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA 2008 przeglad piosenki autorskiej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.

Queen Symfonicznie
Queen Symfonicznie powraca do Olsztyna Olsztyn

To jedyny w swoim rodzaju projekt z pogranicza gatunków, łączący symfoniczne pierwiastki muzyki zespołu Queen z rockowym potencjałem orkiestry.

Polecamy
Drugie Miasto na Śródce
Drugie Miasto na Śródce Poznań

Drugie Miasto - interaktywne projekcje, instalacje, akcje teatralne.

"Odświeżył" sławne obrazy. Umieścił na nich...
"Odświeżył" sławne obrazy. Umieścił na nich...

Koreański ilustrator, Kim Dong-Kyu, w ramach projektu “Art x Smart” przerobił kilkanaście obrazów znanych malarzy, umieszczając na nich gadżety XXI wieku.

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.