Dzieje się - Sztuka

Kraków i Wersal łączą siły na 14. Festiwalu Misteria Paschalia

2017-03-14 10:54:09

Na czas Festiwalu Misteria Paschalia Kraków staje się prawdziwym centrum muzyki barokowej. Centrum Muzyki Barokowej ma siedzibę także w Wersalu. Konkurencja w świecie sztuki może działać dopingująco, ale o wiele skuteczniej działa współpraca. Dlatego z wybitnym ośrodkiem badawczym, jakim jest, Festiwal Misteria Paschalia zawiera w 2017 roku sojusz. Specjalnie na Festiwal eksperci z CMBV opracowali cztery programy koncertów, z czego aż trzy będą światowymi premierami, czwarty zaś zostanie po raz pierwszy wykonany w Polsce.

Te rarytasy to cały cykl Tenebrae – trzy wieczory z Leçons de ténèbres, kolejno Sébastiena de Brossarda, Jeana Baptiste'a Gouffeta oraz Marca-Antoine'a Charpentiera i Michela Richarda de Lalande'a (11, 12 i 13 kwietnia), niezwykłą francuską muzyką liturgiczną pisaną na kolejne noce Wielkiego Tygodnia i kontemplujące Mękę oraz Zmartwychwstanie Chrystusa. Z mroku ciemnych jutrzni wydobędzie nas opracowany na zamówienie Festiwalu Misteria Paschalia czwarty z programów przygotowanych przez Centrum Muzyki Barokowej – pełen splendoru MAJESTE!, czyli wybór Wielkich Motetów de Lalande’a pisanych dla wersalskiej kaplicy królewskiej – koncert zwieńczy triumfalne, mieniące się wszelkimi barwami Te Deum, którego sława została niesłusznie stłumiona przez popularniejszą wersję Charpentiera.

Aby przybliżyć ideę, muzykę i rytuał stojące za Leçons de ténèbres, Thomas Leconte, badacz i autor opracowań przywracających współczesności zapomniane dzieła baroku, opowie podczas wykładu, na który zapraszamy przed pierwszym koncertem z cyklu Tenebrae (11 kwietnia) do Klasztoru Kanoników Laterańskich przy Bazylice Bożego Ciała.
 
Francuscy muzykolodzy przygotowali także eseje do książki programowej Festiwalu. W katalogu programowym znajdą się dwa teksty autorstwa Thomasa Leconte’a – pierwszy opisuje tak charakterystyczny dla francuskiej muzyki gatunek, jakim są Leçons de ténèbres, drugi zaś opowie o Wielkich Motetach i talencie de Lalande’a.

Centre de musique baroque de Versailles powstało w 1987 roku, by z troską pielęgnować bogate dziedzictwo francuskiej muzyki wieków XVII i XVIII. Imponujące zbiory, które znajdują się pod opieką CMBV i które dzięki pracy tamtejszych specjalistów mogą dziś ujrzeć światło dzienne, są namacalnym świadectwem wpływów Wersalu i jego kultury muzycznej w minionych wiekach. Do zadań ośrodka należą badania muzykologiczne oraz towarzyszące im konferencje i wydawnictwa, edukacja muzyczna, opieka nad zbiorami i produkcja koncertów oraz spektakli, zwłaszcza z udziałem wychowanków Centrum.

Zapraszamy do Krakowa na 14. odsłonę Festiwalu Misteria Paschalia w terminie od 10 do 17 kwietnia 2017 roku. Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Medialnym partnerem strategicznym Festiwalu jest francuska telewizja Mezzo.

ip

Słowa kluczowe: Centrum Muzyki Barokowej, festiwal muzyczny kraków, Misteria Paschalia 2017
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Droga krzyÅźowa
"Droga krzyżowa" Pietera Bruegla Starszego - obraz, który zainspirował filmowców

Dzieło było impulsem do realizacji filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

Alegoria planet i kontynentÃłw
Cały wszechświat na jednym obrazie? Ten artysta tego dokonał

Giovanni Battista Tiepolo ujął w swych dziełach znany sobie ziemski oraz kosmiczny porządek.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!