Dzieje się - Sztuka

Nadchodzi 59. edycja festiwalu Warszawska Jesień

2016-07-29 09:02:13

59. edycja festiwalu Warszawska Jesień, jednego z najważniejszych w Europie wydarzeń dedykowanych muzyce współczesnej, jest ukłonem w stronę koneserów nowatorskiego podejścia do języka i formy opery. Na festiwalowych scenach zabrzmią kompozycje najwybitniejszych twórców z Włoch, Polski, Niemiec czy Argentyny. Festiwal odbędzie się w dniach 16-24 września.

Od kilkudziesięciu lat głównym celem Warszawskiej Jesieni jest prezentowanie nowej muzyki światowej i polskiej oraz najnowszych trendów w sztuce. Rokrocznie utworów prezentowanych na festiwalu słuchają dziesiątki tysięcy melomanów z Polski i Europy. Centralną postacią tegorocznej edycji będzie Salvatore Sciarrino. Włoch, który lubi mówić o swojej twórczości i artystycznych poszukiwaniach „moim problemem jest to, że chcę zmieniać świat”, to dziś jedna z najjaśniejszych gwiazd muzyki współczesnej. Samouk, autor kilkunastu wybitnych dzieł stworzonych na potrzeby sceny, łączących fascynację dźwiękiem, językiem, sztuką i architekturą, zaprezentuje w Warszawie m.in. jedną ze swoich najznakomitszych i najchętniej wystawianych oper „Luci Mie Traditrici”. To opowieść o szaleństwie i miłości, inspirowana historią głośnej XVI-wiecznej zbrodni w afekcie, pełna dźwiękowych pejzaży i partii wokalnych, w których dużą rolę odgrywa oddech oraz szept.  

Jednym z najbardziej intrygujących wydarzeń w programie festiwalu, które stanowi ukłon w stronę miłośników muzyki współczesnej, kinematografii i literatury, będzie warszawska premiera opery „Zagubiona autostrada” w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Dzieło austriackiej kompozytorki Olgi Neuwirth, podobnie jak Sciarrino zafascynowanej językiem współczesnego kina, oparte jest na kultowym filmie Davida Lyncha. Libretto na potrzeby tego psychodelicznego, wyrafinowanego muzycznie i wizualnie spektaklu stworzyła noblistka Elfride Jelinek.

Podczas Warszawskiej Jesieni nie zabraknie też dzieł znakomitych polskich artystów. Publiczność obejrzy m.in. multimedialną operę „Aaron S” Sławomira Wojciechowskiego. To opowieść o Aaronie Swartzu, amerykańskim działaczu politycznym i internetowym, który jest symbolem antykapitalistyczego buntu. Na scenie Nowego Teatru odbędzie się warszawska premiera opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska Góra” w reżyserii Andrzeja Chyry, niezwykłej na wskroś współczesnej produkcji, przepełnionej elektronicznymi dźwiękami i popkulturowymi nawiązaniami, bazującej na tekście Tomasza Manna, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Publiczność festiwalu usłyszy też jeden z najbardziej renomowanych amerykańskich zespołów specjalizujących się w muzyce najnowszej, Talea Ensemble z Nowego Jorku, a także pozna twórczość żyjącej w Berlinie brytyjskiej kompozytorki Juliany Hodkinson. Do najmłodszej części widowni skierowane będą wydarzenia z programu Małej Warszawskiej Jesieni, m. in. mikroopera „Milcząca rybka” Jarosława Siwińskiego, a do młodzieży – memoopera Marty Śniady.

Warszawska Jesień zagości w znakomitych salach koncertowych: Filharmonii Narodowej, Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Uniwersytecie Muzycznym oraz m. in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Królikarni. Scenerią dla koncertów i przedstawień staną się też galerie, deski teatrów, baseny czy hale fabryczne. W programie tegorocznej edycji organizatorzy przewidzieli ponad 20 koncertów, podczas których zaprezentowana zostanie twórczość 10 kompozytorów polskich i 12 zagranicznych.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień działa od 1956 roku z inicjatywy kompozytorów – Tadeusza Bairda i Kazimierza Serockiego. Do życia powołał go Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Przez wiele lat był jedynym tego typu wydarzeniem w środkowej i wschodniej Europie. W PRL-u Warszawska Jesień była dla polskiej publiczności oknem na świat zachodniej awangardy. Kompozytorzy, wykonawcy i krytycy z Zachodu poznawali tu kulturę muzyczną Polski i innych krajów zza żelaznej kurtyny. Dotychczas na festiwalu prezentowano dzieła wybitnych XX-wiecznych kompozytorów, m.in. Arnolda Schönberga, Antona Weberna czy Béli Bartóka, a także cenionych twórców awangardy lat 60.: Johna Cage’a, Pierre’a Bouleza, Luigiego Nono.

59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień,
16-24 września 2016, Warszawa

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu: www.warszawska-jesien.art.pl 

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Warszawska Jesień, festiwal warszawa, kultura warszawa, koncent warszawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w