Wybierz miasto
Sztuka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Naprawdę wierzysz w to, co widzisz? Znamy program Fotofestiwalu

2017-05-16

Fotografia jest sztuką nieoczywistą, wystawiającą wyobraźnię na próbę. Mimo pozorów klarowności i jasności przekazu artyści nierzadko manipulują sposobem, w jaki odbieramy ich dzieła. Joan Fontcuberta, Augustin Rebetez, Noémie Goudal i  Martin Kollar mówią: nie ufaj, wątp, pytaj, bądź wnikliwym i uważnym obserwatorem, nie wierz fotografii. Częś ich artystycznego dorobku mamy możliwość poddać tej wnikliwej obserwacji  1 czerwca na łódzkim Fotofestiwalu. Znamy już program nadchodzącego wydarzenia!

Joan Fontcuberta to hiszpański twórca konceptualny. W Łodzi obejrzymy trzy jego projekty: „Fauna”, „Herbarium” i „Konstelacje”, które w znaczący sposób wpłynęły na myślenie o współczesnej fotografii. Wprowadzą nas w tematykę niby-botaniki i pseudoastronomii, odkrywając również wizję świata zwierząt według Fontcuberta.

Augustin Rebetez jest jednym z najbardziej intrygujących twórców młodego pokolenia. Jego znakiem rozpoznawczym są czarne ptaki, człekokształtne stwory i niesamowite konstrukcje. „Trash cans for hearts and people have no soul. A chorus exhibition curated by Augustin Rebetez” to więcej niż wystawa fotografii, to totalny artystyczny wszechświat.

Noémie Goudal w naturalnych krajobrazach fotografuje konstrukcje i instalacje, zadając pytanie o ideę pejzażu i jego różne perspektywy. Projekt, który zostanie wystawiony w Łodzi nosi tytuł "Stacje zorzy południowej". Fotografie z cyklu balansują pomiędzy rzeczywistością a fikcją. Łączą różne obserwacje, interpretacje i projekcje mitologiczne.

Martin Kollar przemierzał Europę i przeszukiwał własne archiwa artystyczne, po to, aby przedstawić „tymczasowości”. Dzięki niej odkrywa zaskakujące i poetyckie detale w codziennych obrazach. Provisional Arrangements to precyzyjnie wyedytowany zestaw dokumentalnych fotografii. A jednak, mimo tej świadomości, trudno uwierzyć, że niektóre z przedstawionych sytuacji zdarzyły się naprawdę.

Wystawie dzieł wymienionych artystów towarzyszyć będą również wystawy przygotowane przez łódzkie galerie, wśród nich m.in. indywidualna wystawa gwiazdy fotografii holenderskiej - Viviane Sassen, indywidualna wystawa Rafała Milacha w Atlasie Sztuki, najnowszy projekt Przemka Dzienisa.

Program filmowy zakłada projekcję dokumentów o fotografii, narracji stworzonych wyłącznie ze statycznych zdjęć oraz filmów, które w dialogu z fotografią otwierają granice gatunkowe obu mediów lub udowadniają, że granice te nie istnieją. Po zeszłorocznym sukcesie programu filmowego Fotofestiwalu, kontynuujemy zarówno tę część programową jak i współpracę z Festiwalem Filmu Transatlantyk w Łodzi (oraz nowymi partnerami). Zaprosimy na pokazy do nowych, wyjątkowych lokalizacji, a także porozmawiamy z reżyserami prezentowanych filmów.

Fotofestiwal Kids zaprasza wszystkie dzieci na wielkie otwarcie wydarzenia i świętowanie Dnia Dziecka w festiwalowej bawialni. To moc wrażeń i kreatywnej zabawy! Fotofestiwal Kids i Bergamutka zapraszają na bajkowy, rodzinny koncert z muzyką na żywo! Spotkanie będzie miało formę interaktywnej zabawy. Wspólnie zatańczymy, pośpiewamy i zagramy na instrumentach. W kolejnych dniach seria niesamowitych warsztatów dla najmłodszych.

WB/ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama