Dzieje się - Sztuka

Europejska Stolicy Kultury Wrocław 2016 to sukces jej mieszkańców [Podsumowanie]

2016-12-19 08:41:42

W 2 tys. wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 uczestniczyło 5,2 mln osób. Poza sukcesami frekwencyjnym i wizerunkowymi Wrocławia, w trakcie roku 2016 pojawiły się także liczne „efekty ESK” - mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach, współtworząc ESK  i pokazując, że we Wrocławiu kultura staje się fenomenem społecznym, wielkim bodźcem rozwoju i po prostu sposobem na życie. - Wszystko, co zrobiliśmy w Europejskiej Stolicy Kultury, było po to, abyśmy stawali się lepszymi ludźmi - mówił w sobotę (17 grudnia) podczas Ceremonii Zamknięcia prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Zobacz zdjęcia: ESK 2016 - Konferencja zamknięcia z udziałem Donalda Tuska>>

Prezydent wyliczał korzyści dla Wrocławia, Polski i Europy płynące z ostatnich 12 miesięcy pełnych kultury we Wrocławiu. Goszczący na gali podsumowującej ESK Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, przypomniał o wspólnej z Wrocławiem walce o ten tytuł, dodając, że w obecnej sytuacji rozmowa o kulturze w Europie jest rozmową o wartościach, których esencją jest wolność. A nawet być albo nie być dla Europejczyków. Symboliczna była także artystyczna część Ceremonii Zamknięcia, czyli multiwidowisko „Niebo”, opowiadające dzieje Wrocławia w XX wieku. Spektakl zakończyły słowa „Jestem Europejką” wypowiedziane przez główną bohaterkę.

- Wrocław powinien pozostać Europejską Stolicą Kultury na zawsze - zaapelował kilka dni temu po gali Europejskich Nagród Filmowych i spacerze po mieście legendarny reżyser Wim Wenders. Podobne życzenie wyrażało wielu spośród wspaniałych artystów z całego świata, którzy w 2016 roku występowali we Wrocławiu, a także setki tysięcy widzów, aktywnych uczestników i współtwórców Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Multiwidowiska, mikroGRANTY, kulturalne rekord

„Przebudzenie” z udziałem ponad 100 tysięcy wrocławian i gości oraz magiczny koncert Ennio Morricone, którego kilka dni później uhonorowano Oscarem. Weekend inaugurujący Światową Stolicę Książki UNESCO z tysiącami miłośników literatury i entuzjastycznie przyjętym Jo Nesbo. Dwie edycje Europejskiej Nocy Literatury z udziałem znakomitych polskich autorów. Światowy Dzień Jazzu, Rekord Guinnessa we wspólnym wykonaniu „Hey Joe” Hendrixa w Rynku, niezwykłe koncerty Davida Gilmoura na placu Wolności i zespołu Rammstein na Stadionie Wrocław. Multiwidowisko „Zarzuela” na Stadionie Wrocław i „Flow” nad Odrą.

Poza tym specjalne edycje kilkunastu festiwali, wielkie wystawy i najwybitniejsi światowi twórcy na wielkiej Olimpiadzie Teatralnej, która stanowiła punkt kulminacyjny kulturalnej jesieni w ESK. Ponad 100 projektów wymyślonych i zrealizowanych przez tysiące wrocławian, dzięki mikroGRANTOM ESK, prezentacje Koalicji Miast dla Kultury, międzynarodowe rezydencje artystyczne AiR Wro i „Wejście od podwórza”, w końcu grudniowe Europejskie Nagrody Filmowe z udziałem największych gwiazd światowego kina i ponad 100 wydarzeń podczas Weekendu Zamknięcie Programu ESK.

To tylko nieliczne przykłady tego, co w ostatnich 12 miesiącach wydarzyło się we Wrocławiu. Program ESK był niezwykle różnorodny i w równym stopniu kładł nacisk na animację społeczną, jak i wielkie międzynarodowe wydarzenia służące promocji kultury. - Trudno wyliczyć choć małą część tego, co widzieliśmy we Wrocławiu w mijającym roku. Ale największą satysfakcję przyniósł fakt uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach wielomilionowej widowni. Wrocławianie zaakceptowali i polubili Europejską Stolicę Kultury. To niezwykle ważne. Wierzymy bowiem, że uczestnictwo w kulturze to wzbudzanie empatii społecznej, poczucie odpowiedzialności za tych, z którymi współżyjemy, za świat, który nas otacza - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Nie ma nic lepiej kształtującego nasze życie indywidualne oraz zbiorowe niż uczestniczenie w kulturze, korzystanie z niej i tworzenie. Takie przyzwyczajenia chcieliśmy zbudować wśród wrocławian. Jestem przekonany, że nam wszystkim się to wielkie przedsięwzięcie powiodło. Mam silne poczucie, że Wrocław jest piękną Europejską Stolicą Kultury. Nigdy z tego miana nie zrezygnujemy. ESK to nie koniec, a początek drogi - dodaje Dutkiewicz.

Zobacz zdjęcia: Multiwidowisko Niebo - Ceremonia zamknięcia programu ESK 2016>>

Kulturalne miliony, czyli ESK w liczbach*

Jednym z wielu celów ESK Wrocław 2016 było zwiększenie udziału w kulturze mieszkańców miasta. Kolejny to zwiększenie liczby turystów odwiedzających Wrocław. Udało się zrealizować oba. Według wstępnych danych, od czerwca 2015 roku (zapowiedź programu i projekt „Mosty”) w działaniach ESK Wrocław 2016 uczestniczyło aktywnie 170 tysięcy ludzi, w tym 2000 wolontariuszy. O spektakularnym sukcesie ESK świadczy wysoka frekwencja. W 2000 wydarzeniach Europejskiej Stolicy Kultury uczestniczyło 5,2 miliona osób (liczone od inauguracji programu i „Mostów” w czerwcu 2015 do października 2016).

W mediach ukazało się ponad 100 000 publikacji, audycji i programów telewizyjnych. Europejska Stolica Kultury 100 razy prezentowała się także za granicą – we wszystkich zakątkach świata od Japonii i Korei Południowej, przez Kazachstan i Ukrainę po Hiszpanię. ESK Wrocław 2016 opublikowała też 70 wydawnictw książkowych i albumowych, a kolejnych kilkadziesiąt jest przygotowywanych.

Efekty ESK: kultura sposobem na życie i rozwój

Celem ESK Wrocław 2016 było zachęcenie mieszkańców do doświadczania kultury, korzystania z niej bez ograniczeń, do rozmowy o tożsamości i otwartości na świat. Udało się to osiągnąć. - Naszą największą radością jest to, że mieszkańcy zaczęli działać i współtworzyć program. To był rok święta kultury, podczas którego zaczęła ona wchodzić w różne zakamarki naszej codzienności. We Wrocławiu rozpoczął się proces rozumienia kultury jako sposobu życia, a nie sfery odświętnej - mówią Krzysztof Maj dyrektor generalny ESK i Dominika Kawalerowicz, szefowa programowa ESK. Już w 2016 roku pojawił się tzw. „efekt ESK". Kultura stała się bowiem tematem debaty publicznej, duma z ESK umacnia więzi i aktywizuje mieszkańców do działania, a uczestnictwo wrocławian w wydarzeniach kulturalnych jest pozytywnym doświadczeniem wspólnotowym i ma charakter uspołeczniony.

Badania socjologiczne i dane z monitoringu publiczności potwierdzają, że 70 procent mieszkańców uważa, że Wrocław dobrze lub bardzo dobrze sprawdza się w roli ESK. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i wydarzenia ESK pozytywnie wpłynęły także na rozpoznawalność i wizerunek Wrocławia w kraju i świecie. Bezprecedensowym działaniem była realizacja pomysłu, by Wrocław, jako zwycięzca konkursu o tytuł ESK, zaprosił rywali do współpracy i w ramach Koalicji Miast stał się gościnną sceną prezentacji polskiej kultury dla Lublina, Gdańska, Łodzi, Katowic, Szczecina i Poznania.

Zobacz zdjęcia: Trubadur - Giuseppe Verdiego w Operze Wrocławskiej>>

Dla Europy i Wrocławia

- Wrocław może być dumny z przygotowanego przez siebie programu wydarzeń kulturalnych. Dzięki setkom koncertów, spektakli, pokazów i wystaw miliony odwiedzających mogły odkryć to wspaniałe miasto. Co równie ważne, w imprezach tych mogli uczestniczyć - a nierzadko je współorganizować - sami wrocławianie - podkreśla Tibor Navracsics, komisarz Europejski ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu. - W czasie gdy Unia Europejska zmaga się z bezprecedensowymi wyzwaniami, Wrocław wydobył i pokazał wszystkie cechy, które czynią tę część świata unikatową. Miarą sukcesu każdej Europejskiej Stolicy Kultury jest dziedzictwo pozostałe po zakończeniu obchodów. Nie chodzi tylko o infrastrukturę, lecz także o energię wyzwoloną przez kulturę, nowych partnerów w Europie, większą międzynarodową rozpoznawalność i mocniejszą pozycję w obszarze kultury europejskiej. Jestem pewien, że Wrocławiowi uda się przekuć pozytywne doświadczenia wypływające z organizacji roku Europejskiej Stolicy Kultury w długoterminowy sukces - dodaje Tibor Navracsics.

*Wszystkie dane liczbowe są szacunkowe i aktualne na 31.10.2016, ostateczne będą zebrane podane do marca 2017.

ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: esk 2016, podsumowanie esk 2016, wydarzenia esk 2016, wrocław 2016
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Droga krzyÅźowa
"Droga krzyżowa" Pietera Bruegla Starszego - obraz, który zainspirował filmowców

Dzieło było impulsem do realizacji filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

Trampolina do kultury 2020
Trampolina do kultury 2020 rusza w formie online

W tym roku na uczestników czeka 7 twórczych pracowni prowadzonych przez projektantów, artystów, rzemieślników i liderów kultury.

Ostatnio dodane
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce
Kolejne pokazy multimedialnej fontanny już wkrótce Wrocław

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli nowej atrakcji miasta, mamy dobrą wiadomość - kolejne pokazy już wkrótce!

Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w